Saldırılarda 2 bin hektar ekili alan ve 19 bin ağaç yandı

img

HABER MERKEZİ - Türkiye'nin Kuzey ve Doğu Suriye'ye yönelik saldırılarında 2 bin hektardan fazla ekili alan ile 19 bin ağacın yandığı belirtildi. 

Türkiye'nin Kuzey ve Doğu Suriye kentlerine yönelik saldırılarından ekili alanlar da büyük zarar görüyor. Hawar Haber Ajansı'nın (ANHA) haberine göre; Minbic, Eyn İsa, Til Temir, Zirgan, Qamışlo ve Amûdê kırsalında saldırılar nedeniyle 2 bin hektardan fazla ekili alan yandı. Minbic kırsalında bin 961 hektar, Eyn İsa köylerinde 219 hektar, Til Temir kırsalında 94 hektar, Zirgan kırsalında 19 hektar, Qamişlo ve Amûdê kırsalında 150 hektar ekili alan yandı. Ayrıca çoğunluğu Minbic Kantonu’nda olmak üzere 19 bin zeytin ve fıstık ağacı da yandı.
 
Bölge yönetiminin oluşturduğu Acil Durum Komiteleri'nin yangınlara müdahalesi hasarın büyümesini önlerken, Girê Spî Meclisi’ne bağlı Belediye Komitesi Eş Başkanı ve Acil Durum Komitesi üyesi Mihemed Derwîş, ekiplerinin 44 yangını söndürdüğünü söyledi. 
 
Minbic Halk Belediyesi İtfaiye Ekibi üyesi Talal Hamîdî, sivil savunma ve acil durum ekiplerinin kendi bölgelerinde ise 300 yangını söndürdüğünü belirtti.