Rojhilat’ta halk serhildanda

img

HABER MERKEZİ – İran ve Rojhilat kentlerinde binlerce kişi, Mahsa Amini'nin katledilmesini protesto etti. Rejim güçlerinin silahlı saldırılarına rağmen halk sokakları terk etmiyor.

İran ahlak polisi tarafından saçının bir kısmı göründüğü gerekçesiyle darp edilerek katledilen Mahsa Amini’nin ölümü sonrası başlayan protesto eylemleri tüm ülkeye yayıldı. Rojhilat ve İran kentlerinde binlerce kişi İran rejimini protesto ediyor. Divandere, Seqiz, Sinê, Bokan, Kirmanşah ve Mako kentlerinde sokağa dökülen binler, “Jin, jiyan, azadî”, “Kurdistan, Kurdistan goristanî faşistan” ve “Bimre bimre diktator” sloganları attı.

BİNLER SERHİLDANDA

Rejim güçlerinin saldırısı üzerine göstericiler tarafından birçok noktada barikatlar kuruldu ve ateşler yakıldı. Rejim güçleri, göstericilere birçok yerde ateş açtı. Açılan ateş sonucu Divandere’de en az 4 kişinin yaşamını yitirdiği ve 10 kişinin de yaralandığı belirtildi. Yine onlarca kişinin gözaltına alındığı ve yoğun işkencelerden geçirildiği kaydedildi.

Rojhilat’ın Seqiz kentinde de göstericilere silahlı saldırı düzenlendi. Tüm saldırılara rağmen halk sokakları terk etmedi ve serhildanda (başkaldırı).

KADINLAR DİRENİYOR

Birçok kentte binlerce esnaf kepenk kapatarak, Amini’nin ölümünü protesto etti. Kadın ve öğrenciler de ayrıca protesto eylemleri düzenledi. Kadınlar, ayrıca tepkilerini “Diktatöre ölüm” ve "İslam Cumhuriyeti'ne ölüm" sloganlarıyla gösterdi. Yine sanal medya hesapları üzerinden kadınlar, saçlarını keserek Amini’nin katledilmesini protesto etti.