Kadınlardan Adalet Nöbeti’ne ziyaret

  • kadın
  • 16:29 23 Aralık 2021
  • |
img
VAN - Van’da, hasta ve infazı yakılan tutukluların ailelerinin başlattığı Adalet Nöbeti’ni ziyaret eden kadınlar, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde sürdürülen tecride dikkat çekti. 
 
Hasta ve infazı yakılan tutukluların serbest bırakılmaları için ailelerinin Van Barosu’nda başlattığı, Adalet Nöbeti, 15’inci gününde devam ediyor. Gerçekleştirilen ziyaretler kapsamında Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA) aktivistleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) kadın meclisleri ailelere destek verdi.
 
SORUNUN KAYNAĞI TECRİT 
 
Kadınları, nöbetteki Dilşah Alkan ve Zeynep Dayan karşıladı. Burada kadınlar adına konuşan HDP Parti Meclisi (PM) üyesi Deniz Öztekin, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde sürdürülen tecrit politikasının kabul edilemez olduğunu belirtti. Tecride bağlı olarak cezaevlerinde siyasi tutuklulara dönük düşmanca bir tutum sergilendiğini dile getiren Öztekin, Türkiye’de yaşanan krizin temelinde Kürt sorunu ve buna bağlı olarak geliştirilen tecrit politikası olduğunu vurguladı. 
 
Daha sonra konuşan DBP Van İl Eşbaşkanı Gülderen Varlı da, Adalet Nöbeti’nin daha da büyütülmesi gerektiğini ifade ederek, “Tecrit politikasına karşı büyük bir direniş var. Bu mücadele başarıyla sonuçlanacak ve kimse, kadınları, Kürt halkını yolundan geri döndüremeyecektir” dedi. 
 
Ziyaret, “Bijî berxwedana zîndana” sloganıyla son buldu.