TOGG inşaatında iş cinayeti: 1 işçi hayatını kaybetti

img
İSTANBUL - Gemlik’te bulunan TOGG fabrikası inşaatında çalışan Ahmet Çiçek, eklemeli platform ile çelik konstrüksiyon arasına sıkışarak yaşamını yitirdi. 
 
"Yerli otomobil" markası Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) Bursa’da inşa edilmekte olan fabrikasında eklemeli platform ile çelik konstrüksiyon arasına sıkışan işçi Ahmet Çiçek ağır yaralandı. Çiçek, kaldırıldığı hastanede yapılan bütün müdahalelere rağmen kurtarılamadı.
 
OLAYIN ÜSTÜ KAPATILMAYA ÇALIŞILIYOR
 
Devrimci Yapı, İnşaat ve Yol İşçileri Sendikası (Dev Yapı-İş) konuya dair sanal medya hesaplarından yazılı açıklama yayınladı. Açıklamada işverenlerin servetlerini işçilerin alın teri ve kanı üzerinde yükselttiği vurgulandı.
 
Yapılan açıklamada, 24 saat üretimin olduğu şantiyede üretim baskısının ve yeterli ışıklandırmanın olmamasının başka iş cinayetlerine davetiye çıkardığının altı çizilerek, “İş cinayetinde 2 işçinin de yararlandığı iddia ediliyor. Bu durum teyit edilemiyor. Olayın gizlenmesi için yoğun baskılar yapılıyor” denildi.
 
ÇALIŞIRKEN ÖLMEK İSTEMİYORUZ
 
TOGG yatırımcılarına seslenilen açıklamada, “Üretim baskısından vazgeçin. Şantiyede insanca çalışma koşullarını sağlayın. Başka yaşamlar yitip gitmesin. İşçiler ve bizlerin üzerine düşense yaşamak ve yaşatmak için örgütlenmektir. Çalışırken ölmek istemiyoruz. Hayatını kaybeden iş arkadaşımızın ailesine ve mesai arkadaşlarına başsağlığı diliyoruz” ifadelerine yer verildi.
 
Çiçek’in yaşamını yitirdiği şantiyede işçiler, geçtiğimiz haftalarda şantiyedeki ağır çalışma koşullarını protesto etmek için eylemler düzenlemişti.