Yeşil Sol Parti adayları tanıtıldı: 14 Mayıs’ta bahara açılacağız

 
ANKARA - Aday tanıtım toplantısında konuşan Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, halklarla birlikte mücadele edeceklerini belirterek, “Yeşil Sol Parti çatısı altında, bilge ağacın altında tarihsel sorumluluğunu 14 Mayıs’ta bahara açılmak için kuracağımıza inanıyoruz” dedi. 
 
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), 14 Mayıs seçimleri milletvekili adaylarını tanıtıyor. Ankara’da bulunan İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Genel Merkezi’nde düzenlenen lansman etkinliğine, Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri Çiğdem Kılıçgün Uçar ve İbrahim Akın, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Emek ve Özgürlük İttifakı’nda yer alan partilerin temsilcileri, sivil toplum örgütleri temsilcileri katıldı. 
 
Toplantının yapıldığı salona, partinin seçim sloganı “Buradayız, birlikte değiştireceğiz” yazılı pankartlar ve Yeşil Sol Parti Kadın Meclisi’nin seçim sloganı “Dîsa jin, dîsa jiyan” yazılı pankartlar asıldı. 
 
Etkinlik, depremde yaşamını yitiren onbinler için yapılan saygı duruşuyla başladı. 
 
Yeşil Sol Parti 14 Mayıs seçimleri adaylarının tanıtımı, Ankara İnşaat Mühendisleri Odası’nda gerçekleştirdi. Açılışa Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri Çiğdem Kılıçgün Uçar ve İbrahim Akın, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, HDK Eş Sözcüleri Esengül Demir ve Cengiz Çiçek, DTK Eş Başkanı Berdan Öztürk, HDP bileşeni partilerin eş başkanları, başkanları sözcüleri ile Emek ve Özgürlük İttifakı bileşeni partilerin eşbaşkanları, başkanları, sözcüleri, HDP milletvekilleri, Yeşil Sol Parti adayları ile sayıda kişi katıldı.
 
Etkinlikte, rap grubu Kejoo, Reqso ve Roni Artin’in Yeşil Sol Parti Gençlik Meclisi için hazırladığı seçim şarkısı da tanıtıldı. 
 
HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Bütün baskılara her türlü oyuna karşı buradayız dimdik ayaktayız. Bu da bütün zalimlere dert olsun” diyerek sözlerine başladı. 
 
SANCAR: DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜM ELLERİMİZDE
 
Sancar, şöyle konuştu: HDP hakkında kapatma davası açıldığında, bizler seçeneksiz bırakmayacağız dedik, çalışmalarımızı başlatmıştık, yolumuzu inşa etmeyi kafamıza koymuştuk. İşte şimdi buradayız Yeşil Sol’dayız bütün oyunlara rağmen dimdik ayaktayız. Sizlerle birlikteyiz biliyoruz değişimin gücü bizlerin elindedir, geleceği özgürlük ve eşitlik üzerine kurmanın sorumluluğu bizlerin omuzlarındadır. Bu sorumluluğu ve görevi asla mahkemenin inisiyatifine ve iktidarın insafına bırakamazdık. Nitekim bırakmadık. İşte tüm oyunlara karşı yolumuzu inşa ettik. Şimdi yol yeşil sol. Bugünlere direnerek geldik bedel ödeyerek yürüdük bu büyük ve güçlü mirası bedel ödeyerek bugünlere taşıyan bizlere emanet eden bütün yoldaşlarımızı buradan minnetle sevgiyle selamlıyorum. Emanetiniz halkın emin ellerindedir. Hiçbir şüpheniz olmasın. Şu an siyasi rehine olarak tutulan bütün yoldaşlarımız, mücadele arkadaşlarımızla, demokratik muhalefetin bütün bireyleriyle gruplarıyla özgür günlerde buluşmamız çok yakındır. Bunun için hepimiz irademiz ve gücümüzü en geniş şekilde ortaya koymaya hazırız, yürüyüşümüz bu amaçla büyüyerek devam ediyor. Özgür günler yakındır, burada buluşacağız buradan sesleneceğiz geleceği yürüyerek birlikte omuz omuza mutlaka inşa edeceğiz. Özgür günlerde buluşacağız, az kaldı, buluşmaya az kaldı.
 
DEMOKRATİK CUMHURİYETİN KURUCU ÖZNESİ 
 
Direniş geleneği ve gücü, hikayemizin kalbidir. Bunu herkes biliyor, biz de biliyoruz. Bu direniş geleneğini ve gücünü inşa iradesinde buluşturduk. Yeni bir başlangıcın, demokratik cumhuriyete giden yolun kurucu öznesi olmaya geliyoruz. Direnişi inşa iadesiyle bütünleştirerek yürüyüşümüz büyütüyoruz. Bu yolun adı üçüncü yoldur, mevcut rejimi de kısmi yüzeysel reformlarla restorasyonu da kabul etmiyor. Yeni bir başlangıç demokratik cumhuriyetin inşasını hedef olarak koyuyor önüne üçüncü yolda bileşenlerimizle ittifaklarımızla yürüyoruz. Emek ve Özgürlük ittifakını kurduk büyüdük, Kürt özgürlük ve demokrasi ittifakını kurduk daha da büyüdük, ittifaklarla, bileşenlerle, bireylerle, kadın hareketiyle, gençliğin dinamik mücadelesiyle yürüyoruz, Değiştirmeye geliyoruz. Bundan kimsenin tereddüdü, şüphesi olmasın. 
 
TARTIŞMALARI BIRAKIP KENETLENMENİN ZAMANI
 
Aday belirleme süreci hepimizin bildiği gibi kolay değil. En ideali yakalamak kolay değil, herkesi tatmin ve memnun etmek kolay değil. Ama biz elimizden geleni, en geniş mutabakatı oluşturmak için gerekenleri yapmaya çalıştık ve bu yöntemde de başarılı olduğumuza inanıyorum. En geniş mutabakat ile listemizi belirledik, adaylarımızı tespit ettik. Şimdi bütün adaylarımızla burada karşınızda olacağız. Aday belirlerken, eksikliklerimiz olmadı mı? Oldu. Memnuniyetsizlikler de bu sürecin doğasında var. Onu da biliyoruz. Eğer eksikler varsa bunları tamamlamanın yolu mücadelede kenetlenmektir, Her türlü eksikliği ancak sahada mücadeleyi büyüterek giderebiliriz. Doğruları daha da ileriye taşımak ortak mücadelede kenetlenmekle mümkündür. Küskünlüklere yer yok bu gelenekte. İsimler üzerinden spekülasyonlara yer yok bu gelenekte, burada buluşan herkes demokratik dönüşümün iradesini taşımaya aday olarak gelmektedir. Bu inançla gelmektedir, bu inançla gelmektedir, bu kararlılıkla yürüyecektir. Şimdi bu tartışmaları geride bırakmanın zamanı. Şimdi ileriye hep birlikte kararlılıkla bakmanın zamanı, şimdi mücadelede omuz omuza bütün eksikliklerimizi tamamlayarak, bu büyük mirası daha da güçlendirerek bizden sonraki kuşaklara teslim etmenin zamanı.
 
EN GÜÇLÜ TEMSİLİYETLE PARLAMENTOYA 
 
Evet bizler değişimin dinamik motor gücü olmaya geliyoruz. Bu ülkede demokratik dönüşüm ancak bizimle mümkündür. Bu ülkede eğer demokratik cumhuriyetin yolu açılacaksa bizlerin güçlü kararlı inançlı mücadelesi ile mümkün olacaktır. Güçlerimizi birleştireceğiz, daha da büyüyeceğiz, parlamentoya en güçlü temsiliyetle gireceğiz. Geleceği özgürlük, eşitlik ve barış ve demokrasi üzerine kurmanın başka yolu yoktur. Eğer parlamentoya en güçlü şekilde bu temsiliyeti taşırsak değişimin gücü ve geleceğin güvencesi olacağız. 
 
HEDEFİMİZ ORTAK MÜCADELEMİZ BİRLEŞİKTİR
 
Değişimin gücü ve dönüşümün güvencesi olacağız, geleceği biz kuracağız. Bu herkes tarafından böyle bilinsin geleceği biz kuruyoruz hedefimiz ortak mücadelemiz birleşiktir. Bizler kimliklerin inançların kültürlerin kendileri olarak var olabilecekleri bir temsiliyet oluşturmaya çalışıyoruz. Herkes kendi olarak var olacak. Herkes kendi diliyle konuşacak, herkes kendini temsil edecek, kimse başkası adına konuşmayacak, çoğulculuğa verdiğimiz anlam budur. Listelerimizi oluştururken de bu ilkeyi esas aldık. Çoğulculuk bizim en temel ilkemizdir bu ilkeyi en ideal noktaya taşımak için çaba içinde olduk. Burada da eksiklikler olabilir. Ama eksiklikleri tamamlamanın yeri kulislerde bu konularda dedikodular veya anlamsız tartışmalar yürütmek değil, mücadelede en samimi ve kararlı şekilde buluşmak ve ileriye doğru yürütmektir. 
 
SAVAŞA KARŞI BARIŞI İNŞA EDECEĞİZ
 
O nedenle tartışmaları bir kenara bırakılması eleştiri ve özeleştiri yöntemini terk etme çağrısı değildir. Birbirimizi eleştireceğiz ama yürürken eleştireceğiz. Eleştiri ve özeleştiri ilkesini işletirken birbirimizle omuz omuza yürüteceğiz. Yürürken yapacağız bunları, en geniş mutabakatın en samimi çabalarla ortaya çıktığı inancımızı da her zaman ayakta tutacağız. Evet daha çok işimiz var, ben de konuşmayı uzatmadan programın diğer kısımlarına geçmek için alanı arkadaşlara bırakacağım. Biz değiştireceğiz, biz kuracağız, bunun için yeterli tecrübemiz ve birikimimiz var. Bunun için inancımız var, halkımızın bize güveni var. Siz değerli aday arkadaşlarım teşkilatlarda çalışanlar aday olup listelerde yer bulamayanlar halkın inancını her zaman aklınızda tutun. Kendimize güveni esas alalım. Bizler ne için geliyoruz, savaşa karşı barışı, inkara karşı demokratik çözümü, merkeziyetçiliğe karşı yerelden ve yerinden yönetimi, tekçiliğe karşı çoğulculuğu ayrımcılığa karşı eşitliği yasaklara karşı özgürlüğü, zulme karşı adaleti sömürüye karşı emeği yalanı karşı hakikati talana karşı doğayı savunmayı geliyoruz. Geleceği bunlar üzerine kurmak bizim ellerimizdedir. Kendimize inanalım, güvenelim, kararlılıkla, inançla yürüyelim, yolumuz açık olsun.” 
 
UÇAR: BİRLİKTE KAZANACAĞIZ
 
Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar, anadili Kürtçenin Kirmançkî dilinde katılımcıları selamlayarak sözlerine başladı. Üçüncü Yol ile güçlü bir mücadele yürüttüklerini ifade eden Uçar, “Barajı yıkarak meclislere girdik dönem dönem ittifaklar kurduk, ama şimdi Türkiye siyasetine bizleri yok, emekçileri kadınları, gençleri yok sayan Türkiye’deki bütün kimlikleri reddeden iktidara karşı yeni bir şey kurmaya geldik. Yolumuz üçüncü yol, sizlerle birlikte yolumuzun yoldaşları çok çok güçlü, hepinizin emeğine sağlık, sizinle birlikte güçlüyüz, sizinle birlikte kazanacağız” şeklinde konuştu. 
 
DEMOKRATİK TÜRKİYE MÜCADELESİ 
 
Uçar, şöyle devam etti: “Hem Türkiye hem de Kürdistan açısından iki önemli ittifak kurduk, kadınların, ekoloji mücadelelerinin, gençlerin, emekçilerin, sesi olmaya aday olan bir emek ve özgürlük ittifakı ile, Kürtlerin yüz yıllarıdır yürüttüğü varlık mücadelesinin sesi ve sözü olan, Kürt demokrasi ve özgürlük ittifakıyla birlikte, dün aldığımız güçle bugün daha fazla güçlüyüz. Bu güçle bu büyüklükle sahaya iniyoruz eminiz kazanacağız değiştirmek için yola çıktık, bir aradayız dedik, birlikte değiştirmek için geliyoruz. Binlerce arkadaşımızın başvurusu oldu, çok kıymetli. Bu başvuruları sadece Yeşil Sol adaylığı başvurusu değil. Demokratik bir cumhuriyet mücadelemizin, demokratik bir Türkiye mücadelemizin adaylığı başvurusu olarak değerlendiriyoruz. Yer alamayan çok değerli kadın arkadaşlarımız var, genç arkadaşımız var. Yol arkadaşlarımız, hocalarımız var. Biz onların bugüne kadar sunduğu katkılar bundan sonra da nerede olurlarsa olsunlar, bizi güçlendireceğine eminiz. Buradayız, birlikte değiştireceğiz. Biz kazanacağız, biz başaracağız.” 
 
AKIN: OYUNU BOZMAK İÇİN YOLA ÇIKTIK
 
Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, iktidarın oyunlarına karşı yola çıktıklarını vurgulayarak, “Çok heyecanlıyız burada, 6 ay önce Yeşil Sol Partinin kongresini yaptık. Bu kongrede, bu ceberrut saray ve tek adam rejiminin her türlü oyununu bozmak için bir irade beyan ettik. O irademizin sloganı buradayız birlikte değiştireceğiz idi. Şimdi her türlü oyunu bozmak için bizi yargı sopasıyla seçeneksiz bırakmak isteyenlere karşı işte Yeşil Sol Parti burada” diye konuştu. 
 
BAHARI KARŞILAYACAĞIMIZA İNANIYORUZ
 
Akın, haklarla birlikte mücadele edeceklerini ifade ederek, “Biz Türkiye'nin doğusundan batısına iki yakasını birleştiren yaklaşık 17 kurumun bir araya geldiği eşitlik ve özgürlük demokrasiyi inşa etmek için emek özgürlük ittifakını, diğer tarafından demokrasi ittifakının ortak kurumlarını bir araya getirdik, sadece bunları bir araya getirdik, emeğin, kadının, özgürlüğün, Kürtlerin, Ermenilerin, Çerkeslerin, hepsinin tarihsel duruşunu Yeşil Sol Parti çatısı altında, bilge ağacın altında tarihsel sorumluluğu 14 Mayıs’ta bahara açılmak için kuracağımıza inanıyoruz.  Bu başarı sadece bizim ortak başarımız değil. Türkiye’nin yüzyıllık tarihinin karanlık sayfalarının silinmesi açısından çok önemli bir baharı olacağına inanıyoruz. Bu umutla bugün 600 vekil adayımızla birlikte buradayız. Ancak biz sadece 600 vekil ile temsil ediliyoruz. Diğer siyasi partilerden farkımız, sahada binlerce milletvekilimiz var, onlarla birlikte mücadelemizi yürütüyoruz, buradan onlara selamlarımızı gönderiyoruz” diye belirtti. 
 
TEK ADAM REJİMİ GELECEK TAHAYYÜL EDEMEZ
 
Akın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Evet ağır zor ve gerçekten tarihinde görülmemiş bir seçimin içindeyiz bu seçim değişimin seçimi nefes alacak bir umudun seçimi olacak. Ancak bu iktidar da ayakta kalmak için her türlü oyunu oynayacak bir seçim olacaktır. Ancak biz umutluyuz bütün bu kötülükler içerisinde en son yaşadığımız deprem felaketinden sonra Ağır felaketler içerisinde bu felaketin altında kalan tek adam rejimi, bu ülke ve bu ülke halkları bu tek adam rejimi altında asla gelecek tahayyül edemezler. Siyaseten bitmiş, tükenmiş rejimi artık sonu gelmiştir, siyasetin sonu gelmiştir. Cumhur ittifakı içindeki bu ülkenin en onursuzlarının örgütlü gücün temsilcileri haline gelmiştir. Biz bu kötülüklerden bu ülkeyi kurtaracağımıza söz veriyoruz ve birlikte başaracağız. Bir söz daha olsun bu ülke yaşadığı her türlü katliamları savaşlardan başka hiçbir şey bilmeyen bu iktidardan kurtulacağımıza söz veriyoruz. Sizlerle beraber başaracağımıza bir kez daha sizlerin şahsında söz veriyoruz. Biz artık dört başkan gibi çalışıyoruz. Bu antidemokratik koşullarda yaratıcı her şeyi yaptırdılar, daha çok kötülük yaşatacaklar. Evet çok adayımız, çok başkanımız, çok sözümüz var ama biz artık bir değil bin olacağız ve mutlaka başaracağız hepimize kolay gelsin. Yolumuz açık olsun.” 
 
BULDAN: ASLA DİZ ÇÖKMEYECEĞİZ 
 
HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, tutuklu siyasetçileri selamlayarak, şöyle konuştu: “Bu maratona bizimle çıkmaya, bu mücadeleyi bizimle birlikte yürütmeye adanan sevgili adaylarımız, bizleri izleyen değerli halkımız, her ne kadar burada olmasalar da yürekleriyle bizimle birlikte olan cezaevlerinde rehin tutulan, Selahatin Demirtaş’ları Figen Yüksekdağ’ları Gültan Kışanak’ları, Leyla Güven’leri, Ayla Ata Akat’ları Selçuk Mızraklı’ları, Bekir Kayaları ismini sayamadığım yüzlerce arkadaşımız buradan sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Hepiniz hoş geldiniz. Sevgili arkadaşlarım, uzun bir yola çıktık sizlerle birlikte değiştirmek, dönüştürmek için bu mücadeleye hep birlikte omuz verdik, bu yola hep birlikte çıktık. 
 
21 yıllık AKP-MHP iktidarının bu ülkede Kürtlere, Alevilere, kadınlara, muhalifim diyenlere, AKP gibi düşünmeyenlere, AKP’nin yolunda yürümeyenlere nasıl bir zorluk ve zorbalık çektirdiklerini hep birlikte gördük yaşadık deneyimledik. Şunu ifade etmek isterim ki her türlü zor ve zorbalık karşısında baskı ve şiddet karşısında cezaevlerine tıkılmamıza rağmen, katledilmemize rağmen, sürgünlere gönderilmemize rağmen asla taviz vermedik, diz çökmedik asla boyun eğmedik bundan sonra da ant içiyoruz ki AKP’nin karşısında asla diz çökmeyeceğiz, boyun eğmeyeceğiz, asla biat etmeyeceğiz. 
 
EN İYİ MUHALEFET İÇİN YOLA ÇIKIYORUZ
 
Biz öyle bir gelenekten geliyoruz ki yıllarca inkar edildik, yıllarca yok sayıldık, Dilimiz yok sayıldı kültürümüz inkar edildi, kimliğimiz yok sayıldı. Arkadaşlarımız bu mücadele uğrunda yaşamını yitirdi, sürgünlere gitti, cezaevlerinde girdi. Ama şunu da biliyoruz ki direnmekten mücadele etmekten başka hiçbir koşulumuz ve alternatifimiz yok. Ben eminim ki şu gördüğüm kadro ve bileşen Yeşil Sol Parti olarak en iyi muhalefeti yapmak için yola çıkacak. 
 
DEPREMDE CAN VERENLERE SÖZ VERDİK 
 
Evet, bizler bu dönem açısından parlamentoda en büyük temsiliyetle, kadın, genç, temsiliyetiyle farklı inançlar ve kimliklerle sizlerin sözü olmaya, bu mücadele uğrunda birlikte mücadele etmeye birlikte başarmaya söz verdik. Evet, birlikte başaracağız, birlikte kazanacağız, çünkü sözümüz var, daha yeni depremlerde canlarını yitiren depremzedelere sözümüz var, şuan cezaevlerindeki arkadaşlarımıza sözümüz var, milyonlara sözümüz var. Sizlerin her birinizin geldiği kentlerdeki Alevilere, Türklere, Kürtlere, Lazlara, Çerkeslere, Pomaklara, bu ülkede farklıyım diyenlere, sesi kesilenlere, inkar edilenlere sözümüz var. Bu sözümüzü tutmak için 14 Mayıs tarihine kadar gece gündüz demeden çalışacağız. Sevgili kadın arkadaşlarım sabah da ifade ettim. Yüzde 45 ile parlamentoya girmek için büyük bir çalışma yürüteceğiz. 
 
BİR DAHAKİ DÖNEM YÜZDE 45 ERKEKLER İÇİN UYGULANACAK
 
Yine Yeşil Sol farkını ortaya koyacak parlamentoda en büyük kadın temsiliyetini bizim partimiz göstereceğiz, diğer partilere bakıyoruz en yüksek oran yine bizde, kadın temsiliyeti bizde olacak. Çünkü Yeşil Sol demek, HDP demek, HDP’nin fikriyatı Yeşil Sol’da devam edecek. Bu dönem yüzde 45 olarak girdik, bir dahaki dönem yüzde 45 oranı erkekler için uygulanacak. Ben bir kez daha hepimize yol arkadaşlarıma başarılar diliyorum.” 
 
Etkinlik, 27’nci Dönem milletvekilleri sahneye davet edildi. Yeşil Sol Parti’nin 81 il milletvekili adayları kent kent sahneye davet edilerek tanıtıldı. Etkinlik, toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi. 

Diğer başlıklar

00:12 Süleymaniye'de silahlı saldırı: 1 kişi yaşamını yitirdi
00:03 AKP'li eski ilçe başkanının öldürdüğü Birik defnedildi
28/09/2023
23:36 Riha’da şüpheli asker ölümü
23:25 ÖHD’li Özalp gözaltına alındı
23:06 Mücella Yapıcı tahliye oldu: Bu nasıl bir adalet
22:49 Deprem yardımlarını çalan polis tahliye edildi
22:09 İzmir’de coşkulu dengbêj konseri
22:03 ‘Mücadelemiz Abdullah Öcalan özgür olana dek devam edecek’
20:21 Kavala ve Atalay'a verilen hapis cezası onandı
20:06 Mor Dayanışma Adana’da yeni komisyonlar kuruyor
19:59 AKP eski ilçe başkanı komşularının evini taradı: Bir kişi hayatını kaybetti
19:41 Qoser’de ‘önceden hazırlanan ifadeler’ imzalatılan 3 genç tutuklandı
19:26 BEKSAV Eşbaşkanı Uçar gözaltına alındı
18:29 Alevi örgütlerinden gözaltılara tepki: Geri durmayacağız
18:16 Kobanê Davası heyetine: Maaşınızı ödeyen kurumlar davada taraf
17:52 Köpekli işkence uygulayan polisin yargılandığı dava ertelendi
17:23 İstanbul’da yağmur sele neden oldu
17:17 Kürtaj hakkı için küresel eylem: Güvenli erişimi sağlansın
16:34 MED TUHAD-FED’den kongreye katılım çağrısı
15:59 Zhala Baghırova’yı katleden polis tutuklandı
15:57 İstanbul’da doğalgaz patlaması: 1 ölü, 2 yaralı
15:10 Kadını katleden erkeğe ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası
15:02 Siyasetçilere 1 yıl 6’şar ay hapis
15:00 'Gece Yürüyüşü'ne katıldıkları için yargılanan kadınlar beraat etti
14:31 Alevi kurumlarından polisin gözaltı işlemine tepki
14:12 Bireysel Silahsızlanma Günü: Dokuz ayda bin 616 kişi öldü
13:47 Dîlok’ta bir kadın katledildi
13:39 Tahliyesi 6 ay engellenen tutuklu cezaevinden çıktı
12:54 Kobanê Davası: Tutuklama için ‘makul şüphe’ yeterli değil
12:51 AYM tutuklu vekil Atalay’ın başvurusunu inceleyecek
12:50 Yeşil Sol Parti, Meclis açılışında açıklama yapacak
11:49 Abdullah Öcalan’ın avukatlarından görüşme başvurusu
11:44 Komplonun yıl dönümünde 74 ülkede eylem
11:35 10 yılda bin 803 tarım işçisi öldü
11:14 Fail polise iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi
11:00 Fas'ta depremde ölenlerin sayısı 3 bine yaklaştı
10:43 Asker ablukasındaki Bana’da evlere baskın
10:23 Basketbol sahasında tutulan mültecilerin yemek menüsü: Bisküvi
10:10 Manisa'da 16 jeotermal saha için ihale yapılacak
10:09 Sansür kalktı, bakanlık festivalden çekildi
09:41 8 il için kuvvetli yağış uyarısı
09:05 İzmirliler uyuşturucu artışından kaygılı: Denetim yetersiz
09:03 ARÎ-DER’de bu yıl 30 öğretmen yetişecek
09:03 Ceylan’dan sonra en az 228 çocuk katledildi
09:02 Tutukluların eserlerinden oluşan sergi: Karanlıkta Kahkaha
09:02 Bülbün’ü anlattılar: Kurdistan aşığıydı
09:02 TJA’nın kampanyası: Sokak sokak örgütleneceğiz
09:02 Aydoğan: İmralı kapısı açılırsa yeni bir dönemin kapısı açılır
09:01 Ağır hasta tutuklu Tanboğa eriyor!
09:01 Salih Müslim: Komplo Abdullah Öcalan'ın özgürlüğüyle son bulur
09:00 28 EYLÜL 2023 GÜNDEMİ
08:55 Bafil Talabani yeniden YNK başkanı
08:55 ‘Kanun Hükmü’ Altın Portakal’a geri alındı
27/09/2023
23:47 Amasra maden katliamında TTK yüzde 100 kusurlu bulundu
20:54 FilmAmed Festivali başladı: Özgür sinema kazanacak
20:48 Colemêrg vekilleri: Kent valisi AKP yöneticisi gibi çalışıyor
20:25 Mersin’de 10 kişi tutuklandı
20:22 Fas’taki depremde 2 bin 960 kişi yaşamını yitirdi
20:15 10 ay sonra cenazesi alınan Akman son yolculuğuna uğurlandı
19:51 Firdevs Babat’ı katleden faile ceza talebi
19:45 261’inci haftasına giren KHK eyleminde mücadele kararlılığı
19:35 Eyn İsa’daki saldırıda bir kişi katledildi
19:09 Yeşil Sol Parti Wan’da STÖ’lerle buluştu
18:54 Kobanê Davası: ‘Kardeş kanı akmasın’ demek örgütsel eylem mi?
18:34 Efrîn'de işlenen suçları BM’ye aktardı: Acil soruşturma başlatılsın
17:44 Hasret Tutal’ı katleden Gülel’e haksız tahrik indirimi!
17:37 Vartinis Davası’nda JİTEM, Musa Anter ve Madımak kararları hatırlatıldı
17:18 Rapor: Türkiye organize suç endeksinde Avrupa birincisi
16:54 Yönetmenler sansüre karşı Altın Portakal'dan çekildi
16:48 Emelianova dosyasında gizlilik kararı
15:51 Bozan’dan valiye: Çalışmalarımızı tartışmak haddine değil
15:47 Yeşil Sol Parti’den 400 isme kongre davetiyesi
15:27 Gever’de askeri hareketlilik
15:11 Artı Medya Vakfı: Yenileniyoruz
14:55 Yeşil Sol Parti'den esnaf ziyareti
14:50 Evran’ın taziyesine kitlesel ziyaret
14:38 Şırnak Valiliği'nden 14 bölge için yasak kararı
14:36 Binarê Qendîl’e SİHA saldırısı: 1 kişi katledildi
14:34 Polisin açtığı ateş kazaya neden oldu
14:14 Barolardan avukat Erdal Çam’ın katledilmesine ortak tepki
13:57 Selma Irmak’a 4 yıl 2 ay hapis cezası
13:17 Efrîn’de biri kadın 3 kişi kaçırıldı
13:12 Çocuğun beyanlarına rağmen cinsel taciz faili beraat etti
12:56 ÖHD'den eş zamanlı açıklama: İmralı tecridine son verin
12:45 'Çocuğa cinsel taciz' davasında tutuklama talebi
12:28 Etiyopya'da bin 329 kişi açlıktan yaşamını yitirdi
12:21 Koca'dan 'Eris' varyantı açıklaması
11:53 Bergama'da tarım alanında JES inşasının önü açıldı
11:30 Sanatçı Kadir Çat hakkında takipsizlik kararı
11:24 Binler gazeteci Evran'ı son yolculuğuna uğurladı
11:22 Yazdığı kitabı 'incelemede' gerekçesiyle verilmiyor
11:08 Yeşil Sol Parti: Deprem için toplanan paralar nerede?
11:07 Aslan'ın duruşması heyet değişikliği nedeniyle ertelendi
10:57 Karabağ'dan göç eden Ermenilerin sayısı 30 bine yaklaştı
10:30 Qoser’de 2 gözaltı
10:28 Ceylan’ın failleri 14 yıldır bulunmadı
09:38 Tütün emekçisi kadınlar emeklerinin karşılığını alamıyor
09:37 Siyasetçilerden KDP’ye tepki: Tüm Kürtlere zarar veriyor
09:05 Kurdistan'ın mamostesi: Deniz Bülbün
09:04 Mersin’de 12 gözaltı
09:03 Av. Şakar: KDP savaş suçunun açığa çıkmasını engelledi
09:03 Din alimleri: Birlikte mücadeleyle tecrit kalkar
09:02 Gündoğan’ın doğası atık su tehdidi altında
09:02 Êlih Çayı imara açılıyor: Sofrada kimyasal olacak
09:01 Evran'ın 30 yıllık hakikat mücadelesi
09:00 7 kez ziyaret ettiği İmralı’yı anlattı: Hukukun karadeliği
09:00 27 EYLÜL 2023 GÜNDEMİ
08:35 Musul’da düğünde yangın: 100 ölü
07:52 Trendyol işçileri serbest
26/09/2023
19:16 Gever’de Kültür ve Sanat etkinliği düzenlenecek
19:08 Müftüoğlu’nun iddianamesi çıktı: Gazetecilik faaliyetlerinden suçlandı
19:00 Mor Dayanışma: Mersin’de sığınma evleri güvencesiz
18:45 Mahkeme başkanından tepki çeken sözler: Bu dosya cinayet davası değil!
18:23 Dışari’nin yargılandığı dava ertelendi
18:04 Eylemde olan Trendyol işçileri gözaltına alındı
18:01 Mezopotamya Kültür ve Sanat Derneği: Kirli politikalarınızdan vazgeçin
17:42 Feminist kadınların duruşması ertelendi
16:43 Hesekê’de Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü için eylem
16:29 İHD 2022 raporu: Bin 452 kişi gözaltında kötü muamele gördü
16:14 DFG ve MKGP'den Evran'ın ailesine taziye ziyareti
16:14 BEKSAV Eşbaşkanı Kaplan serbest bırakıldı
16:14 Trendyol depo işçileri: Sesimizi duyun
16:05 DEDAŞ’ın ‘kaçak kullanım’ cezası gerçek dışı çıktı
14:43 KJAR: Üyemiz Werîşe Muradî rejim güçleri tarafından kaçırıldı
14:05 Gazeteci Çapan’ın davası düştü
14:02 Seyit Evran’ın Abdullah Öcalan’a mesajı
13:48 HDP binasına saldıran Sütçü'nün tutuklanması talebine ret
13:41 Kobanê Davası: Habur Sınır Kapısı’nı geçen herkes Kandil’e mi gidiyor?
13:04 Bana'daki abluka raporu: Köylüler evlerinden çıkamıyor
13:03 Semsûr’da vinç devrildi: 3 işçi ağır yaralı
12:53 Yeşil Sol Parti’nin kongre sloganı belli oldu
12:40 Yeşil Sol Parti’de tecride karşı topyekun mücadele kararı
12:07 Dêrazor’a sızma girişimi
11:33 İmralı'ya gidiş için iki ayrı başvuru
11:01 Danıştay bakanlığın imar planını 11 yıl sonra iptal etti
10:28 Evran, Qamişlo’da son yolculuğuna uğurlanacak
10:07 Seyit Evran'ı anlattı: Kurdistan'ın hafızasıydı
09:58 Gazeteci Evran’ın taziyesine emniyetten engel
09:30 Ev baskınlarında şiddet ve ihlaller arttı
09:23 FilmAmed yarın başlıyor
09:21 Din alimleri: Cenazelere yönelik zulme yeter demeli
09:19 Deştin’de 31 yıllık direniş kazandı
09:17 Depremzede kadınlar neler yaşıyor?
09:15 Vartinis Davası zamanaşımına doğru gidiyor
09:13 Abdullah Öcalan’ın ilk avukatlarından Keskin: Tecrit ilk günde başladı
09:11 Yeni anayasa tartışmaları: Değişim için barış ortamına ihtiyaç var
09:10 'Tecride karşı girişimlerimiz olacak'
09:06 Otlu peynirin alıcısı da satıcısı da fiyatlardan şikayetçi
09:05 Yıllardır değişmeyen soru: Kurdistan neresi?
09:03 Seyit Evran'dan komplo değerlendirmesi: Yok edilmek istenen fikir dünyaya yayıldı