İran'ın Şanghay İşbirliği Örgütü'ne tam üyelik süreci başladı

  • dünya
  • 15:36 17 Eylül 2021
  • |
img
HABER MERKEZİ – İran’ın, Şanghay İşbirliği Örgütü'ne tam üye olarak kabul edilme prosedürü diğer üye devletlerin onayı ile başlatıldı.
 
Şanghay İşbirliği Örgütü’nün (ŞİÖ) Liderler Zirvesi, Tacikistan’ın Başkenti Duşanba’da gerçekleşti. Tacikistan cumhurbaşkanının yanı sıra  İran, Kazakistan, Belarus, Kırgızistan, Pakistan, Özbekistan ve Türkmenistan  liderlerinin hazır bulunduğu toplantıya Rusya, Çin, Hindistan ve Moğolistan cumhurbaşkanları da online olarak katıldı.
 
Örgütün son 20 yıldaki faaliyetlerinin ana sonuçları ve örgüt içindeki çok taraflı işbirliği durumunun masaya yatırıldığı toplanda yine bölgesel ve uluslararası işbirliği gibi konular ele alındı.
 
ŞİÖ liderleri, toplantıda İran'ın örgüte kabul prosedürünün başlatılmasını öngören işbirliği belgesini imzaladı. Böylece İran'ın ŞİÖ'ye katılım prosedürü resmen başlatıldı.
 
Toplantıya telekonferansla katılan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İran'ın ŞİÖ'ye katılım prosedürünün başlatılmasını desteklediklerini belirterek "Rusya, İran'ın bölgede önemli bir rol oynaması nedeniyle bu ülkenin tam yetkili üyeliğini her zaman destekledi. İran'ın katılımı mutlaka örgütün uluslararası otoritesinin daha fazla artmasını sağlayacak" dedi.
 
Zirvede Mısır, Katar ve Suudi Arabistan'a da "diyalog partneri" statüsü verildi. 
 
Uzun bir süre gözlemci statüsünde bulunan İran, artık ŞİÖ’nün dokuzuncu daimi üyesi olarak kabul edildi.
 
ŞANGHAY İŞBİRLİĞİ ÖRGÜTÜ
 
Şanghay İşbirliği Örgütü’nün temeli 1996'da Çin, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan’ın Çin'in Şangay kentinde Sınır Bölgelerinde Askeri Güvenin Derinleştirilmesi Anlaşması'nı imzalamasıyla atıldı. “Şangay Beşlisi” adıyla anılan bu birlik,  2001'de Özbekistan'ın da katılımıyla Şangay İşbirliği Örgütü adını aldı.  Sonraki yıllarda Pakistan ve Hindistan tam üye olarak örgüte kabul edildi.
 
Afganistan, Belarus ve Moğolistan’ın gözlemci ülke olduğu ŞİÖ’de Türkiye, Azerbaycan, Kamboçya, Nepal, Sri Lanka ve yeni dahil olan Mısır, Katar ve Suudi Arabistan ile birlikte diyalog ortağı olarak yer alıyor.