Dünya İnsan Hakları Örgütü: Kimyasal silah kullanılmasını araştıracağız

  • dünya
  • 22:40 11 Kasım 2021
  • |
img

HABER MERKEZİ- ABD merkezli Dünya İnsan Hakları Örgütü, Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi’nde kimyasal silah kullanmasına ilişkin bölgede araştırma yapacaklarını söyledi.

ABD’nin Arizona eyaletinde çalışmalarını sürdüren Dünya İnsan Hakları Örgütü, Halepçe Kimyasal Mağdurları Derneği ile ortak toplantı düzenledi. Kültür ve Sanat Merkezi Salonu’nda “Halepçe Kayıp Çocukları” konulu toplantıya çok sayıda kişi katıldı.

Toplantıda, Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik operasyonlarda kimyasal silah kullanması tartışıldı. Örgüt, en kısa zamanda söz konusu bölgede araştırma yapacaklarını söyledi.

Dünya İnsan Hakları Örgütü Sorumlusu Seyid Selah Baxçeyi, toplantıya ilişkin yaptığı açıklamada, “Dünya İnsan Hakları Örgütü ile ortaklaşarak Halepçe’deki kayıp çocuklar için bir projede bir araya geldik. Halepçe’deki kayıp çocukları bulmak için bugün toplandık. Halepçe’deki kayıp çocukların dosyalarını ABD’nin Arizona eyaletindeki İnsan Hakları Örgütü Ofisi’ne taşıyacağız. Bu Halepçe’deki kayıp çocukların gelişimi için iyi bir adım” dedi.

Baxçeyî, Türkiye’nin kullandığı kimyasal silah kullanımına ilişkin şunları söyledi: “Örgütümüz en kısa zamanda toplanarak, Türk devletinin Kürdistan Bölgesi sınırlarında kimyasal silah kullandığını alanlarda araştırma yapılmasına karar verdi. Kesinlikle üzerinde çalışacağız.”

Halepçe Kimyasal Mağdurları Derneği Başkanı Lokman Abdülkadir, dernek olarak kayıp çocukların bulunması için tüm kapıları çalacaklarını belirterek, Amerikan’daki İnsan Hakları Örgütü’nün de kendilerine yardım sözü verdiğini söyledi.

Halepçe’de 83 aile, saldırılarda kaybolan 114 çocuğun bulunmasını istiyor.