Duygu Delen'in şüpheli ölümüyle ilgili yeni rapor

  • kadın
  • 14:25 27 Aralık 2021
  • |
img
ANTEP - Antep’te şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren Duygu Delen’in ölümüyle ilgili rapor hazırlayan Adli Tıp Üst Kurulu, Delen'in düşerken hayatta olduğunu kaydetti. 
 
Antep’te 13 Ağustos 2020 tarihinde Mehmet Kaplan’ın evinin balkonundan düşerek şüpheli şekilde hayatını kaybeden 17 yaşındaki Duygu Delen’in ölümüyle ilgili Adli Tıp Üçüncü Üst Kurulu raporunu hazırladı. Mahkemeye sunulan raporda, Delen’in balkondan düşmeden önce canlı olduğu tespiti yer aldı. Antep 10 Ağır Ceza Mahkemesi'nin talebi doğrultusunda hazırlanan raporda, Delen’in düştüğü esnada hayatta olduğu belirtilirken, yüksekten düşme esnasında tellere olan temas nedeniyle düşüş pozisyonunda değişiklik olabileceği belirtildi.
 
Raporda, olay yeri inceleme ile otopsi raporu, Prof. Dr. Hakan Kar ve Prof. Dr. Nadir Arıcan’ın hazırladığı rapor ile mahkeme heyeti tarafından hazırlatılan bilirkişi raporuna da yer veren Üst Kurul, raporun Delen’in ölümüne ilişkin hazırlanan adli ve tıbbi belgelerdeki verilerin değerlendirilmesiyle hazırlandığını belirtti. Mahkeme, meydana gelen yaralanmaların hangisinin düşmeye bağlı gerçekleştiği, düşüş anında bilincinin açık ya da kapalı olup olmadığı, Delen’in kaza ile düşüp düşmediği, kendisinin bilerek atlayıp atlamadığı, bir başkası tarafından itilmek suretiyle düşürülüp düşürülmediğini sormuştu.
 
DÜŞERKEN HAYATTA
 
Daha önce ATK'nin hazırladığı raporu geri gönderip, Üst Kurul tarafından değerlendirme isteyen mahkemeye cevaben, Delen’in düşme esnasında hayatta (canlı) olduğu ve olayın yaşandığı odadan alınan kan örneklerin tamamının sanık Mehmet Kaplan’a ait olduğunu kaydedildi. 
 
DÜŞTÜ MÜ, DÜŞÜRÜLDÜ MÜ?
 
30 uzmanın imzasının bulunduğu raporda, Delen’in ölümüne neden olan travmatik değişimlerin tamamının yüksekten düşme ile mümkün olduğu belirtildi. Yüksekten düşme eylemi öncesi bir travmaya maruz kalıp kalmadığının bilinemediği ifade edilen raporda, “Yüksekten düşme eyleminin kendi iradesi ile mi yoksa bir başkasının etkisi ile mi meydana geldiği bilinemedi. Çocuğun hangi pozisyonda düşmeye başladığının mevcut verilerle bilinemediği, otopsisinde sağ kol, sağ önkol ve sol bacakta ray şeklinde tarif edilen ekimozların yüksekten düşme sonrasında zemine çarpmanın etkisi ile oluşabilecek nitelikte olduğu, olayın gerçekleştiği dairenin bir alt katında bulunan çamaşır tellerine temas nedeniyle düşüş pozisyonunda değişiklik meydana gelebilir” denildi.
 
Raporda, mahkeme heyeti tarafından sorulan diğer hususlar hakkında adli tıbbi değerlendirme yapılamadığı vurgulandı.
 
NE OLMUŞTU?
 
Antep'in Şehitkamil ilçesine bağlı Batıkent Mahallesi Vehbi Dinçerler Caddesi üzerindeki bir apartmanda 13 Ağustos 2020 tarihinde meydana gelen olayda, 5 katlı apartmanın 4'üncü katından şüpheli şekilde düşen Duygu Delen (17) hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetmişti. Olayın ardından evde bulunan Mehmet Kaplan, gözaltına alınarak, "kasten öldürme" suçlamasıyla tutuklanmıştı.
 
Hakkında, “ağırlaştırılmış müebbet” ve 32 yıla kadar hapis cezası istenen Mehmet Kaplan’ın yargılanması devam ederken, ev hapsi kararıyla serbest bırakılmıştı. Antep Cumhuriyet Başsavcılığı’nın karara yaptığı itiraz sonucu Kaplan, yeniden tutuklanmıştı.
 
ATK RAPORU 
 
Davanın 2 Aralık’ta görülen 6’ncı duruşması öncesi dosyaya eklenen bir sayfalık ATK raporunda, Delen’in düşmeden önce hayatta olduğu yer almıştı. Mahkeme heyeti, raporu ATK Genel Kurulu'nun değerlendirmesi talebiyle geri göndermişti. 24 Aralık’ta görülen 7’nci duruşma ise, ATK’den beklenen psikolojik otopsi raporunun gelmemesi nedeniyle sanığın tutukluluk halinin devamına karar verilerek, 4 Şubat’a ertelenmişti.