Roma'da binler 'Öcalan'a Özgürlük' konserinde buluştu

img
HABER MERKEZİ - İtalya'nı başkenti Roma'da binlerce kişi, "Umut Zamanı ve Öcalan'a Özgürlük" konserinde buluştu. Tanınmış sanatçı ve aktörler, sahnede Öcalan'ın fiziki özgürlüğünü istedi. 
 
Öcalan'a Özgürlük Komitesi, Rete Kürdistan, Kürdistan İnformation Bürosu ve Ararat Kürt Kültür Merkezi, İtalya'nin Roma kentinde İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde ağır tecrit koşulları altında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan için büyük bir konser düzenledi. "Umut Zamanı ve Öcalan'a Özgürlük" şiarıyla yapılan konsere binlerce kişi katıldı. Yine dünya genelinde tanınmış aktör ve sanatçılar sahne aldı. 
 
TANINMIŞ SANATÇILAR SAHNEDE
 
Konserin açılış konuşmasını Roma'nın sekizinci bölge Belediye Başkanı Amedeo Ciaccheri yaptı. DAİŞ saldırılarında yaşamını yitirenleri anan Ciaccheri, Kürtlerin verdiği mücadeleyi selamlayarak, Öcalan'a özgürlük çağrısı yaptı. 
 
Ardından sahne alan ünlü aktör Anna Favella, Öcalan'ın savunmalarından kesitler okudu. Öcalan'ın kadın mücadelesine dair değerlendirmelerine değinen Favella, ayrıca Öcalan'ın "Ey Sevda Kadını" şiirini okudu. 
 
Konserde, YPG'li bir oğlu DAİŞ'le mücadelede yaşamını yitiren Gecede Lorenzi Forseretti de konuştu. Forseretti, oğlunun başka bir dünya hayal ettiğini ve bu nedenle mücadele verdiğini söyledi. Oğlunun mücadelesinin İtalya'nın heryerinde sahiplendiğini kaydeden Forseretti, her zaman oğlunun izinde olacağını vurguladı. 
 
Ünlü karikatüris Zero Calcare'nin konserdeki canlı performansı büyük ilgi göredi. Sanatci Jacomo da karikatür çiziminde Calcare'ye eşlik etti. Calcare, konserin düzenleniş sürecini karikatürlerle ile canlandırdı. 
 
Oscar ödüllü aktör Elio Germano da Öcalan'a dair kimi okumalar yaptı. Konser, Fiorella Mannoia, Punkreas, the Andre, Hani Mojtahedy ve the Moon'un sahne almasıyla devam etti. Sanatçıların performanları büyük bir ilgi gördü.  
 
Komite adına konserde konuşan Yılmaz Orkan, Öcalan'ın fiziki özgürlüğünün önemine değindi. Konserin kapanış konuşmasını yapan Öcalan'a Özgürlük Komitesi Sözcüsü Gioavanni Rosso, Öcalan'ın fiziki özgürlüğünü talep etti.