Barış Anneleri: Çözüm Öcalan’da

  • kadın
  • 09:21 5 Ağustos 2022
  • |
img
URFA - HDP’nin Diyarbakır’da düzenleyeceği mitinge katılmaya hazırlanan Urfa Barış Anneleri Meclisi üyeleri, Öcalan’ın özgürlüğünü haykıracak. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü, “Çözüm Biz’de Savaşlara ve Sömürüye Hayır” şiarıyla yarın İstasyon Meydanı’nda bölge mitingi gerçekleştirecek. Hafta boyunca 25 HDP’li milletvekilinin katılımı ile yapılan çalışmalarda “Çözüm Biz'de” demek için yurttaşlar mitinge davet edildi. Urfa Barış Anneleri Meclisi üyeleri de “Anneler bir daha ağlamasın” demek için İstasyon Meydanı’nda yapılacak mitinge katılım için hazırlıklarını tamamladı. Urfa Barış Anneleri Meclisi, kadınlar başta olmak üzere herkese mitinge katılım gösterme çağrısında bulunarak, çözümün adresinin İmralı Cezaevi’nde ağır tecrit koşulları altında tutulan ve 16 aydır kendisinden haber alınamayan PKK Lideri Abdullah Öcalan olduğunu söyledi.
 
‘ANNELER ARTIK AĞLAMASIN’
 
Mitinge katılmaya hazırlananlardan biri Urfa Barış Anneleri Meclisi üyesi Adalet Çay (61). Urfa’da 6 Ekim 2020 tarihinde 3 barış annesiyle birlikte gözaltına alınan ve 14 Ekim’de çıkarıldığı mahkemece "ev hapsi" şartıyla serbest bırakılan Çay'ın (60) ayağına takılan elektronik kelepçe 7 ay takılı kalmıştı. Barış istediği için ayağına elektronik kelepçe takılan Çay, bir kez daha barış demek için Diyarbakır’a gitmeye hazırlanıyor. “Anneler artık ağlamasın. Bu savaş bitsin artık. Her yerde savaş var, kan akıyor. Kan ile çözüm olmaz” diyerek Diyarbakır’da kararlı bir duruş ile savaşa karşı olduklarını dile getireceklerini belirten Çay, “Bu kanın durması için elimizden geleni yapacağız. Anneler evde, sokakta, cezaevlerinde her yerde ağlıyorlar. Kimse ağlamasın diye var gücümüz ile barışı haykıracağız” diye konuştu. Çözümün adresinin İmralı Cezaevi olduğunu vurgulayan Çay, “Çözüm Sayın Öcalan’ın yanında. Sayın Öcalan özgür olursa barış olur. Sayın Öcalan konuşursa çözüm olur. Çözümün kilidi Sayın Öcalan’ın elinde. Sayın Öcalan ile görüşürlerse kan durur, görüşme sağlanmaz ise kan akmaya devam eder. Annelerin talebi biran önce Sayın Öcalan ile görüşsünler” ifadelerini kullandı. Çay, son olarak bütün kadınları “çözüm için” Diyarbakır’a davet etti.
 
‘ÖCALAN ÖZGÜR OLMALI’ 
 
Çay ile birlikte aynı tarihte “barış” istediği için gözaltına alınan ve devamında adli kontrol şartı ile serbest bırakılan Urfa Barış Anneleri Meclisi Üyesi Fatma Akbaş'ta (58) mitingde yerini alarak bir kez daha barış demeye hazırlanıyor. Mitinge “Barış, özgürlük, eşitlik” için katılacağını belirten Akbaş, “Partimize (HDP) dönük saldırıların son bulmasını istiyoruz. Kan akmasın istiyoruz. Yaşamını yitiren herkes bizim çocuğumuz. Annelerin acıları bir. Bütün anneler bir olursa bu savaşı durdurabilir. Annelerin bir olması gerek” dedi. Çözümün anahtarının İmralı’da PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın elinde olduğunu dile getiren Akbaş, “Sayın Öcalan bu kilidi açması için önce İmralı’nın kapısının kilidi açılması gerek. Sayın Öcalan özgür olursa herkes özgür olur” şeklinde konuştu.
 
‘SAVAŞ, KÜRTLERİN KADERİ DEĞİL’
 
Barış anneleri Çay ve Akbaş ile 6 Ekim 2020 tarihinde gözaltına alınan ve 15 gün sonra çıkarıldığı mahkemece adli kontrol şartı ile serbest bırakılan Urfa Barış Anneleri Meclisi üyesi Hadle Oğur (51), barış için Diyarbakır'da olacak. Barış istediği için birçok kez gözaltına alınan ve tutuklanan Oğur, mitinge kadınlarının katılımının önemli olduğunu belirterek “Miting savaşa karşı barışa evet demek içindir. Bir an önce barış gelsin. Barış için ninemiz ağladı, annemiz ağladı, biz ağladık ama çocuklarımız ağlamasın istiyoruz. Bu savaş son bulsun istiyoruz. Kürtlerin kaderi savaş, ağlamak değil. Savaş son bulursa her kes huzura kavuşacak. Savaş bir an önce son bulmalı. Savaş hiçbir zaman çözüm olmadı. Kürdistan’ın dört bir yanında savaş var, biz anneler olarak bunu kabul etmiyoruz. Anneler bir olursa savaş son bulur” diye konuştu.
 
‘BU ATEŞE SU DÖKMEMİZ GEREK’
 
Urfa’da yapılan etkinliklerde en önde yer alarak sürekli barışı haykıran Urfa Barış Annesi Aynur Yılmaz da mitinge katılmaya hazırlanıyor. "Barış’ı anneler getirecek" diyen Yılmaz, “50 yıldır savaş var. Yüreği yananlar olarak kimsenin yüreği yanmasın istiyoruz. Anne olarak bütün annelerin acısını yüreğimde hissediyorum. Çözüm savaş değil diyalog. Bir an önce diyaloğun önü açılmalı. Gençler artık ölmesin. Annelerin çocuklar üzerinden emeği daha fazla. Din, dil, ırk fark etmez bütün anneler el ele vererek bu yanan ateşe su dökmeleri gerek” şeklinde konuştu.
 
MA / Emrullah Acar