Bazarcixlilar yaşadıklarını anlattı

MEREŞ - Bazarcix sakinleri, mahalle aralarına yardımın kesildiğini, hafif hasarlı denilen evlere giremeyeceklerini, yatalak ve yaşlıların tuvalete dahi erişemediklerini belirterek, bir an önce sorunların çözülmesini istedi.
 
Mereş’in Bazarcix ilçesinde depremin 17’nci gününde hala ilk gün kurdukları derme çatma barakalarda yaşayan yurttaşlar var. Zaman zaman televizyonlarda deprem bölgelerinde hayatın normale döndüğü şeklindeki haberleri duyduklarını söyleyen yurttaşlar, tepkili. Mahalle aralarında dolaşırken, kameramıza konuşan Bazarcixlilar, yaşadıkları sorunları bir bir sıraladı. 
 
Evinin önünde kameramıza konuşan ve 25 sene boyunca adliyede devlet memuru olarak çalıştığını söyleyen İbrahim Alpdoğan, “Evim yıkıldı, kimse bize yardıma gelmedi. Ben devletin memuru olduğum halde kimse gelmedi, kendi imkanlarımızla kurtulduk. Kendi köyümüzde Tilkiler köyü Kümevler’de iyi ki derme çatma bir evimiz vardı. Eşimle yalnızız, oraya gittik, yerleştik. Bugün de geldim Bazarcix’taki evimi boşaltacağım. Az hasarlı diye göstermişler ama duvarların hepsi patlak.  Evimi taşıyacağım. Eğer müsaade verirlerse yaptıracağız. Vermezlerse de canları sağ olsun. Biz burada perişanız. Devletten hiçbir yardım beklemiyorum. Cumhurbaşkanı Tayyip de duysun, muhalefet de duysun herkes duysun” dedi.
 
‘HAFİF HASARLI DEDİKLERİ BU EVDE NASIL YAŞARIM’
 
Sokakları dolaşınca birçok insanın aynı durumu yaşadığını görüyoruz. Gözü yaşlı bir kadın evini göstererek, “Bakın bu eve hafif hasarlı raporu verdiler. Ben burada nasıl yaşayacağım. Sağımızdaki solumuzdaki bütün evleri yıkacaklar ama benim evime hafif hasarlı dediler” diye kaydetti. Evinin küçük bahçesinde duvarın dibinde kurduğu barakada yaşadığını söyleyen kadın, “Astım hastasıyım ve çadırkentlerde kalamam kömür dumanından dolayı. Evimizin önüne kurmak için çadır da vermedikleri için burada kalıyorum” şeklinde konuştu.
 
 
‘MAHALLENİN BÜYÜK BİR BÖLÜMÜ YIKILACAK’
 
Tek başına yaşayan Fatma Suluyaylak ise bir çadıra ihtiyacı olduğunu söyleyerek, “Mecbur gündüzleri eve geliyorum ama her taraf yıkık dökük. Bazen komşularımın çadırında kalıyorum” diyor. Çamlıtepe Mahallesi’nde enkaza dönüşen yapının az olduğunu ama yapıların genelinin ağır hasarlı olduğunu ve yıkılacağını belirten bir başka yurttaş, tek tesellilerinin mahallelerinde can kaybının az olması olduğunu vurguluyor. 
 
 
‘HASTAYIZ, PERİŞANIZ…’
 
Mahalleyi dolaşırken yan yana kurulmuş birkaç çadırın önünde oturan yaşlılar ve kazanla su kaynatıp çocuklarını yıkayacağını söyleyen kadınlar kameraya konuşmak istediklerini söylüyor. Bir bacağı protez olan Elif İnce, “hastayız, perişanız, rezil durumdayız, adım atacak durumda değiliz” diyerek kameramızın her şeyi en yalın haliyle gördüğünü söylüyor.
 
Anne ve babasıyla kalan Ali İnce de “Çaplıtepe’ye konteynerler kurulsa birazcık da olsa durumumuz iyi olur. Çünkü biz çadırda kalıyoruz, deprem oluyor, sallanıyoruz, korkuyoruz, zor durumdayız” diye konuşuyor.
 
‘KIZIM SAĞ KURTULDU, SOĞUKTAN ÖLDÜ’
 
Kızının depremden sağ kurtulduğunu ama daha sonra var olan hastalığının nüksettiğini ve soğuk nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirten Mamo Saban, “Kızım Fatma Saban depremden sonra soğukta kaldı öldü. Önceden de hastalığı vardı ama soğuk ve içinde bulunduğumuz durum nedeniyle iç kanama geçirdi. Eşimle yalnız başımıza kaldık. Eşim de kalkacak durumda değil. Tuvalet yok zaten ama tuvalete dahi gidecek durumda değil” diyerek yaşadıkları sorunlara bir an önce çözüm bulunmasını istiyor.
 
‘94 YAŞINDAKİ YATALAK TEK KATLI BİR EVDE KALIYOR’
 
Gözyaşlarıyla içinde bulundukları durumu anlatan Zeynep Sümer, 94 yaşındaki anneleri Ayşe Perçin’in yatalak olduğunu, bu nedenle de çadırda kalacak durumda olmadıklarını kaydediyor. Sümer, evine davet ederek annesinin içinde bulunduğu durumu göstermek istiyor. 94 yaşındaki Ayşe Perçin, “Evimiz yıkıldı, sığınacak bir yuvamız kalmadı. El kapılarına düştük, bize yardım edin” diyor. Zeynep Sümer ise, “Şu an içinde kaldığımız ev de tehlikeli, hala deprem devam ediyor ama ne yapabiliriz ki. Annemi tuvalete dahi götürecek durumda değiliz, çaresiziz. Gece gündüz annemizi bekliyoruz. Onu bırakıp çadıra gidemiyoruz. Bir an önce evlerimiz yapılana kadar konteynere yerleştirilirsek bir nebze de olsa sorunlarımız çözülmüş olur” diye belirtiyor. 
 
‘ÜÇ ENGELLİ HASTAM VAR, KONTEYNER KURULMALI HEMEN’
 
Cuma Talan ise, hükümete yakın medyadaki “hayat normale döndü” haberlerine tepkili. Talan, “Bazı basın yayın kuruluşları hayatın normale döndüğünü söylüyor. Gelsinler kış soğuğunu iliklerine kadar yaşasınlar da o zaman hayat normale döndü diyebilecekler mi? İnsanlar büyük travmalar yaşıyorlar ve bu devam edecek. Benim üç tane engelli hastam var. Bir tanesi ağır engelli, bir tanesi şizofreni, bir tanesi zihinsel engelli. Çadırda yaşayamayacak durumdalar. O yüzden onları Sadakalar Köyüne götürdüm şimdilik orada kalıyoruz. Konteyner hemen temin edilmeli. Acil ihtiyaç olarak evlerimiz yapılana kadar konteyner kentlerin acil bir şekilde yapılması gerekiyor” diyor.
 
‘ÇOCUKLARIMIZ BİTLENMEYE BAŞLADI’
 
Çocukların bitlenmeye başladıklarını, temiz suya bile erişmekte güçlük çektiklerini vurgulayan Elda Edik de şöyle diyor: “Ben Adıyaman Gölbaşılıyım. Orada da çok kaybımız var, burada da çok var. Biz kurtulduk ama halimizi görüyorsunuz. Tankerle su getirildi şimdi, ama biz mahallede hayvanları olanlara öncelik verdik, o yüzden su alamadık. Çocuklarım bitlendi. Mahalle aralarına yardımı da kestiler. Şimdi içme suyumuz da yok. Mahalleye yardım da gelmiyor. Yardım yerlerine gidiyoruz ihtiyacımız olduğunu söylüyoruz, bize bir tane alabilirsiniz diyorlar. Yahu benim diğerlerine de ihtiyacım var. Şampuan yok, sabun yok. Küçük çocuklarım var, ne yapacağım ben. Ev aralarındaki çadırlara yardım gelmiyor. Benim eşim fabrika işçisiydi şimdi yeniden onu işe çağırdılar onun için kaygılanıyoruz. İşe çağırdılar biz de işsiz kalmayalım diye adama git dedim ama elimiz de yüreğimizde.” 
 
 
‘EVİMDE İNCELEME YAPILMADI NE YAPACAĞIM’
 
Gazeteci olduğumuzu duyunca gözyaşlarıyla yaşadığı mağduriyeti anlatan Yusuf Madenkuyu, evinin hasar tespiti yapılmadığını söyleyerek, şöyle devam ediyor: “Evimin hasar tespiti yapılmamış, barkod yapıştırmışlar evde değildim diye. AFAD’a gidiyorum, kaymakamlığa gidiyorum her hangi bir yerden cevap alamıyorum. O oraya gönderiyor öbürü başka yere gönderiyor. Yaşlı bir insanım evin içi darmadağınık olmuş. Hiç olmazsa az hasarlı çok hasarlı tespitini yapsalardı. Barkodu okutunca şöyle bir not var. ‘Biz geldik ev kapalı içeri giremediğimiz için hasar tespiti yapamıyoruz’. Tekrar ne zaman geleceklerini bilemiyoruz. Görevliler diyor ki git sokaklarda dolaş bulabilirsen onları götür diyor. Bulamazsan da 10 gün sonra muhtemelen yeni bir sistem açılır şikayet dilekçesiyle başvuru yaparsın. Ben yalnız başıma yaşıyorum bunu nasıl yapacağım.” 
 
 
‘ÇOCUKLAR İÇİN ACİL PSİKOLOJİK DESTEĞE İHTİYAÇ VAR’
 
Ağır hasarlı evini tahliye eden Ziraat Mühendisi Cuma Perçin ise başka bir soruna dikkat çekiyor. Perçin, “Biz büyükler bir şekilde toparlanırız ama çocuklar ağır travma yaşıyor, psikolojileri bozulmuş. Geceleri uykudan fırlıyorlar. Bunlar için acil önlemler alınmalı psikologlar, pedagoglar bu konuya eğilmeli. Yoksa daha kalıcı sorunlara neden olabilir çocuklarda. Çadırlarımız çok soğuk. Donuyoruz döşekle battaniyeyle halletmeye çalışıyoruz. Gerçekten mağduruz. Annem yatalak lavaboya götüremiyoruz. Seyyar oturaklı bir tuvalet getirilse en azından iyi olur. Biz leğen tutmak zorunda kalıyoruz ve çok zorlanıyor annem” dedi. Perçin sözlerini şöyle sürdürüyor: “Evlerimiz çok hasarlı ne yapacağız, ne edeceğiz kime gideceğiz belirsiz. Bir komisyon kurulsa ne yapıp yapmayacağımızı gelip bizimle konuşsa iyi olur. Elbiselerimizi dahi yıkayamıyoruz perişanız. Ama buna rağmen en önemli şey kadınların çocukların sorunlarını bir an önce gidermek ve yaşadıklarımızın çocukların ruhlarında ağır travmalara neden olmaması için önlem alınması.”
 
 
Öğrenciler de okullarının zarar gördüğünü yıkıldığını belirterek, yeniden okullarına kavuşmak istediklerini söylüyor.
 
MA / Abdurrahman Gök
 
  
 

Diğer başlıklar

23/05/2024
22:48 Gazze’de hayatını kaybedenlerin sayısı 35 bin 800’e çıktı
21:35 Mêrdîn’de çocuğa tecavüz eden fail gözaltında
21:30 DFG Eşbaşkanı Müftüoğluna Sevinç Özgüner ödülü
20:36 'Karanlık gidecek Kobanê ve Gezi kalacak'
19:53 İstanbul’da 27 tutuklama
19:46 Adalet Peşinde Aileleri, Meclis Başkanvekili Önder ile görüştü
19:30 Gençlik örgütlerinden tutuklamalara tepki
19:21 Şenyaşar’dan Erdoğan’a: Bizi katleden vahşileri vekil yaptınız
18:29 Eren Odabaş tahliye edildi
18:23 Amed’te kadın katliamları protesto edildi
18:17 Eşbaşkanların çağrısı üzerine halk belediye önünde uzun kuyruklar oluşturdu
17:34 Özlem Zengin'den Cumartesi Anneleri açıklaması
17:14 30 yıl sonra tahliye edildi
17:08 Mêrdîn’de çocuğa tecavüz haberine yayın yasağı
17:04 ‘Adalet ve Özgürlük Buluşmaları’nda Pîrsûs Katliamı’nda yitirilenler anıldı
16:57 Bayındır: Özgürlük mücadelesi zafere ulaşacak
16:54 Erdîş’te dil mitingi için bildiri dağıtıldı
16:47 Perî'de kapı kapı seçim çalışması
16:33 Riha’da gözaltına alınan gençler serbest bırakıldı
16:27 Çocuğa işkence davasında sanık polislere ceza talebi
16:26 MESEM kapsamında çalıştırılan 17 yaşındaki çocuk yaşamını yitirdi
16:19 DEM Parti Curnê Reş’te seçim çalışmalarını hızlandırdı
16:09 Ankara’da şüpheli kadın ölümü
16:03 Sokak hayvanlarını 'öldürme' yasasına karşı eylem başlattılar
15:57 Deniz Poyraz Kent Bostanı’nda fideler toprakla buluştu
15:47 KCDK-E’den Öcalan için çağrı: Seferberlik ruhuyla alanlara
15:29 Amed'te açılan Turizm ve Gastronomi Fuarı’na yoğun ilgi
15:05 Rusya'dan Lazkiye ve İdlib kırsalına hava saldırısı
14:49 Özerk Yönetim heyetinden İsveç’e ziyaret
14:34 BES'ten birçok kentte 11 talepli eylem
14:22 Çay üreticisinden tabutlu protesto
14:10 Merkez Bankası faizi sabit tuttu
13:27 Aktar'ın davasında mütalaa hazırlanacak
13:22 Amed'de Gezici Ekolojik Belgesel Günleri düzenlenecek
12:52 İtirafçı beyanlarıyla yargılanan avukata beraat
12:43 Yeni Zelanda’dan Cumartesi Anneleri için Erdoğan’a mektup
12:42 Mêrdîn'de 16 yaşındaki çocuğa tecavüz
12:26 Yaşamını yitiren tutsağın ağabeyi: Görmemize izin vermediler
12:10 Ümraniye’de bir kadın ve oğlunun şüpheli ölümü
12:08 Türkiye saldırısında bir kadın yaşamını yitirdi
12:07 Hasta tutsak Hanife Arslan rapor için hastaneye sevk edildi
12:04 Esir kadın askerlerin görüntüleri tepkilere neden oldu
11:55 Maden işçilerinin eylemi sonrası müfettişler denetime geldi
11:49 Erdîş’te 25 Mayıs'ta anadil mitingi düzenlenecek
11:47 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
11:43 Kuzey ve Doğu Suriye'deki kadınlardan seçim deklarasyonu
11:36 Koçyiğit: Savaş yönetmeliğiyle Kürtler hedef haline getirilmek isteniyor
11:18 Amed Büyükşehir Belediyesi'nden ‘hafif raylı sistem' kararı
11:18 Yüzde 85 görme kaybı olan tutsağa gözlük engeli: Teşhis edemeyiz!
10:58 30 yıl tutsaklığın ardından Amed’te karşılandı
10:44 Kobanê kararlarına tepki büyüyor: Zulme boyun eğmeyeceğiz
10:41 Gazeteci Güleş'e 'haber paylaşımı' davası
10:41 Demokratik Modernite ‘Tarihsel İşbirlikçilik ve İhaneti Aşmak’ başlığıyla çıktı
09:11 Tutsakların ‘özgürlük’ eylemi sürüyor
09:11 Cizîr'deki medrese kaderine terk edildi
09:10 Tutsak Şahin: Tecridin etkisini anlatmak için eylemdeyiz
09:09 Mor Dayanışma 3 bölgede konferansa hazırlanıyor
09:08 ECPMF Koordinatörü: Basın özgürlüğünde en kötü dönem yaşanıyor
09:05 Zamlar nedeniyle peynirde gramlı satış dönemi
09:05 Kopyala-yapıştır karar: PKK'den ihraç edildi, FETÖ'den ihracı onandı
09:03 Yeni Yaşam okurlarıyla buluşacak: Gücümüzü halktan alıyoruz
09:03 'Aile' üzerine bir röportaj: Ahlaki-politik toplum nasıl mümkün olabilir?
09:00 23 MAYIS 2024 GÜNDEMİ
08:55 Meteorolojiden yağış, toz aşınımı ve rüzgar uyarısı
08:10 1 asker hayatını kaybetti
07:44 Beyin ölümü gerçekleşen tutsak yaşamını yitirdi
22/05/2024
22:52 Süleyman Ahmet’e 211 gün sonra ulaşıldı
22:38 İngiltere’de erken seçim kararı
22:32 Wan’da tecrit protestosu
22:05 Dağtaş, 30 yılın ardından tahliye edildi
21:04 ‘Gözaltında kayıpların failleri hala cezasız’
19:57 KHK eyleminde Kobanê Davası kararına tepki
19:36 Perî'de seçim çalışması: Kayyım bir çivi bile çakmadı
19:30 Berwarî ve Xîzan yolu heyelan nedeniyle kapandı
19:26 'Örgüte finans' davasında 2 beraat 1 tahliye
19:16 Bakanın özel kalemiyle görüşen tutsak yakınları: Talepler yerine getirilmezse sokakları terk etmeyiz
19:04 Kobanê tutsaklarının isimleri sokaklara verildi
18:40 Gazetecilerin iddianamesi haberlerden ibaret: 126 haber ‘suç ‘ sayıldı
18:23 Urfa Cezaevinde 17 tutsağın tahliyesi engellendi
18:08 Hatimoğulları Curnê Reş’te: Seçimi daha büyük bir farkla kazanacağız
17:45 Tutsak yakınlarından Şenyaşar’a ziyaret
17:32 Sinpaş, inşaat yasağını tanımıyor
17:08 Hasta tutsak Odabaş’ın duruşmasına katılım çağrısı
16:56 İzmir Metro işçileri sivil itaatsizliğe başlıyor
16:16 Tutsak yakınları Bakan Tunç’un özel kalem müdürüyle görüştü
16:12 HDP eski Manisa İl Eşbaşkanı Taylan tutuklandı
16:06 Trabzon’da iskele çöktü: İşçiler mahsur kaldı
15:55 Kovancılar'da Kobanê Davası protestosu
15:37 İran'da 1 ayda 29 Kürt idam edildi
15:22 TJA: Zeliha ve katledilen kadınların hesabını soracağız
15:04 Suruç Aileleri İnisiyatifi’nden anmaya katılım çağrısı
14:43 Gazeteci Ertaş’ın davası ertelendi
14:15 Çocuğa işkencede 'kusurlu' bulunan polislere 3 günlük aylıktan kesme cezası
14:14 Sağlık emekçilerinden eylem: İsrafın kaynağı biz değiliz
13:49 KESK'ten demokrasi güçlerine ortak mücadele çağrısı
13:30 2 günde 35 kimyasal silahlı saldırı
13:20 Amed’de ‘toplumsal cinsiyet eşitliği’ eğitimi
12:27 Amed'de Kobanê Davası protestosu: DAİŞ'i sahiplenenler de kaybedecek
12:14 İzBB işçileri oturma eylemi başlattı
11:59 İran'dan yalanlama: Akıncı İHA doğru tespit yapamadı
11:05 DEM Parti Kadın Meclisi Sözcüsü: Ülkeye en fazla zararı verenler, tecritte ısrar edenlerdir
10:51 AYM, Cerattepe’nin ÇED kararını iptal etti
10:47 3 ülkeden Filistin kararı
10:21 Riha’da ev baskınları
10:07 Katledilen Özkaplan'ın kardeşi: Emniyet şikayetleri dikkate almadı
10:06 Sasa Amed’teki konserinde yasakları protesto etti
10:06 ‘Kayalıklardan düştü’ denilen kadın itilerek katledilmiş
10:04 Bakanlığa yürüyen DEM Partililerden muhalefete 'ortak mücadele' çağrısı
10:00 Veysi Aktaş'ın tahliyesinin engellenmesine karşı başvuruya ret
09:48 Kayyım 5 dakikalık reklam filmine 4 milyon harcadı
09:43 Tutsak Akdoğan’ın beyin ölümü gerçekleşti
09:41 'Etki ajanlığı' ile kimler hedef alınacak?
09:32 Polisin katlettiği Hantaş’ın ağabeyi: Fail kolluk olunca ödüllendiriliyor
09:18 Cezaevlerinde ‘Öcalan’a özgürlük’ eylemi devam ediyor
09:07 Alıkonulan gazetecinin akıbeti 211 gündür bilinmiyor
09:06 Curnê Reş seçimleri için hareketli seçmen seferberliği
09:05 Şirnex Barosu Ekoloji Komisyonu'ndan 'kum ocakları' uyarısı
09:04 Çiftçinin sorununa 'agroekolojik üretim' önerisi
09:04 'Özgürlük' eylemindeki tutsakların yakınları: Taleplerin arkasındayız
09:03 ÖHD Kürtçe eğitim için Meclis ve bakanlığa başvuracak
09:02 Dil Araştırmacısı Erauskin: Resmiyet dışında bir seçenek kabul edilmemeli
09:01 Dr. Yaviç: Hasta tutsakların durumundan endişeliyiz
09:00 22 MAYIS 2024 GÜNDEMİ
08:24 Erdoğan 'Savaş ve seferberlik' ilan yetkisini de aldı
21/05/2024
23:28 DEM Parti’nin Kobanê önergesi oylamaya sunulmadan reddedildi
23:07 Ankara’da bir komiser gözaltına alındı
21:59 Kütahya'da maden atık havuzunda taşkın
21:09 Tahliye edilen Gazeteci Dal: Tecridi yazmaya devam edeceğiz
20:51 İzmir'de Çerkes Soykırımı anması
20:46 Perî’de seçim çalışması: Bizden alınanı geri alacağız
19:22 DEM Parti İlçe Eşbaşkanı Erdem tutuklandı
19:17 Kadınlardan bakanlığa: İstismar davasına taraf olacak mısın?
18:34 Mêrdîn ve Ankara'da Kobanê açıklaması
18:14 3 gazeteci için tahliye kararı
17:48 AYM, 10 Ekim Katliamı’nda ihlal görmedi!
17:31 Hazine 46,3 milyar lira borçlandı
17:18 Sendika ve partilerden Şenyaşar’a destek ziyareti
16:57 Êlih’te şüpheli çocuk ölümü
16:51 Aydın'da işten çıkarılan işçilerden eylem
16:37 Latmos Dağı'ndaki kapasite artışına mahkeme ‘dur’ dedi
16:34 Meslektaşları avukat Çiftçi'nin serbest bırakılmasını istedi
16:30 'Neden avukatlık yaptın' davası ertelendi
16:06 Pirsûs Katliamı davasında taleplere ret
15:36 Curnê Reş'te yarınki buluşmaya çağrı
15:17 Çıplak arama dayatıldı, yerde sürüklenerek adli koğuşa götürüldü
15:07 Özel: AYM Kobanê kararlarını bal gibi bozacak
14:49 Tahliye olan siyasetçilere ziyaretler sürdü
14:41 Gülistan Doku Turnuvası'nın startı verildi
14:39 ‘Demokratik çözüme zarar veren yargı pratiklerine son verilsin’
14:32 Mahkemenin iptal ettiği JES kuyuları için yeni ÇED süreci