Taliban karma eğitimi yasakladı

  • dünya
  • 19:01 12 Eylül 2021
  • |
img
HABER MERKEZİ - Afganistan’daki üniversitelerde karma eğitimi yasaklayan Taliban, erkeklerin kız öğrencilere ders vermesine ise sınıflar şeriat kurallarına uygun olduğu sürece izin verileceğini açıkladı.
 
Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban, kadınların eğitim hakkı konusunda yeni kararlar aldı. Taliban’ın Yüksek Öğrenim Bakanı olarak atadığı Abdulbaki Hakkani, Kabil'de düzenlediği basın toplantısı, İslam’ın ilkeleri ile Afgan gelenek ve göreneklerine aykırı olduğunu ileri sürdüğü karma eğitimin yasaklandığını duyurdu.
 
Üniversitelerin imkanları varsa kampüslerin erkek ve kız öğrenciler için ayırması gerektiğini dile getiren Hakkani, bu mümkün değilse üniversitelerin alternatif eğitim saatleri belirlemesi veya sınıflarda kız- erkek ayrımının sağlanması gerektiğini belirtti.
 
Okullara kadın öğretmenler atamak istediklerini söyleyen Hakkani, ancak bunun mümkün olmaması halinde sınıflar şeriat kurallarına uygun olduğu sürece erkeklerin kız öğrencilere ders vermesine izin verileceğini açıkladı.
Hakkani, başörtüsünün zorunlu kıyafet kuralının bir parçası olacağını da belirtti.