Şemzînan’da 3 kibrit çöpüyle Newroz ateşi yakıldı: Öcalan özgür olana dek mücadele

COLEMÊRG - Şemzînan’da 2023 Newrozu’nun ateşi, Mazlum Doğan’ın bedenini ateşe verdiği 3 kibrit çöpüyle yakıldı. Konuşmacılar, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünü sağlanana dek mücadele edeceklerini vurguladı.
 
Kürtlerin, inkar, imha, asimilasyon ve yasaklara karşı özgürlük mücadelesi verdiği önemli kentlerden biri olan Colemêrg’in Şemzînan (Şemdinli) ilçesinde 2023 Newrozu’nun startı veriliyor. “Her der Newroz, her dem azadî” şiarıyla gerçekleştirilen ve bu yıl Mereş merkezli depremde yaşamını yitirenlere adanan Newroz için heyetler akşam saatlerinde kente geldi. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Tevgera Jinên Azad (TJA) üyeleri ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerinden oluşan heyetler, Newroz için sabah saatlerinde HDP İlçe Örgütü’nde buluştu. Birçok yurttaş da yöresel kıyafetleriyle parti binasına geldi. Gençler ve kadınların katılımı dikkat çekti. Kitlesel açıklamada sık sık “Newroz pîroz be”, “Jin, jiyan, azadî” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları yükseldi.  
 
‘KAWALAR’IN TORUNLARI DİMDİK AYAKTA’
 
HDP Milletvekili Sait Dede, binlerce yıldır dirilişi ve yeniden doğuş olarak nitelendirilen Newroz’u büyük bir acı ve enkazın gölgesinde geçirdiklerini belirtti. Dede, “Depremi büyük bir felakete döndüren baskıcı iktidardan dolayı büyük bir acı yaşadık. Şemzînan’dan depremde yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet diliyoruz. Bu yaşanan can kayıplarının en büyük sebebi bu despotik ve baskıcı iktidarlardır. O yüzden Newroz bize daha büyük anlam yüklüyor. Bütün acıların son bulması Newroz’lardan geçiyor. Newroz bu zorbalığa karşı bir direniş tarihtir. Kawa’ların ardılları olarak hiç bir zaman zulme boyun eğmedik. Bu dikta rejimleri de yeneceğiz. Kawa nasıl Dehakları yenmişse bizler de bunları yeneceğiz. Saray’larında korkuyorlar. Bu yüzden topluma umutsuzluk yaymak istiyorlar. Kawalar’ın torunları olarak dimdik ayaktayız, kazanacak olan bizler olacağız” diye konuştu. Dede, Şemzînan’ın “Kürdistan’ın kalbi” olduğunu vurguladı. Bu sırada kitleden “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganı yükseldi. 
 
NEWROZ RUHU
 
DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Newroz ateşinin neden Şemzînan’da yakıldığına değindi. Aydeniz, şunları söyledi: “Bu yılki Newrozu şarkılarla, zılgıtlarla, coşkuyla, halaylarla karşılamayacağız. Ama Newroz’un ruhuna uygun direnişle, başkaldırıyla, özgürlüğe yürüyecek direniş mesajlarını vererek karşılayacağız. Bunun için buradan Şemzînan’dan Newrozu’n startını vereceğiz. Newrozu her yıl gibi coşkuyla karşılamak isterdik. Ama bilindiği gibi depremin yaşanması ve yüzbinlerce insanın yaşamını yitirmesinden kaynalı şenlikle değil, Newroz’un direniş ruhuyla kutluyoruz. Depreme yaşamını yitirenleri anıyoruz. Bir an önce yıkıntıların hesabını sormak için her yerde mücadeleyi yükselteceğimizi bir kez daha buradan söylüyoruz. Buradan verdiğimiz startlar bin yıllardır özgürlük için mücadele için birlik için gelecek günlerin demokratik günler olması için Neweroz ateşini her yerde harlayarak, devam ettireceğiz” dedi. 
 
14 MAYIS’TA NOKTAYI KOYACAĞIZ
 
Şemzînan’ın önemli bir anlamı olduğunu belirten Aydeniz, şöyle devam etti: “Şemzînan 3 parça Kürdistan’ın bir araya geldiği yerdir. Kürdistan’ın birliğinin oluşacağı yerdir. O yüzden direniş ruhunu yan yana durarak, yüzyıldır Kürtlerin inkar edilmesi üzerinden Şemzînan’da Newrozu’n ruhuna uygun start vereceğiz. 8 Mart’larda ‘Dem dema jin jiyan azadî’ ile başladık. Bu felsefeyle bu ceberrrut sisteme karşı, eril devlete karşı, tecritçi ve katliamcı devlete karşı kadınlar olarak her yerde sesimizi yükselttik. Yitirdiğimiz canları anarak karşıladık. Şimdi de Newroz’a doğru giderken buna devam ettireceğiz. Bu mücadeleyi en doruğa çıkaracağız. Son noktayı da 14 Mayıs’ta Kürtler ve halklar olarak elbet vereceğiz. 14 Mayıs’ta son noktasını Kürtler ve kadınlar olarak vereceğiz. Bu zalim dönemin Dehaklara karşı birliği yükselterek 14 Mayıs’ta elbette son noktayı vereceğiz. 
 
STATÜSÜZ OLMAZ
 
2023 yılının politik, siyasi ve toplumsal bir önemi var. Çünkü 2023 Lozan’ın yüzüncü yılıdır. Lozan, Kürtler açısından tarihten silme durumuydu, Kürtleri dilinden, kültüründen, coğrafyasından koparıp, onursuzlaştırma ve tasfiye girişimiydi. Yüzyıldır Kürtler, bu politikaya karşı her yerde direnerek bunu asla kabul etmediler. Kürtler, yüz yılık Lozan politikalarına karşı birliklerini ve direnişlerini de yükselttiler. Lozan’ın yüzüncü yılını lanetliyoruzm. Kürtler artık bu yüz yılda statüsüz, dilsiz, kendi kendi yönetecek yöntemi olmadan yaşamak istemiyor. 
 
ÖCALAN’IN FİZİKİ ÖZGÜRLÜ SAĞLANANA DEK…
 
AKP-MHP iktidarı, depremde kendi gelecekleri için, bir avuç yönetici için, dönemin Dehak rolünü oynamaya devam ediyor. Ama buna karşı her zaman mücadelemizi yükselteceğiz. Bu iktidar, savaş politikalarından ve tecritten besleniyor. Kadın katliamlarındandın besleniyor. Savaş politikalarına karşı mücadeleyi yükseltmek için Şemzînan’dayız. Depremde insanlar canlarıyla uğraşırken, gıda beklerken, bu iktidar savaş politikalarına devam ettiler. Rojava’ya ve Başûr’da savaşa devam edip, kimyasal kullandılar. Buradan bu yaklaşımları lanetliyoruz.  
 
Bu iktidarın beslendiği bir nokta da tecrit politikasıdır. Sayın Abdullah Öcalan’ın demokrasiye ve onurlu barışa olan inancı sonsuzdur. Sayın Öcalan’ın artık fiziki özgürlüğü sağlamalı. Sadece tecridin kaldırılması değil. Bunun için her birimiz başvurduk. Özgürlük olana kadar her alanda mücadeleyi yükselteceğiz. Çünkü bu krizli ortama karşı Sayın Öcalan’ın çözüm perspektifi var. Bu perspektife sonsuz inanıyoruz. Kürt Halkının Önderi olduğuna sonsuz inanıyoruz. Şemzînan’da mücadeleyi her yere yayacağımız bildiriyoruz.”
 
Aydeniz’in konuşmasının ardından “jin, jiyan azadî” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları yükseldi. 
 
‘ÖCALAN KAWALARIN RUHUYLA DİRENİYOR’
 
Ardından konuşan DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, buruk bir şekilde Newrozu kutludıklarını ifade etti. Öztürk, “Newroz sadece bizim için halay değil, aynı zamanda önemli mesajlarımızı verdiğimiz gündür. Bu depremde 15 milyon insan etkilendi. On binlerce insan yaşamını yitirdi. Yitirdiğimizi canları anıyoruz. Deprem her yerde oluyor ancak bu kadar insanın yaşamını yitirmesine deprem sebep olmadı. Bunun sebebi Kürtlere düşmanlık eden AKP-MHP iktidarıdır. Kürtlerin statüsüne karşı çıkan ve savaş politikalarını sürdüren iktidardır. Bu savaş nerde başladı. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecritle bu başladı. Bu tecritle amacınıza ulaşamayacaksınız. Sayın Öcalan, Kawa’ların ruhuyla direniyor. Bu direniş sürüyor” diye konuştu. 
 
Kürtlerin birliğini sağlaması gerektiğini vurgulayan Öztürk, “Birincisi Kürtler, demokratik esaslar üzerinde birliklerini kurmalı. Bu yılki Newroz, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğüne vesile olacak. Bir kez daha Dehaklar yenilginin aşamasındalar.  
 
 3 KİBRİT ÇÖPÜYLE NEWROZ ATEŞİ
 
Konuşmaların ardından Newroz ateşinin sembolü haline gelen 3 kibrit çöpüyle ateş yakıldı. Mazlum Doğan, Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi'nde yaşanan insanlık dışı uygulamalar karşı 21 Mart 1982'de 3 kibrit çöpüyle bedenini ateşe vererek, hafızalara kazınmıştı.  
 
Newroz ateşinin yakılması sonrası kitle hep bir ağızdan “Bijî serok Apo” ve “Bê serok jiyan nabe” sloganları attı.  
 

Diğer başlıklar

14:36 İzmir'de vapur seferleri iptal oldu
14:34 Cumhurbaşkanı adaylarının pusuladaki yerleri belli oldu
14:28 Ekoloji Derneği: Fidan dikme kampanyasına katılalım
14:25 ‘İhraç edilen emekçiler görevlerine iade edilsin’
14:18 Hasta tutuklu için tahliye çağrısı
13:04 Cumartesi Anneleri gözaltında kaybedilen Nezir Acar'ı sordu
13:04 TEV-DEM: Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için mücadeleyi büyütelim
12:00 Kayıp yakınları Bulmuş’un faillerinin yargılanmasını istedi, Demirel'in akıbetini sordu
11:37 Qoser'de şüpheli asker ölümü
11:31 İzmir'deki gözaltılar serbest
11:18 Şenyaşar ailesi: Bu karanlık süreci aydınlatacak güneş Urfa’dan doğacak
11:18 Mart ayı savaş bilançosu
10:59 Pirsûs'ta 23 kişinin tutuklanması: Siyasi saiklerle hazırlanmış düzmece bir dosya
09:02 Avrupa’da hedef 3 milyon seçmeni sandığa götürmek
09:01 Sahaflarda eskiye rağbet!
09:01 AKP'nin kullanışlı aparatı: HÜDA PAR
09:01 Dr. Doran: Molozlar suya karışırsa hastalıkları önleyemeyiz
09:00 Karaoğlan ve Dağ’ın ailelerinden Amara çağrısı
09:00 Kurdistan’daki kadın örgütü temsilcileri: Abdullah Öcalan’ı özgürleştireceğiz
09:00 Amara misafirlerini bekliyor
09:00 01 NİSAN 2023 GÜNDEMİ
31/03/2023
23:58 S&P Türkiye’nin kredi notunu revize etti
21:47 Eskişehir'de bir kadın katledildi
19:43 Ege Denizi'nde deprem
19:41 Şenyaşar ailesinin iftar sofrasına gençlerden ziyaret
19:32 İşçiler DİSK Genel-İş kayyımına karşı Ankara'ya yürüdü
19:26 BM: Depremde tarımsal üretimin yüzde 20’si zarar gördü
19:08 İzmirli kadınlardan tutuklamalara tepki
18:57 Koruma kararı bulunan kadınların seçimlerde kişisel bilgileri gizlenecek
18:46 Huriye Coşkun’u katleden erkeğe ‘takdir’ indirimi
17:37 Kanadalı şirket Kurdistan Bölgesi’ndeki petrol üretimini durdurdu
17:34 18 yaşında girdiği cezaevinden 48 yaşında çıktı
17:23 Afganistan’da ‘Kadının Sesi’ radyosu kapatıldı
17:19 Yeşil Sol Parti'den Hatay'da halk ziyaretleri
16:00 Petrol üretiminin durdurulması elektriği de etkiledi
16:00 Êlih'te trafik kazası: 1 ölü, 2 ağır yaralı
15:59 Cezaevlerinde 3 ayda 6’sı şüpheli 13 kişi yaşamını yitirdi
15:55 Xarpêt’te bir evde 6 kişi ölü bulundu
15:39 Ege ve Marmara bölgeleri için fırtına uyarısı
15:33 'Kafa keseriz' diyen Hizbullahçı serbest bırakıldı
15:12 Riha’da 23 kişinin tutuklanması protesto edildi
15:02 Gazeteci Ziya Ataman: Ağır bir tecrit altındayız
14:54 İslahiye'de deprem
14:50 EGEÇEP sonuç bildirgesini açıkladı: Talana son
14:45 ÖHD ve İHD’den adliyedeki şüpheli ölüme dair rapor
14:36 31 yıllık tutuklu Serhat Güllü tahliye edildi
14:10 Pandemide yaşamını yitiren sağlıkçılar anıldı
13:55 KFC ve Pizza Hut Kurdistan’daki şubelerini kapattı
13:31 Cemaatteki tecavüz davası 5 Haziran’a ertelendi
13:18 Ferit Şenyaşar: İktidar, yaşattığı acı ve yolsuzluklarıyla anılacak
13:01 Yerine kayyım atanan Eşbaşkan: Halk iradesiyle iktidara tekrar cevap olacak
13:00 4 kez sevk edilen 82 yaşındaki tutuklunun durumu Meclis’e taşındı
12:58 101 isimden sol-sosyalist güçlere çağrı: Tek listede ortaklaşın
12:52 Bakanlık öğrenciyi kovan yurdu savundu!
12:51 ‘Abdullah Öcalan Ortadoğu için tek umut kaynağı’
12:39 Adliye önünden seslendiler: Kadınlar ‘şer’ ittifakına karşı
12:19 Polisevine saldırı iddianamesi de Soylu’nun açıklamasını yalanladı
11:52 Mêrdîn ve Amed'te kar yağışı
11:43 Wan’da bulunan kemiklere dair inceleme başlatıldı
11:32 Mersin'de seçim startı: Yeşil Sol Parti başaracak
11:19 İYİ Parti il başkanlığına silahlı saldırı
11:00 Dış ticaret açığı yüzde 51 arttı
10:15 İzmir'de çok sayıda gözaltı
10:09 Ailelerden İmralı başvurusu
09:23 Amed Barosu Başkanı Eren: 5 polis de işkenceden sorumlu
09:20 31 Mart ruhuyla 14 Mayıs’a: AKP-MHP dönemi sona erdi
09:10 Zübeyir Aydar: Seçimin sabote edilmemesi için herkes üzerine düşeni yapmalı
09:07 Ayşe Efendi: Ortadoğu’daki sorunlar Öcalan’ın fikirleriyle çözülebilir
09:04 Kadınlar bütünlüklü eşitlik politikası ve radikal adımlar bekliyor
09:04 Cizîrli anneler: Türkiye artık silahları susturmalı
09:03 Amedliler: Yeşil Sol ile AKP’yi devireceğiz
09:03 Dara Antik Kenti’nde tarihi kıyım
09:02 Maden ocağını deprem de durduramadı: Zehir saçıyor
09:01 Kuraklık kapıda: Ürün deseni değişiyor
09:00 Abdullah Öcalan’ın avukatından parti ve ittifaklara: İmralı’ya dair tutumunuz ne olacak?
09:00 Cinayetler arttıkça 'karanlık' bağlar ortaya çıktı
09:00 Wan’da pazarlar boş: 100 TL ile 2 limon, 3 patates, 5 salatalık alabiliyoruz
09:00 31 MART 2023 GÜNDEMİ
08:48 Cemaatteki tecavüzü savunan avukat AKP’den meclis üyesi
08:07 Yoğun kar yağışı bekleniyor
07:53 Pirsûs’ta 23 kişi tutuklandı
30/03/2023
23:39 Emeklilikte maaş artışı Meclis’ten geçti
23:32 Pentagon: İran Devrim Muhafızları'na bağlı grup öldürüldü
23:07 Finlandiya’nın NATO üyeliği Meclis’te görüşülüyor
23:01 Akdeniz’de deprem
22:29 Kızıldere'de katledilenler anıldı: Mücadelelerini yaşatacağız
22:18 EŞİK'ten seçim öncesi siyasi partilere açık mektup
22:02 5 gündür gözaltında tutulan köylü tutuklandı
21:55 MGK bildirgesi açıklandı
21:44 'Sağlık emekçisinin intihar girişiminin nedenlerini araştıracağız'
21:28 Dera’da Şam hükümet güçlerine yönelik saldırı
20:57 Riha Barosu ve İHD’den işkence uygulanan köyde inceleme
20:26 50 yazardan Pınar Selek çağrısı
20:19 Şenyaşar ailesi: Adaletsizlik bitene kadar mücadelemiz devam edecek
19:41 Wêranşar’da gözaltına alınan 9 kişi serbest bırakıldı
19:38 Freddy Kasırgası: Yüzlerce kişi kayıp
19:16 Mahir Çayan ve arkadaşları anıldı
18:57 Avusturya Parlamentosu’nda Türkiye’ye karşı tasarı kabul edildi
18:26 Çevre Kanunu Meclis’ten geçti
17:50 Evin Cezaevi'ne sevk edilen siyasi tutukludan haber alınamıyor
17:41 'Kafa keseriz' diye tehdit savuran kişi gözaltına alındı
17:36 CPT’nin raporunda tecride ilişkin bilgi verilmedi!
17:22 YSK Erdoğan’ın adaylığına dair itirazları reddetti
17:20 Yeşil Sol Parti’den Bazarcix’ta halk toplantısı
17:12 Wan’da yapılan kazıda insan kemikleri çıktı
16:40 Gazeteci Hürtaş: Bu polis üzerime oturdu, beni darp etti
16:36 Firari sanığın yakalanmadığı Vartinis Davası ertelendi
16:32 Mahabat Mezarlığı’nda toplanan halktan direnişi büyütme çağrısı
16:24 Gözaltına alınan 10 kişi serbest bırakıldı
16:01 Emekliler: Bu zam değil seçim rüşvetidir
15:48 İstanbul Tabip Odası: Hastaneler yerinde yenilensin
15:45 Alevilere Yeşil Sol Parti saflarında buluşma çağrısı
14:54 Ayvacık Devlet Hastanesi’nde SES üyelerine baskı
14:52 Yenilenebilir enerji hedefi yüzde 42,5
14:37 Norveç petrol şirketi üretimini durdurdu
14:33 BES: İnsan onuruna yakışır koşullarda çalışmak istiyoruz
14:28 Antalya’da 10 gözaltı
13:56 3 HPG'linin cenazesi defnedildi
13:46 Mehmet Latifeci anıldı: Kürt ve Arap halkı arasında köprüydü
13:45 İHD yöneticisi Yüksel’in duruşması ertelendi
13:32 Erdoğan'dan AYM'ye HDP telefonu: Blokenin kaldırılması yönünde nasıl oy kullanırsınız?
12:50 GGM’deki cinsel saldırıda 2 failin ifadesi tekrar alındı
12:27 HDP Eş Genel Başkanları: Üçüncü yolumuzu Yeşil’in ve Sol’un yoluyla birleştirdik
12:13 Yeşil Sol Parti: İkinci yüzyılı Demokratik Cumhuriyet yüzyılı yapacağız
12:08 Yozgat Müftülüğü’nün referansıyla 5 DAİŞ’liye vatandaşlık verildi
11:58 Şenyaşar ailesi: Bu düzeni hep beraber değiştireceğiz
11:51 Yeşil Sol Parti’nin Kürtçe seçim müziği: Dîsa em
11:49 Yeşil Sol Parti’den seçim şarkısı: Buradayız
11:37 Yurtsever Genç Kadınlar’dan 4 Nisan kutlaması
11:14 Yeşil Sol Parti seçim çalışmalarının startını verdi
11:12 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından görüş başvurusu
11:08 Yöresel kıyafet giyenleri darp eden 4 polise dava açıldı
10:55 Bismil Adliyesi’nde işkence!
10:42 Yeşil Sol Parti’nin seçim sloganı: Buradayız, birlikte değiştireceğiz
10:27 Suriye’ye İsrail saldırısı
09:39 Freedom House: Muhalefetteki anlaşmazlıklar Erdoğan'ı devirmeye zarar veriyor
09:11 Abdullah Öcalan'a özgürlük talebiyle Amara'ya!
09:09 Dönemin tanığından Hizbullah: Çatışma denilerek siviller öldürülüyordu
09:08 Gazeteci Zagros: Türkiye, Kandil’e saldırmaya hazırlanıyor
09:02 Depremzedeler temiz suya erişemiyor
09:01 Yeşil Sol Parti Amed Eşsözcüsü: Baskıcı rejimleri tarihin çöp sepetine atacağız
09:01 Oramar: Qazi’nin direnişi Öcalan’ın başlattığı mücadeleyle birleşti
09:01 EŞİK gönüllüsü: Kadınları yok sayanlara oy yok
09:00 54 yıl önce Öcalan'ı tanıdı, mücadeleden kopmadı
09:00 Efrînli tutuklulara işkence
09:00 Yeşil Sol Parti halkların umudu olacak
09:00 30 MART 2023 GÜNDEMİ
08:18 Yolcu otobüsleri devrildi: 3 ölü, 46 yaralı
29/03/2023
23:42 Erdoğan ‘çözüm’ süreci üzerinden HDP’yi hedef aldı
23:13 5 kentte eğitime kar tatili