Şenyaşar ailesi: Biz buradayız savcı nerede?

img
URFA - Adalet Nöbeti’ni sürdüren Şenyaşar ailesi, “242 gündür bu adliyenin önündeyiz, dosya savcısı nerede?” diye sordu. 
 
Urfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın koruma ve yakınlarının saldırısı sonucu eşi ve iki oğlunu kaybeden Emine Şenyaşar (65) ile saldırıdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın, Urfa Adliyesi önünde başlattığı Adalet Nöbeti 242’nci gününde devam ediyor. Emine Şenyaşar, dün nöbete kolunda serum ile katılmıştı. Yapılan polis müdahalesi sonucu fenalaşan anne, bugün sağlık sorunlarından dolayı nöbete katılmadı. Emine Şenyaşar Suruç ilçesinde bulunan evlerinde nöbeti devam ettirirken, oğlu Ferit Şenyaşar sabahın erken saatlerinde adliye binası önüne gelerek, “Şenyaşar ailesi adalet köşesi” olarak adlandırılan alanda nöbeti sürdürdü. 
 
Polis müdahalesini değerlendiren Ferit Şenyaşar, “Adliye kapısına oturduğumuz için dün uzun bir süreden sonra müdahale oldu. Annenim kolunda serum vardı ve polisler ‘formalite’ yapıyor diyerek müdahale ettiler. Annem ilerleyen yaşı ve ağırlaşan sağlık sorunları nedeniyle bugün yataktan çıkamadı. Onun için ben tek geldim. Bugün tek başımayım, ancak annemin sağlık sorunları azalınca birlikte yine devam edeceğiz” diye konuştu. 
 
SAVCI NEREDE?
 
Dün yapılan müdahalenin ardından dosya savcısı ile görüşmek üzere adliye binasına geçtiklerini hatırlatan Şenyaşar, “3 insan katledilmiş, katliamın üzerinden 3 yıl 4 ay geçmiş, dosya savcısı sadece bizim dosyaya bakıyor, ancak 200’üncü günde yaptığımız eylemden sonra süresiz izne çıkarılmış. Dosya savcısı 42 gündür adliyeye uğramamış. Başsavcıya bunun nedenini sormak istedik ama kalemi bizimle kesinlikle görüşmeyeceğini söyledi. 242 gündür bu adliyenin önündeyiz, dosya savcısı nerede?” diye sordu. 
 
İSTİFA ÇAĞRISI 
 
Dosya savcısını istifa etmeye çağıran Şenyaşar, “Dosya savcısı bizim vergilerimiz ile maaş alıyor. Aldığı maaşı çocuklarıyla gönül rahatlığıyla yiyebiliyor mu? Eğer dosya savcısında biraz vicdan varsa, o dosyayı zorla aldıysa bir an önce açar. Devlet hastanesinde katliam oldu. Bu katliam herkesin gözü önünde oldu. Katliam tüm yönleriyle aydınlatılmadan biz bu nöbeti bitirmeyeceğiz. Haklıyız, kararlıyız. Mücadelemiz sonuna kadar devam edecek” şeklinde konuştu.