Şemzînan’da 3 kibrit çöpüyle Newroz ateşi yakıldı: Öcalan özgür olana dek mücadele

COLEMÊRG - Şemzînan’da 2023 Newrozu’nun ateşi, Mazlum Doğan’ın bedenini ateşe verdiği 3 kibrit çöpüyle yakıldı. Konuşmacılar, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünü sağlanana dek mücadele edeceklerini vurguladı.
 
Kürtlerin, inkar, imha, asimilasyon ve yasaklara karşı özgürlük mücadelesi verdiği önemli kentlerden biri olan Colemêrg’in Şemzînan (Şemdinli) ilçesinde 2023 Newrozu’nun startı veriliyor. “Her der Newroz, her dem azadî” şiarıyla gerçekleştirilen ve bu yıl Mereş merkezli depremde yaşamını yitirenlere adanan Newroz için heyetler akşam saatlerinde kente geldi. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Tevgera Jinên Azad (TJA) üyeleri ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerinden oluşan heyetler, Newroz için sabah saatlerinde HDP İlçe Örgütü’nde buluştu. Birçok yurttaş da yöresel kıyafetleriyle parti binasına geldi. Gençler ve kadınların katılımı dikkat çekti. Kitlesel açıklamada sık sık “Newroz pîroz be”, “Jin, jiyan, azadî” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları yükseldi.  
 
‘KAWALAR’IN TORUNLARI DİMDİK AYAKTA’
 
HDP Milletvekili Sait Dede, binlerce yıldır dirilişi ve yeniden doğuş olarak nitelendirilen Newroz’u büyük bir acı ve enkazın gölgesinde geçirdiklerini belirtti. Dede, “Depremi büyük bir felakete döndüren baskıcı iktidardan dolayı büyük bir acı yaşadık. Şemzînan’dan depremde yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet diliyoruz. Bu yaşanan can kayıplarının en büyük sebebi bu despotik ve baskıcı iktidarlardır. O yüzden Newroz bize daha büyük anlam yüklüyor. Bütün acıların son bulması Newroz’lardan geçiyor. Newroz bu zorbalığa karşı bir direniş tarihtir. Kawa’ların ardılları olarak hiç bir zaman zulme boyun eğmedik. Bu dikta rejimleri de yeneceğiz. Kawa nasıl Dehakları yenmişse bizler de bunları yeneceğiz. Saray’larında korkuyorlar. Bu yüzden topluma umutsuzluk yaymak istiyorlar. Kawalar’ın torunları olarak dimdik ayaktayız, kazanacak olan bizler olacağız” diye konuştu. Dede, Şemzînan’ın “Kürdistan’ın kalbi” olduğunu vurguladı. Bu sırada kitleden “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganı yükseldi. 
 
NEWROZ RUHU
 
DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Newroz ateşinin neden Şemzînan’da yakıldığına değindi. Aydeniz, şunları söyledi: “Bu yılki Newrozu şarkılarla, zılgıtlarla, coşkuyla, halaylarla karşılamayacağız. Ama Newroz’un ruhuna uygun direnişle, başkaldırıyla, özgürlüğe yürüyecek direniş mesajlarını vererek karşılayacağız. Bunun için buradan Şemzînan’dan Newrozu’n startını vereceğiz. Newrozu her yıl gibi coşkuyla karşılamak isterdik. Ama bilindiği gibi depremin yaşanması ve yüzbinlerce insanın yaşamını yitirmesinden kaynalı şenlikle değil, Newroz’un direniş ruhuyla kutluyoruz. Depreme yaşamını yitirenleri anıyoruz. Bir an önce yıkıntıların hesabını sormak için her yerde mücadeleyi yükselteceğimizi bir kez daha buradan söylüyoruz. Buradan verdiğimiz startlar bin yıllardır özgürlük için mücadele için birlik için gelecek günlerin demokratik günler olması için Neweroz ateşini her yerde harlayarak, devam ettireceğiz” dedi. 
 
14 MAYIS’TA NOKTAYI KOYACAĞIZ
 
Şemzînan’ın önemli bir anlamı olduğunu belirten Aydeniz, şöyle devam etti: “Şemzînan 3 parça Kürdistan’ın bir araya geldiği yerdir. Kürdistan’ın birliğinin oluşacağı yerdir. O yüzden direniş ruhunu yan yana durarak, yüzyıldır Kürtlerin inkar edilmesi üzerinden Şemzînan’da Newrozu’n ruhuna uygun start vereceğiz. 8 Mart’larda ‘Dem dema jin jiyan azadî’ ile başladık. Bu felsefeyle bu ceberrrut sisteme karşı, eril devlete karşı, tecritçi ve katliamcı devlete karşı kadınlar olarak her yerde sesimizi yükselttik. Yitirdiğimiz canları anarak karşıladık. Şimdi de Newroz’a doğru giderken buna devam ettireceğiz. Bu mücadeleyi en doruğa çıkaracağız. Son noktayı da 14 Mayıs’ta Kürtler ve halklar olarak elbet vereceğiz. 14 Mayıs’ta son noktasını Kürtler ve kadınlar olarak vereceğiz. Bu zalim dönemin Dehaklara karşı birliği yükselterek 14 Mayıs’ta elbette son noktayı vereceğiz. 
 
STATÜSÜZ OLMAZ
 
2023 yılının politik, siyasi ve toplumsal bir önemi var. Çünkü 2023 Lozan’ın yüzüncü yılıdır. Lozan, Kürtler açısından tarihten silme durumuydu, Kürtleri dilinden, kültüründen, coğrafyasından koparıp, onursuzlaştırma ve tasfiye girişimiydi. Yüzyıldır Kürtler, bu politikaya karşı her yerde direnerek bunu asla kabul etmediler. Kürtler, yüz yılık Lozan politikalarına karşı birliklerini ve direnişlerini de yükselttiler. Lozan’ın yüzüncü yılını lanetliyoruzm. Kürtler artık bu yüz yılda statüsüz, dilsiz, kendi kendi yönetecek yöntemi olmadan yaşamak istemiyor. 
 
ÖCALAN’IN FİZİKİ ÖZGÜRLÜ SAĞLANANA DEK…
 
AKP-MHP iktidarı, depremde kendi gelecekleri için, bir avuç yönetici için, dönemin Dehak rolünü oynamaya devam ediyor. Ama buna karşı her zaman mücadelemizi yükselteceğiz. Bu iktidar, savaş politikalarından ve tecritten besleniyor. Kadın katliamlarındandın besleniyor. Savaş politikalarına karşı mücadeleyi yükseltmek için Şemzînan’dayız. Depremde insanlar canlarıyla uğraşırken, gıda beklerken, bu iktidar savaş politikalarına devam ettiler. Rojava’ya ve Başûr’da savaşa devam edip, kimyasal kullandılar. Buradan bu yaklaşımları lanetliyoruz.  
 
Bu iktidarın beslendiği bir nokta da tecrit politikasıdır. Sayın Abdullah Öcalan’ın demokrasiye ve onurlu barışa olan inancı sonsuzdur. Sayın Öcalan’ın artık fiziki özgürlüğü sağlamalı. Sadece tecridin kaldırılması değil. Bunun için her birimiz başvurduk. Özgürlük olana kadar her alanda mücadeleyi yükselteceğiz. Çünkü bu krizli ortama karşı Sayın Öcalan’ın çözüm perspektifi var. Bu perspektife sonsuz inanıyoruz. Kürt Halkının Önderi olduğuna sonsuz inanıyoruz. Şemzînan’da mücadeleyi her yere yayacağımız bildiriyoruz.”
 
Aydeniz’in konuşmasının ardından “jin, jiyan azadî” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları yükseldi. 
 
‘ÖCALAN KAWALARIN RUHUYLA DİRENİYOR’
 
Ardından konuşan DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, buruk bir şekilde Newrozu kutludıklarını ifade etti. Öztürk, “Newroz sadece bizim için halay değil, aynı zamanda önemli mesajlarımızı verdiğimiz gündür. Bu depremde 15 milyon insan etkilendi. On binlerce insan yaşamını yitirdi. Yitirdiğimizi canları anıyoruz. Deprem her yerde oluyor ancak bu kadar insanın yaşamını yitirmesine deprem sebep olmadı. Bunun sebebi Kürtlere düşmanlık eden AKP-MHP iktidarıdır. Kürtlerin statüsüne karşı çıkan ve savaş politikalarını sürdüren iktidardır. Bu savaş nerde başladı. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecritle bu başladı. Bu tecritle amacınıza ulaşamayacaksınız. Sayın Öcalan, Kawa’ların ruhuyla direniyor. Bu direniş sürüyor” diye konuştu. 
 
Kürtlerin birliğini sağlaması gerektiğini vurgulayan Öztürk, “Birincisi Kürtler, demokratik esaslar üzerinde birliklerini kurmalı. Bu yılki Newroz, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğüne vesile olacak. Bir kez daha Dehaklar yenilginin aşamasındalar.  
 
 3 KİBRİT ÇÖPÜYLE NEWROZ ATEŞİ
 
Konuşmaların ardından Newroz ateşinin sembolü haline gelen 3 kibrit çöpüyle ateş yakıldı. Mazlum Doğan, Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi'nde yaşanan insanlık dışı uygulamalar karşı 21 Mart 1982'de 3 kibrit çöpüyle bedenini ateşe vererek, hafızalara kazınmıştı.  
 
Newroz ateşinin yakılması sonrası kitle hep bir ağızdan “Bijî serok Apo” ve “Bê serok jiyan nabe” sloganları attı.  
 

Diğer başlıklar

21:20 75 yaşındaki tutsak Hatice Yıldız baygınlık geçirdi
20:05 Uzman çavuş tacizi Manisa’da protesto edildi
19:24 Amed’de galibiyet sevinci
18:38 Nehre düşen çocuk hastaneye kaldırıldı
18:35 Şarbajêr’e SİHA saldırısında bir genç katledildi
17:23 Amedspor, Kastamonu engellini aştı
16:48 Gümüşhane seçimlerinin yenilenme talebine ret
16:39 Özsavunmada bulunan kadın gözaltına alındı
16:09 22 yaşında girdiği cezaevinden 52 yaşında çıktı
15:28 Hakan Fidan İran Dışişleri Bakanı ile görüştü
14:55 9 kişinin öldüğü silahlı kavganın firari zanlısı 10 ay sonra yakalandı
14:36 Nisêbîn’de tacize karşı yürüyüş: Şiddete karşı özsavunmamızı geliştireceğiz
13:36 Tutsak yakınlarının Adalet Nöbeti farklı eylemlerle sürecek
13:05 Taciz faili uzman çavuşu darp eden 4 kişi serbest bırakıldı
12:45 İSİG: 3 ayda 425 işçi hayatını kaybetti
11:59 TJA’dan kampanyaya dair açıklama: Mücadele her koşulda sürecek
11:06 İran saldırının sonuçlandığını duyurdu, ABD’den İsrail’e uyarı
10:17 İsrail: İran yaklaşık 290 füze ve İHA ile saldırdı
10:14 İsrail çağrı yaptı: BM Güvenlik Konseyi bugün toplanıyor
09:51 Türkiye Metîna’da iki köyü bombaladı
09:44 Jin Dergi ‘Kadınların birleşik özgürlük mücadelesi ve Üçüncü Yol’ başlığıyla çıktı
09:11 Gazeteci Ahmet’ten 173 gündür haber yok
09:10 Ekonomist Önder: 'Beka' söylemi halklarda karşılık bulmadı
09:06 Tutsakların ‘özgürlük’ eylemi devam ediyor
09:01 Muayene raporu olmadan tutuklanan çocuk cezaevi kapısından döndürüldü!
09:00 14 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
07:54 THY ve Pegasus İran uçuşlarını iptal etti
13/04/2024
23:41 Soma’da iş cinayeti
23:28 İran, İsrail’e saldırı başlattı
22:52 Ürdün hava sahasını kapattı, İsrail'de okullar tatil edildi
22:42 Tecride karşı Kopenhag ve Mannheim’de miting
22:36 Şengalli kadınlar özsavunma hamlesi başlattı
20:33 Beyoğlu'nda silahlı saldırı: 1 kişi hayatını kaybetti
20:28 Zenûbiya Kadın Topluluğu'ndan şiddete dair açıklama
20:21 Gazeteci Dilan Oynaş tahliye edildi
19:13 Hedef gösterilen Evren Barış Yavuz tutuklandı
17:17 Teleferik kazasıyla ilgili 13 kişi hakkında gözaltı kararı
17:10 Meletî’de 3.7 büyüklüğünde deprem
17:05 Taciz faili uzman çavuş gözaltına alındı
16:58 1 Mayıs Platformu’ndan işçi katliamlarına karşı Taksim çağrısı
16:39 Teleferik faciasında 17 kişi hastaneye kaldırıldı
16:30 TJA'dan uzman çavuş tacizine tepki: Sessiz kalmayacağız
16:09 'Özgürlüğe yol olsun' diyerek fidan diktiler
16:08 Başkaya’nın ‘Uygarlık Paradigmasını Değiştirmek’ kitabı okuyucuyla buluştu
16:02 Edirne'de bir kadın katledildi
15:57 Adalet Nöbeti: Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünde ısrarcıyız
15:52 DEM Parti Kadın Meclisi’nden uzman çavuş tacizine ilişkin açıklama
15:14 Pakistan’da silahlı saldırı: 10 kişi katledildi
15:06 İHD, hasta tutsak Demir, Güvel ve Zoraslan’ın tahliyesini istedi
14:49 Uzman çavuş tacizi yürüyüşle protesto edildi: Fail korumaya alındı
14:28 3 kişiyi katleden Cihan Oral hala yakalanmadı
14:08 Kayıp yakınları 3 kentte kaybettirilenlerin akıbetini sordu
13:55 Mexmûr’da yeni belediye eşbaşkanları belirlendi
13:54 Cumartesi Anneleri Ali İhsan Dağlı’nın faillerinin yargılanmasını istedi
13:32 Makine Mühendisleri Odası'ndan 'teleferik' açıklaması: Kontroller yapılmadı
13:28 Teleferik direği heyelan nedeniyle kırılmış!
13:00 Fransa’nın Türkiye’ye teslim ettiği kişi cezaevine konuldu
12:56 Avustralya’da alışveriş merkezine saldırı: 5 ölü
11:43 Eynerce Deresi fabrika atıkları nedeniyle köpüklü akıyor
11:30 Teleferik faciasında tahliye çalışmaları sürüyor: 128 kişi kurtarıldı
10:58 Mêrdîn'de ekmeğe yüzde 33 zam
10:51 MKM’de tenbûr atölyesi
10:03 İsrail’le ticarete dair paylaşıma gözaltı
09:44 Tutsaklar ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eyleminde
09:42 Gazeteci Ahmet 172 gündür KDP istihbaratının elinde
09:37 Ege Denizi’nde deprem
09:25 Çand Ma'dan kitap ve tembur kampanyası
09:11 Gazeteci Işık: Erdoğan uluslararası görüşmelerle tutunacak dal arıyor
09:08 Depli besiciler dertli: Günü kurtarıyoruz
09:06 Tecavüze uğrayan kadın: Dayanışma güç verdi, artık korkmuyorum
09:02 Beşiktaş yangın faciası: 29 kişi denetimsiz çalışma sonucu yaşamını yitirdi
09:01 13 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
00:10 Bir kadını taciz eden uzman çavuş darp edildi
00:04 Antalya'daki teleferik kazasıyla ilgili soruşturma başlatıldı
12/04/2024
23:47 Serhat Gültekin Fransa tarafından Türkiye’ye teslim edildi
23:29 THY'nin Varşova-İstanbul seferinde bomba ihbarı
22:54 Amed-Êlih yolunda kaza
22:44 Antalya’daki teleferik kazasında 184 kişi kurtarılmayı bekliyor
21:27 BM: Gazze’de su yoluyla bulaşan hastalıklar yayılıyor
19:08 Mayın patlamasında 3 kişi yaşamını yitirdi
18:58 YSK, 22 itirazı reddetti
17:18 Licê’de eşbaşkanlar mazbatalarını aldı
17:12 HES’e karşı Uzungöl için mücadele çağrısı
16:45 Hatimoğulları: Konutlar depremzedelere ücretsiz teslim edilmeli
16:16 Av. Medet Serhat'ın mezarına dönük saldırı protesto edildi: DAİŞ zihniyeti
16:08 30 yıllık tutsak Şen’in tahliyesi ikinci kez ertelendi
15:12 Adalet Nöbeti'ne mesaj gönderen tutsak: Direnişiniz bize umut veriyor
13:25 DEM Parti'den Kobanê Davası'na çağrı: Özgürlüklerden yana tutum alın
13:04 Yaşamını yitiren Filistinli sayısı 33 bini geçti
12:52 Hatimoğulları Hatay’daki aileleri ziyaret etti
12:28 Bayram tatilinin 6 günlük bilançosu: 48 kişi yaşamını yitirdi
12:20 Banka ATM’lerinde bayram sonrası yeni dönem
12:19 BM, Filistin'in üyeliği için mutabakat sağlayamadı
10:31 Ebex’de şüpheli kadın ölümü
10:26 MKG: Evrim Alataş'ın gösterdiği ışık bize rehber oldu
10:14 Mexmur’da belediye seçimleri
09:28 Meletî’de 4.1 büyüklüğünde deprem
09:10 Tutsaklar Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemde
09:09 171 gün oldu: Gazeteci Ahmet’ten haber yok
09:08 Geçinemeyen üniversite öğrencileri: Sorumlusu iktidar
09:06 Siyaset Bilimci Aksoyoğlu: Wan, muhalefet için sınav iktidar için geri adım oldu
09:04 'Motivasyonu artmasın' diye yazdığı kitap kendisine verilmedi
09:02 Ekolojist Yanlıç: Madencilik talanına çözüm ekolojik bir sistem
09:01 Tecavüz, şantaj ve fuhuş: Fail korucu ve arkadaşları beraat ettirildi
09:00 12 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
11/04/2024
22:41 Gazze'ye yeni bir saldırı başlatıldı
21:51 30 yılın ardından tahliye oldu
20:56 Kürt partilerinin ortak siyasi tutum çalışmaları sürüyor
19:16 Adalet Nöbeti: Kürtler tarihi bir direniş gösteriyor
19:03 Demokratik kitle örgütlerinden Şenyaşar’a destek ziyareti
18:32 İsrail'den İran’a karşı hava tatbikatı
18:07 Amedspor’a para cezası
17:26 AP’de cezaevleri konferansı: Tecride karşı uluslararası bir ağ kurulmalı
16:23 YSK Başkanı Ahmet Yener: 4 yerde seçim yenilenecek
16:18 Bursa’da şüpheli kadın ölümü
16:09 1’inci Düsseldorf Kürt Film Festivali 25 Nisan’da başlıyor
15:59 Agirî’de dere taşınca evler su altında kaldı
15:19 Wan halkı çifte bayram kutluyor
14:46 Yurtsever Aşiretler: Kürdistan değerlerine ihanet edenlerin sofrasına oturmayın
13:57 DBP ve DEM Parti'nin bayramlaşma programında 'birlik' mesajı
13:56 Bakırhan: Kürtlere düşmanlık edenler kaybetti
13:36 Siyasi partilerden DEM Parti’ye bayram ziyareti
13:27 İki Êzidî çocuğu köleleştiren Iraklı çift Almanya’da tutuklandı
13:07 Hatimoğulları: Kürt sorunu için diyalog kapıları açılmalı
12:55 Amedspor maçı için kentte led ekranlar kurulacak
12:43 Üveyş Öcalan mezarı başında anıldı
12:19 Nikaragua, Berlin Büyükelçiliğini kapattı
11:57 Bayram tatilinin ilk 5 gününde trafikte 38 kişi öldü, 5 bin 26 kişi yaralandı
11:46 Ekrem İmamoğlu The Economist’e yazdı: Türkiye artık seçeneksiz değil
11:31 'Çocuk istismarı' suçundan 31 binden fazla dosya açıldı
10:56 AP mülteciliği zorlaştıran anlaşmayı onayladı
10:03 İsrail ile İran arasındaki gerilim yükseliyor
09:16 Akdeniz'de mülteci teknesi battı: 8 kişi yaşamını yitirdi
09:09 170 gündür kayıp Süleyman Ahmet'e dair başvurular yanıtsız
09:08 Abdullah Öcalan'ın 'İsyan tufanı': Üveyş Öcalan
09:06 HDP ve Yeşil Sol Parti binasına saldırı girişimiyle ilgili dava açıldı
09:04 Amed halkı belediyelerden nasıl bir hizmet bekliyor?
09:02 ‘Abdullah Öcalan’ın özgürleşmesi için herkes ayağa kalkmalı’
09:00 AKP’li yönetim belediyede okey masası kurmuş
09:00 11 NİSAN 2024 GÜNDEMİ
10/04/2024
22:32 Sele kapılan çocuklardan biri yaşamını yitirdi
21:25 Olağanüstü itiraz süreci 14 Nisan'a kadar sürecek
20:40 9. Amed Tiyatro Festivali başlıyor
19:30 CPT önünde başlatılacak 'özgürlük' talepli eyleme çağrı
19:13 Minbic kırsalı bombalandı
18:35 İsrail saldırısında Haniye'nin 3 oğlu hayatını kaybetti
18:07 Ev baskınlarında 15 gözaltı
17:43 Katledilen avukat Serhat’ın mezarına saldırı
17:13 Tayvan’daki depremde can kaybı 16’ya çıktı
16:47 Şenyaşar'ın 'adalet' direnişi bayramda da devam etti