Yüzbaşı ve uzman çavuş rüşvet almaktan tutuklandı

img
AMED - Erxenî ilçesinde korucu kadrosu karşılığında en az 600 bin TL rüşvet aldığı belirlenen İlçe Jandarma eski Komutanı Yüzbaşı Ahmet Eren ve Uzman Çavuş Soner Eren tutuklandı.
 
Amed'in Erxenî (Ergani) ilçesinde 2017-2018 yıllarında korucu alımı sırasında, korucu kadrosu karşılığında rüşvet aldığı belirlenen aralarında İlçe Jandarma eski Komutanı Yüzbaşı Ahmet Eren ve Mardin İl Jandarma Komutanlığında görevli Soner Eren'in de bulunduğu 38 kişiden 2'si tutuklandı.
 
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı soruşturma kapsamında 4 gün önce gözaltına alınan 38 kişiden 30’u, ifadelerinin ardından serbest bırakılırken, bir kişi de savcılık işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.
 
Rüşvet almaya aracılık etikleri belirlenen 5 sivil ise "rüşvet alıp verilmesine acılık etmekten" tutuklama istemiyle Ergani Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. Sulh Ceza Hakimliği, adli tedbir kontrolleri kapsamında 5'yi serbest bıraktı.
 
EN AZ 600 BİN TL RÜŞVET
 
İlçe Jandarma eski Komutanı Yüzbaşı Ahmet Eren ve Mardin İl Jandarma Komutanlığında görevli Soner Eren ise "rüşvet almaktan" savcılık ifadelerinin ardından tutuklama istemiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. Hakimlik, aylı suçlamadan dolayı Yüzbaşı Ahmet Eren ile Soner Eren'in tutuklanmasına karar verdi.
 
 Dosyada gizlilik kararı sürerken, ikilinin korucu kadrosu karşılığında en az 600 bin TL rüşvet aldıkları, bu rakamın daha da fazla olabileceği ileri sürülüyor.