Ukrayna ve Rusya 28-30 Mart'ta İstanbul'da görüşecek

img

HABER MERKEZİ- Rusya ile Ukrayna arasındaki barış müzakerelerinin bir sonraki turunun İstanbul'da 28-30 Mart tarihlerinde yapılacağı açıklandı.

Rusya ile Ukrayna arasındaki barış müzakerelerinin bir sonraki turunun İstanbul'da yapılacağı açıklandı. Ukrayna'da parlamento çoğunluk lideri olan ve müzakere heyetinde yer alan David Arakhamia, sanal medya hesabından yaptığı açıklamada görüşmelerin 28-30 Mart'ta Türkiye'de yapılacağını duyurdu.

Rusya ile Ukrayna'nın Dışişleri bakanları Sergey Lavrov ile Dimitri Kuleba, 10 Mart günü Antalya'da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da katılımıyla yüz yüze görüşme gerçekleştirmişti.

Taraflar bu zirvenin ardından Belarus'ta yeniden bir araya gelse de, Ukrayna tarafından yapılan açıklamada görüşmeler “çok zorlu” olarak nitelenmişti.

Rusya Ukrayna'nın NATO üyeliğinden vazgeçecek şekilde tarafsızlığını ilan etmesini, Kırım'ın ilhakının ve Donbass'taki iki ayrılıkçı cumhuriyetin bağımsızlığının tanınmasını, ülkenin silahtan ve neo-Nazilerden arındırılmasını talep ediyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ülkenin toprak bütünlüğünden vazgeçmeyi reddetse de, bazı güvenlik garantileri karşılığında NATO üyeliği hedefini en azından rafa kaldırmayı tartışabileceğini belirtiyor.