Yeşil Sol Parti adayları tanıtıldı: 14 Mayıs’ta bahara açılacağız

 
ANKARA - Aday tanıtım toplantısında konuşan Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, halklarla birlikte mücadele edeceklerini belirterek, “Yeşil Sol Parti çatısı altında, bilge ağacın altında tarihsel sorumluluğunu 14 Mayıs’ta bahara açılmak için kuracağımıza inanıyoruz” dedi. 
 
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), 14 Mayıs seçimleri milletvekili adaylarını tanıtıyor. Ankara’da bulunan İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Genel Merkezi’nde düzenlenen lansman etkinliğine, Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri Çiğdem Kılıçgün Uçar ve İbrahim Akın, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Emek ve Özgürlük İttifakı’nda yer alan partilerin temsilcileri, sivil toplum örgütleri temsilcileri katıldı. 
 
Toplantının yapıldığı salona, partinin seçim sloganı “Buradayız, birlikte değiştireceğiz” yazılı pankartlar ve Yeşil Sol Parti Kadın Meclisi’nin seçim sloganı “Dîsa jin, dîsa jiyan” yazılı pankartlar asıldı. 
 
Etkinlik, depremde yaşamını yitiren onbinler için yapılan saygı duruşuyla başladı. 
 
Yeşil Sol Parti 14 Mayıs seçimleri adaylarının tanıtımı, Ankara İnşaat Mühendisleri Odası’nda gerçekleştirdi. Açılışa Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri Çiğdem Kılıçgün Uçar ve İbrahim Akın, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, HDK Eş Sözcüleri Esengül Demir ve Cengiz Çiçek, DTK Eş Başkanı Berdan Öztürk, HDP bileşeni partilerin eş başkanları, başkanları sözcüleri ile Emek ve Özgürlük İttifakı bileşeni partilerin eşbaşkanları, başkanları, sözcüleri, HDP milletvekilleri, Yeşil Sol Parti adayları ile sayıda kişi katıldı.
 
Etkinlikte, rap grubu Kejoo, Reqso ve Roni Artin’in Yeşil Sol Parti Gençlik Meclisi için hazırladığı seçim şarkısı da tanıtıldı. 
 
HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Bütün baskılara her türlü oyuna karşı buradayız dimdik ayaktayız. Bu da bütün zalimlere dert olsun” diyerek sözlerine başladı. 
 
SANCAR: DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜM ELLERİMİZDE
 
Sancar, şöyle konuştu: HDP hakkında kapatma davası açıldığında, bizler seçeneksiz bırakmayacağız dedik, çalışmalarımızı başlatmıştık, yolumuzu inşa etmeyi kafamıza koymuştuk. İşte şimdi buradayız Yeşil Sol’dayız bütün oyunlara rağmen dimdik ayaktayız. Sizlerle birlikteyiz biliyoruz değişimin gücü bizlerin elindedir, geleceği özgürlük ve eşitlik üzerine kurmanın sorumluluğu bizlerin omuzlarındadır. Bu sorumluluğu ve görevi asla mahkemenin inisiyatifine ve iktidarın insafına bırakamazdık. Nitekim bırakmadık. İşte tüm oyunlara karşı yolumuzu inşa ettik. Şimdi yol yeşil sol. Bugünlere direnerek geldik bedel ödeyerek yürüdük bu büyük ve güçlü mirası bedel ödeyerek bugünlere taşıyan bizlere emanet eden bütün yoldaşlarımızı buradan minnetle sevgiyle selamlıyorum. Emanetiniz halkın emin ellerindedir. Hiçbir şüpheniz olmasın. Şu an siyasi rehine olarak tutulan bütün yoldaşlarımız, mücadele arkadaşlarımızla, demokratik muhalefetin bütün bireyleriyle gruplarıyla özgür günlerde buluşmamız çok yakındır. Bunun için hepimiz irademiz ve gücümüzü en geniş şekilde ortaya koymaya hazırız, yürüyüşümüz bu amaçla büyüyerek devam ediyor. Özgür günler yakındır, burada buluşacağız buradan sesleneceğiz geleceği yürüyerek birlikte omuz omuza mutlaka inşa edeceğiz. Özgür günlerde buluşacağız, az kaldı, buluşmaya az kaldı.
 
DEMOKRATİK CUMHURİYETİN KURUCU ÖZNESİ 
 
Direniş geleneği ve gücü, hikayemizin kalbidir. Bunu herkes biliyor, biz de biliyoruz. Bu direniş geleneğini ve gücünü inşa iradesinde buluşturduk. Yeni bir başlangıcın, demokratik cumhuriyete giden yolun kurucu öznesi olmaya geliyoruz. Direnişi inşa iadesiyle bütünleştirerek yürüyüşümüz büyütüyoruz. Bu yolun adı üçüncü yoldur, mevcut rejimi de kısmi yüzeysel reformlarla restorasyonu da kabul etmiyor. Yeni bir başlangıç demokratik cumhuriyetin inşasını hedef olarak koyuyor önüne üçüncü yolda bileşenlerimizle ittifaklarımızla yürüyoruz. Emek ve Özgürlük ittifakını kurduk büyüdük, Kürt özgürlük ve demokrasi ittifakını kurduk daha da büyüdük, ittifaklarla, bileşenlerle, bireylerle, kadın hareketiyle, gençliğin dinamik mücadelesiyle yürüyoruz, Değiştirmeye geliyoruz. Bundan kimsenin tereddüdü, şüphesi olmasın. 
 
TARTIŞMALARI BIRAKIP KENETLENMENİN ZAMANI
 
Aday belirleme süreci hepimizin bildiği gibi kolay değil. En ideali yakalamak kolay değil, herkesi tatmin ve memnun etmek kolay değil. Ama biz elimizden geleni, en geniş mutabakatı oluşturmak için gerekenleri yapmaya çalıştık ve bu yöntemde de başarılı olduğumuza inanıyorum. En geniş mutabakat ile listemizi belirledik, adaylarımızı tespit ettik. Şimdi bütün adaylarımızla burada karşınızda olacağız. Aday belirlerken, eksikliklerimiz olmadı mı? Oldu. Memnuniyetsizlikler de bu sürecin doğasında var. Onu da biliyoruz. Eğer eksikler varsa bunları tamamlamanın yolu mücadelede kenetlenmektir, Her türlü eksikliği ancak sahada mücadeleyi büyüterek giderebiliriz. Doğruları daha da ileriye taşımak ortak mücadelede kenetlenmekle mümkündür. Küskünlüklere yer yok bu gelenekte. İsimler üzerinden spekülasyonlara yer yok bu gelenekte, burada buluşan herkes demokratik dönüşümün iradesini taşımaya aday olarak gelmektedir. Bu inançla gelmektedir, bu inançla gelmektedir, bu kararlılıkla yürüyecektir. Şimdi bu tartışmaları geride bırakmanın zamanı. Şimdi ileriye hep birlikte kararlılıkla bakmanın zamanı, şimdi mücadelede omuz omuza bütün eksikliklerimizi tamamlayarak, bu büyük mirası daha da güçlendirerek bizden sonraki kuşaklara teslim etmenin zamanı.
 
EN GÜÇLÜ TEMSİLİYETLE PARLAMENTOYA 
 
Evet bizler değişimin dinamik motor gücü olmaya geliyoruz. Bu ülkede demokratik dönüşüm ancak bizimle mümkündür. Bu ülkede eğer demokratik cumhuriyetin yolu açılacaksa bizlerin güçlü kararlı inançlı mücadelesi ile mümkün olacaktır. Güçlerimizi birleştireceğiz, daha da büyüyeceğiz, parlamentoya en güçlü temsiliyetle gireceğiz. Geleceği özgürlük, eşitlik ve barış ve demokrasi üzerine kurmanın başka yolu yoktur. Eğer parlamentoya en güçlü şekilde bu temsiliyeti taşırsak değişimin gücü ve geleceğin güvencesi olacağız. 
 
HEDEFİMİZ ORTAK MÜCADELEMİZ BİRLEŞİKTİR
 
Değişimin gücü ve dönüşümün güvencesi olacağız, geleceği biz kuracağız. Bu herkes tarafından böyle bilinsin geleceği biz kuruyoruz hedefimiz ortak mücadelemiz birleşiktir. Bizler kimliklerin inançların kültürlerin kendileri olarak var olabilecekleri bir temsiliyet oluşturmaya çalışıyoruz. Herkes kendi olarak var olacak. Herkes kendi diliyle konuşacak, herkes kendini temsil edecek, kimse başkası adına konuşmayacak, çoğulculuğa verdiğimiz anlam budur. Listelerimizi oluştururken de bu ilkeyi esas aldık. Çoğulculuk bizim en temel ilkemizdir bu ilkeyi en ideal noktaya taşımak için çaba içinde olduk. Burada da eksiklikler olabilir. Ama eksiklikleri tamamlamanın yeri kulislerde bu konularda dedikodular veya anlamsız tartışmalar yürütmek değil, mücadelede en samimi ve kararlı şekilde buluşmak ve ileriye doğru yürütmektir. 
 
SAVAŞA KARŞI BARIŞI İNŞA EDECEĞİZ
 
O nedenle tartışmaları bir kenara bırakılması eleştiri ve özeleştiri yöntemini terk etme çağrısı değildir. Birbirimizi eleştireceğiz ama yürürken eleştireceğiz. Eleştiri ve özeleştiri ilkesini işletirken birbirimizle omuz omuza yürüteceğiz. Yürürken yapacağız bunları, en geniş mutabakatın en samimi çabalarla ortaya çıktığı inancımızı da her zaman ayakta tutacağız. Evet daha çok işimiz var, ben de konuşmayı uzatmadan programın diğer kısımlarına geçmek için alanı arkadaşlara bırakacağım. Biz değiştireceğiz, biz kuracağız, bunun için yeterli tecrübemiz ve birikimimiz var. Bunun için inancımız var, halkımızın bize güveni var. Siz değerli aday arkadaşlarım teşkilatlarda çalışanlar aday olup listelerde yer bulamayanlar halkın inancını her zaman aklınızda tutun. Kendimize güveni esas alalım. Bizler ne için geliyoruz, savaşa karşı barışı, inkara karşı demokratik çözümü, merkeziyetçiliğe karşı yerelden ve yerinden yönetimi, tekçiliğe karşı çoğulculuğu ayrımcılığa karşı eşitliği yasaklara karşı özgürlüğü, zulme karşı adaleti sömürüye karşı emeği yalanı karşı hakikati talana karşı doğayı savunmayı geliyoruz. Geleceği bunlar üzerine kurmak bizim ellerimizdedir. Kendimize inanalım, güvenelim, kararlılıkla, inançla yürüyelim, yolumuz açık olsun.” 
 
UÇAR: BİRLİKTE KAZANACAĞIZ
 
Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar, anadili Kürtçenin Kirmançkî dilinde katılımcıları selamlayarak sözlerine başladı. Üçüncü Yol ile güçlü bir mücadele yürüttüklerini ifade eden Uçar, “Barajı yıkarak meclislere girdik dönem dönem ittifaklar kurduk, ama şimdi Türkiye siyasetine bizleri yok, emekçileri kadınları, gençleri yok sayan Türkiye’deki bütün kimlikleri reddeden iktidara karşı yeni bir şey kurmaya geldik. Yolumuz üçüncü yol, sizlerle birlikte yolumuzun yoldaşları çok çok güçlü, hepinizin emeğine sağlık, sizinle birlikte güçlüyüz, sizinle birlikte kazanacağız” şeklinde konuştu. 
 
DEMOKRATİK TÜRKİYE MÜCADELESİ 
 
Uçar, şöyle devam etti: “Hem Türkiye hem de Kürdistan açısından iki önemli ittifak kurduk, kadınların, ekoloji mücadelelerinin, gençlerin, emekçilerin, sesi olmaya aday olan bir emek ve özgürlük ittifakı ile, Kürtlerin yüz yıllarıdır yürüttüğü varlık mücadelesinin sesi ve sözü olan, Kürt demokrasi ve özgürlük ittifakıyla birlikte, dün aldığımız güçle bugün daha fazla güçlüyüz. Bu güçle bu büyüklükle sahaya iniyoruz eminiz kazanacağız değiştirmek için yola çıktık, bir aradayız dedik, birlikte değiştirmek için geliyoruz. Binlerce arkadaşımızın başvurusu oldu, çok kıymetli. Bu başvuruları sadece Yeşil Sol adaylığı başvurusu değil. Demokratik bir cumhuriyet mücadelemizin, demokratik bir Türkiye mücadelemizin adaylığı başvurusu olarak değerlendiriyoruz. Yer alamayan çok değerli kadın arkadaşlarımız var, genç arkadaşımız var. Yol arkadaşlarımız, hocalarımız var. Biz onların bugüne kadar sunduğu katkılar bundan sonra da nerede olurlarsa olsunlar, bizi güçlendireceğine eminiz. Buradayız, birlikte değiştireceğiz. Biz kazanacağız, biz başaracağız.” 
 
AKIN: OYUNU BOZMAK İÇİN YOLA ÇIKTIK
 
Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, iktidarın oyunlarına karşı yola çıktıklarını vurgulayarak, “Çok heyecanlıyız burada, 6 ay önce Yeşil Sol Partinin kongresini yaptık. Bu kongrede, bu ceberrut saray ve tek adam rejiminin her türlü oyununu bozmak için bir irade beyan ettik. O irademizin sloganı buradayız birlikte değiştireceğiz idi. Şimdi her türlü oyunu bozmak için bizi yargı sopasıyla seçeneksiz bırakmak isteyenlere karşı işte Yeşil Sol Parti burada” diye konuştu. 
 
BAHARI KARŞILAYACAĞIMIZA İNANIYORUZ
 
Akın, haklarla birlikte mücadele edeceklerini ifade ederek, “Biz Türkiye'nin doğusundan batısına iki yakasını birleştiren yaklaşık 17 kurumun bir araya geldiği eşitlik ve özgürlük demokrasiyi inşa etmek için emek özgürlük ittifakını, diğer tarafından demokrasi ittifakının ortak kurumlarını bir araya getirdik, sadece bunları bir araya getirdik, emeğin, kadının, özgürlüğün, Kürtlerin, Ermenilerin, Çerkeslerin, hepsinin tarihsel duruşunu Yeşil Sol Parti çatısı altında, bilge ağacın altında tarihsel sorumluluğu 14 Mayıs’ta bahara açılmak için kuracağımıza inanıyoruz.  Bu başarı sadece bizim ortak başarımız değil. Türkiye’nin yüzyıllık tarihinin karanlık sayfalarının silinmesi açısından çok önemli bir baharı olacağına inanıyoruz. Bu umutla bugün 600 vekil adayımızla birlikte buradayız. Ancak biz sadece 600 vekil ile temsil ediliyoruz. Diğer siyasi partilerden farkımız, sahada binlerce milletvekilimiz var, onlarla birlikte mücadelemizi yürütüyoruz, buradan onlara selamlarımızı gönderiyoruz” diye belirtti. 
 
TEK ADAM REJİMİ GELECEK TAHAYYÜL EDEMEZ
 
Akın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Evet ağır zor ve gerçekten tarihinde görülmemiş bir seçimin içindeyiz bu seçim değişimin seçimi nefes alacak bir umudun seçimi olacak. Ancak bu iktidar da ayakta kalmak için her türlü oyunu oynayacak bir seçim olacaktır. Ancak biz umutluyuz bütün bu kötülükler içerisinde en son yaşadığımız deprem felaketinden sonra Ağır felaketler içerisinde bu felaketin altında kalan tek adam rejimi, bu ülke ve bu ülke halkları bu tek adam rejimi altında asla gelecek tahayyül edemezler. Siyaseten bitmiş, tükenmiş rejimi artık sonu gelmiştir, siyasetin sonu gelmiştir. Cumhur ittifakı içindeki bu ülkenin en onursuzlarının örgütlü gücün temsilcileri haline gelmiştir. Biz bu kötülüklerden bu ülkeyi kurtaracağımıza söz veriyoruz ve birlikte başaracağız. Bir söz daha olsun bu ülke yaşadığı her türlü katliamları savaşlardan başka hiçbir şey bilmeyen bu iktidardan kurtulacağımıza söz veriyoruz. Sizlerle beraber başaracağımıza bir kez daha sizlerin şahsında söz veriyoruz. Biz artık dört başkan gibi çalışıyoruz. Bu antidemokratik koşullarda yaratıcı her şeyi yaptırdılar, daha çok kötülük yaşatacaklar. Evet çok adayımız, çok başkanımız, çok sözümüz var ama biz artık bir değil bin olacağız ve mutlaka başaracağız hepimize kolay gelsin. Yolumuz açık olsun.” 
 
BULDAN: ASLA DİZ ÇÖKMEYECEĞİZ 
 
HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, tutuklu siyasetçileri selamlayarak, şöyle konuştu: “Bu maratona bizimle çıkmaya, bu mücadeleyi bizimle birlikte yürütmeye adanan sevgili adaylarımız, bizleri izleyen değerli halkımız, her ne kadar burada olmasalar da yürekleriyle bizimle birlikte olan cezaevlerinde rehin tutulan, Selahatin Demirtaş’ları Figen Yüksekdağ’ları Gültan Kışanak’ları, Leyla Güven’leri, Ayla Ata Akat’ları Selçuk Mızraklı’ları, Bekir Kayaları ismini sayamadığım yüzlerce arkadaşımız buradan sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Hepiniz hoş geldiniz. Sevgili arkadaşlarım, uzun bir yola çıktık sizlerle birlikte değiştirmek, dönüştürmek için bu mücadeleye hep birlikte omuz verdik, bu yola hep birlikte çıktık. 
 
21 yıllık AKP-MHP iktidarının bu ülkede Kürtlere, Alevilere, kadınlara, muhalifim diyenlere, AKP gibi düşünmeyenlere, AKP’nin yolunda yürümeyenlere nasıl bir zorluk ve zorbalık çektirdiklerini hep birlikte gördük yaşadık deneyimledik. Şunu ifade etmek isterim ki her türlü zor ve zorbalık karşısında baskı ve şiddet karşısında cezaevlerine tıkılmamıza rağmen, katledilmemize rağmen, sürgünlere gönderilmemize rağmen asla taviz vermedik, diz çökmedik asla boyun eğmedik bundan sonra da ant içiyoruz ki AKP’nin karşısında asla diz çökmeyeceğiz, boyun eğmeyeceğiz, asla biat etmeyeceğiz. 
 
EN İYİ MUHALEFET İÇİN YOLA ÇIKIYORUZ
 
Biz öyle bir gelenekten geliyoruz ki yıllarca inkar edildik, yıllarca yok sayıldık, Dilimiz yok sayıldı kültürümüz inkar edildi, kimliğimiz yok sayıldı. Arkadaşlarımız bu mücadele uğrunda yaşamını yitirdi, sürgünlere gitti, cezaevlerinde girdi. Ama şunu da biliyoruz ki direnmekten mücadele etmekten başka hiçbir koşulumuz ve alternatifimiz yok. Ben eminim ki şu gördüğüm kadro ve bileşen Yeşil Sol Parti olarak en iyi muhalefeti yapmak için yola çıkacak. 
 
DEPREMDE CAN VERENLERE SÖZ VERDİK 
 
Evet, bizler bu dönem açısından parlamentoda en büyük temsiliyetle, kadın, genç, temsiliyetiyle farklı inançlar ve kimliklerle sizlerin sözü olmaya, bu mücadele uğrunda birlikte mücadele etmeye birlikte başarmaya söz verdik. Evet, birlikte başaracağız, birlikte kazanacağız, çünkü sözümüz var, daha yeni depremlerde canlarını yitiren depremzedelere sözümüz var, şuan cezaevlerindeki arkadaşlarımıza sözümüz var, milyonlara sözümüz var. Sizlerin her birinizin geldiği kentlerdeki Alevilere, Türklere, Kürtlere, Lazlara, Çerkeslere, Pomaklara, bu ülkede farklıyım diyenlere, sesi kesilenlere, inkar edilenlere sözümüz var. Bu sözümüzü tutmak için 14 Mayıs tarihine kadar gece gündüz demeden çalışacağız. Sevgili kadın arkadaşlarım sabah da ifade ettim. Yüzde 45 ile parlamentoya girmek için büyük bir çalışma yürüteceğiz. 
 
BİR DAHAKİ DÖNEM YÜZDE 45 ERKEKLER İÇİN UYGULANACAK
 
Yine Yeşil Sol farkını ortaya koyacak parlamentoda en büyük kadın temsiliyetini bizim partimiz göstereceğiz, diğer partilere bakıyoruz en yüksek oran yine bizde, kadın temsiliyeti bizde olacak. Çünkü Yeşil Sol demek, HDP demek, HDP’nin fikriyatı Yeşil Sol’da devam edecek. Bu dönem yüzde 45 olarak girdik, bir dahaki dönem yüzde 45 oranı erkekler için uygulanacak. Ben bir kez daha hepimize yol arkadaşlarıma başarılar diliyorum.” 
 
Etkinlik, 27’nci Dönem milletvekilleri sahneye davet edildi. Yeşil Sol Parti’nin 81 il milletvekili adayları kent kent sahneye davet edilerek tanıtıldı. Etkinlik, toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi. 

Diğer başlıklar

22/07/2024
23:08 Sahilde halay çeken gençler gözaltına alındı
22:35 Cizîr'de 2'nci Geleneksel Futbol Turnuvası başladı
20:53 Türkiye’nin saldırıları protesto edildi
20:33 Kayyım nöbeti: İktidar meşruluğunu yitirmiştir
20:06 AKP’den hayvanları ‘öldürme’ yasasında ‘ötenazi’ oyunu
19:27 Cezaevinde şüpheli şekilde hayatını kaybeden Yüksel defnedildi
18:23 Çanakkale’de deprem
16:43 Hayvanları öldürme tasarısında AKP-CHP görüşecek
16:40 Kadınlar için soyadı düzenlemesi paketten çıkarıldı
16:32 Tutsak yakınlarının 'Özgürlüğe ses ver' direnişi sürüyor
16:31 Cinsel saldırı suçundan yargılanan akademisyene hapis ve para cezası
16:19 DEDAŞ çiftçilerin trafolarını söktü
15:43 Şirnex'te yaralı bulunan kişi yaşamını yitirdi
15:35 'Öldürme' yasası görüşmeleri protestolarla başladı
14:58 Cezaevinde şüpheli ölüm: Çakmak gözden kaçmış!
14:32 Abdullah Öcalan'a 3 aylık aile görüş yasağı
14:21 CHP'den hayvanları 'öldürme' yasasına karşı 'direnme' çağrısı
13:34 Koçyiğit: Ülkede tarihin en büyük yoksulluğu yaşanıyor
13:34 Suya giren çocuk hayatını kaybetti
13:30 Kemal Türkler mezarı başında anıldı
12:56 Gazeteciler 'haber' verdi: Geçinemiyoruz
12:43 Emeklilere zam farkı ödemesi tarihi belli oldu
11:48 Merkez Bankası'nın dolar tahmini
11:31 Tiryaki: Iğdır Emniyet Müdürü AKP temsilcisi gibi davranıyor
11:03 Kendini yaktığı iddia edilen tutuklu yaşamını yitirdi
11:00 CPT’den İmralı yanıtları
10:57 Savaş uçakları Metîna’yı bombaladı
10:04 Saldırılar ve KDP işbirliğine tepki: Birlikle karşı durulabilir
09:38 Agirî Dağı’nda kaybolan dağcıların cansız bedenine ulaşıldı
09:13 Ev işçilerinin talebi İLO sözleşmesinin imzalanması
09:05 Kızıl Kurdistan'a dair yeni bir telgraf: Kemalist yönetim endişeli!
09:03 Hilal Kar'ın faili 1 aydır yakalanmadı
09:02 Bakanlık talimatıyla tekli hücrede tutulan tutsağa baskı arttı
09:00 Peköz: Ankara’nın stratejisinde Hewlêr dahil Kürtlere yer yok
09:00 22 TEMMUZ 2024 GÜNDEMİ
08:56 Wan’da ev baskını
21/07/2024
23:36 Kuzey ve Doğu Suriye’de 480 tutuklu tahliye edildi
23:29 Minbic’ın 5 köyüne saldırı
22:31 Habur Çayı'na düşen 4 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti
22:04 Hayvan hakları savunucularından muhalefete çağrı
21:05 ABD Başkanı Joe Biden adaylıktan çekildi
20:17 KDP'ye tepki: Ortadoğudaki sorunun çözümü de adresi de belli
20:09 Gabar’da hayatını kaybeden mühendisin kimliği açıklandı
20:05 Aydın'daki yangın kontrol altına alındı
19:31 Fotoğrafçı Murat Yazar’dan haber alındı: Serbest bırakıldı
19:20 Aydos Ormanı’ndaki yangın kontrol altına alındı
17:51 Bağcılar’da tecrit gündemli halk toplantısı
17:29 DEM Parti heyeti, Gabar Dağı’nda incelemede bulundu
16:51 Göle düşen otomobildeki 4 kişi yaşamını yitirdi
16:51 Gabar'da enkaz altında kalan mühendis yaşamını yitirdi
16:47 Bağcılar'da 'işgal ve ihanet' protestosu
16:20 Baro: Şirketler Şirnex doğasını rant kapısı haline getirdi
15:59 TOKİ inşaatında iş cinayeti
15:36 Bakırköy Cezaevi önünde 'Özgürlüğe ses ver' eylemi
15:12 İstanbul'daki Aydos Ormanı'nda yangın
14:07 İzmir'de bir kadın katledildi
13:45 Emniyet müdürü bankamatik çalışanlarının provokatif eyleminde
13:38 DEM Parti Sözcüsü Doğan: PYD ile de görüşün
13:19 Şırnak Valiliği: 2 işçi kurtarıldı, 1'i enkaz altında
12:55 DAİŞ yöneticisi Hebiba yakalandı
12:30 Tahribatın sürdüğü Gabar’da sondaj kulesi devrildi
12:14 Bayındır: Abdullah Öcalan’a özgürlük, Kurdistan'a statü
11:17 DEM Parti Amed İl Eşbaşkanları belli oldu
10:36 Bakırhan'dan KDP'ye: İşgale ortak olmayın
09:49 Jin derginin yeni sayısının konusu ırkçılık
09:40 Peyas'ta 'özel savaş' atölyesi
09:25 Amed'de mahkeme kararına rağmen sağlıkçılar kamerayla izleniyor
09:23 9 yıl geçti: Olay aydınlatılmadı, dosya Yargıtay’da bekletiliyor
09:21 Gazeteci Işık: KDP’nin işbirliği iktidarını sürdürme çabasıdır
09:16 DEDAŞ'ın kesintileri hasta çocuğu nefessiz bıraktı
09:12 Sosyalist partilerden saldırılara karşı 'ortak mücadele' çağrısı
09:10 Sırtında platin ve tek böbrekle yaşayan tutsağın durumu ağır
09:07 Yozgat Cezaevi ihlal raporunda yok yok!
09:04 Kiras-fîstan fiyatları dörde katlandı
09:00 21 TEMMUZ 2024 GÜNDEMİ
08:32 Adana'da deprem
00:25 Gençlik örgütleri Pîrsus için yasaklanan Taksim Meydanı’na çıktı
20/07/2024
23:55 33 düş yolcusu Avrupa'da anıldı
23:27 Gözaltına alınan gençler serbest bırakıldı
23:21 Özgür Özel’den Pîrsûs Katliamı paylaşımı
22:59 32 yılın aradan tahliye edilen Güneş’e kitlesel karşılama
22:09 Fotoğrafçı Murat Yazar’dan haber alınamıyor
21:40 İrade gaspına karşı nöbetler sürüyor: Kayyım zihniyetinden vazgeç
21:24 Gever’de Gülistan Doku Futbol Turnuvasının final maçı oynandı
20:32 'Öldürme' yasası protesto edildi
19:01 KDP’ye çağrı: İhanete son ver
18:52 Akbelen Ormanı için büyük buluşma
18:03 Pîrsûs'ta katledilenler İstanbul'da anıldı: Düşleri yarım kalmayacak
18:01 Wan’da iki ilçede sel
16:43 Sebahat Tuncel: Mücadele varsa zafer de vardır
15:51 Hastanedeki yemekten zehirlenen çalışan 3 gündür tedavi altında
15:36 Ağır hasta tutsağa hücre cezası verildi
15:08 Kuday ve Menteş’in tahliyesi istendi
14:57 Efrîn’de 9 kişi kaçırıldı
14:39 Mülteci teknesinde yangın: 40 ölü
14:09 Düş yolcuları anıldı: Mezarlarına karanfil ve oyuncak bırakıldı
14:04 Yolcu treni otomobile çarptı: 3 ölü
14:03 Kafe saldırısında bir kişi daha gözaltına alındı
13:29 Emniyet yetkilisi ‘gözaltında’ dedi, 32 yıldır haber yok
13:16 DEM Parti Merkez İlçe Eşbaşkanı tutuklandı
12:30 Kayıp yakınları 4 kentte adalet talep etti
12:25 Kadın Stratejik Planlama Çalıştayı: Yerel demokrasi kadınla başlar
12:00 Cezaevinde adli tutuklunun kendini yaktığı iddiası
11:58 Yaşamını yitiren 30 yıllık tutsak Yaşa Amed’de defnedildi
11:43 Pirsûs’ta katledilenler anıldı: Düşleri yarım kalmayacak
11:30 Ekoloji örgütleri 28 Temmuz'da Şirnex'te olacak
11:23 Çin’de köprü çöktü: 11 ölü, 30 kayıp
11:09 Federe Kurdistan Bölgesi’nde 1 yarbay hayatını kaybetti
11:02 DEM Parti Kadın Meclisi'nden kampanya: Özgür ve eşit yaşamda ısrarcıyız
10:27 Şêladizêli imamdan KDP’ye tepki: Bölgemizin özgürlüğünü istiyoruz
10:14 Giresun'da sel ve heyelan
09:47 Kadınlardan KDP’ye tepki: İhanet çizgisinden dön
09:42 Dicle Üniversitesi’nde yemek zehirlenmesi: Personele rapor verilmedi
09:41 Özgürlük İçin Sanat İnisiyatifi: Savaş karşıtlarına birlikte mücadele çağrısı
09:40 ‘Amaç Kobanê’deki devrimi bu topraklarla buluşturmaktı’
09:32 CPT eski üyesi Restellini: İmralı yeniden ziyaret edilmeli
09:22 ‘Türkiye cesareti KDP’nin ihanet çizgisinden alıyor’
09:19 Şirnex’te sağlıkta kriz derinleşiyor: Ameliyatların sayısı düşürüldü
09:14 Gazeteci Topaloğlu’nun avukatı: Medya eliyle operasyon çekildi
09:11 Ağaçların kesildiği noktalara kalekollar inşa ediliyor
09:09 Aydınlar hemfikir: Kürt sorunu savaşla çözülmez
09:07 Kıbrıslı yazar Şah: Türkiye'nin işgalinin sonlandırılmasını istiyoruz
09:00 20 TEMMUZ 2024 GÜNDEMİ
19/07/2024
22:58 KNK'nin temasları sürüyor: KDP işgalin ortağı oldu
22:47 Yaşamını yitiren tutsağın cenazesi Amed’e getirildi
22:39 Akdeniz’de ortak mücadele vurgusu
22:23 Birca Belek yeni mezunlar verdi
22:12 KDP’ye birçok kentte tepki:Bimire xiyanet, bijî berxwedan
21:48 Bakırhan Tarım Mitingi'nde konuştu: Bunlar bizim ekmeğimizi çalanlardır
21:20 33 düş yolcusu için zincir oluşturuldu
20:47 Kadınlar 9’uncu yargı paketine karşı mücadeleyi büyütüyor
20:06 Semsûr’da kadın katliamı
19:23 DEM Parti'den Qoser'de miting: Toprağımızı savunacağız
17:47 Pirsûs Katliamı'nda hayatını kaybeden Günebakan anıldı
17:20 Ortodoks Kilisesi'nde görevli Aykurt yaşamını yitirdi
17:11 Demirtaş'a 2 yıl 6 ay hapis cezası
17:00 Bakırhan yangın bölgesinde: Bu DEDAŞ’ın katliamıdır
16:47 Irak’taki aşiretler saldırılara karşı parlamentoyu göreve çağırdı
16:46 Şenyaşar davası: Tanıkların dinlenilmesi talebine ret
16:40 Uçar: Bu savaşa geçit vermeyelim
16:06 Tez-Koop-İş: Enflasyonun asıl sorumlusu iktidardır
15:47 Eylemler 13’üncü haftasında: Tecride son verin
15:45 DEM Parti'den TÜİK hakkında suç duyurusu
15:26 Emniyet müdür yardımcısı evinde ölü bulundu
15:12 Kadınlara saldıran kişi bu sefer de hakaret etti
15:10 Polisin tehdit ettiği gazeteci Kaya'dan suç duyurusu
15:03 KDP Kerkük'te Kürt karşıtı cepheyle anlaştı
14:28 Êlih Belediyesi kültür programlarının startını verdi
14:19 Erbek’in cenazesi 4 yıl sonra ailesine verildi
14:19 10 vekilin fezlekeleri Meclis’te