ABD’de 12 yaşındaki çocuğu öldüren polis tutuklandı

  • dünya
  • 12:26 4 Mayıs 2022
  • |
img
HABER MERKEZİ - ABD’nin Philadelphia bölgesinde açtığı ateş sonucu 12 yaşındaki çocuğu öldüren polis, tutuklandı.
 
ABD’nin Philadelphia Bölge Savcılığı tarafından paylaşılan bilgilere göre, 1 Mart’ta 12 yaşındaki Thomas Siderio’yu öldüren polis Endsaul Mendoza tutuklandı.  26 yaşındaki polis memuru Mendoza, “bir hırsızlık vakasına karıştığı şüphesiyle" takip ettikleri gençlerin arasında bulunan Siderio’yu silahsız olduğunu bildiği halde öldürmekle suçlandı.
 
KAMERA KAYITLARI
 
Polis Mendoza çıkarıldığı mahkemece tutuklu yargılanmasına karar verildi. Mahkemede, 1 Mart’ta yaşanan olayın kamera kayıtlarında Mendoza’nın,  Siderio’yu "anlamsız bir şekilde takip ettiği ve silahsız olduğunu bilmesine rağmen vurduğunu" ispatlar nitelikte olduğu belirtildi. Philadelphia Bölge Savcısı Larry Krasner, “Mendoza, Siderio’ya üçüncü kez ateş ederken artık bir silahı olmadığını ve ona zarar veremeyeceğini biliyordu, ama yine de onu sırtından vurarak öldürdü” diye konuştu. Mendoza için ön duruşma 16 Mayıs’ta görülecek.
 
BİR YILLIK PARA CEZASI
 
Philadelphia Polis departmanının bildirdiğine göre, bu yıl şehirde üçü ölümcül olmak üzere en az sekiz kişi polis tarafından vuruldu. 2021'de 7 polis tarafından vurulma vakası rapor edildi, bu 7 kişiden 4'ü yaşamını yitirdi. 2020'de ise Walter Wallace'ın polis tarafından vurularak öldürülmesi üzerine şehir çok büyük eylemlere sahne olmuştu. Washington Post verilerine göre Philadelphia, 2010 ve 2020 yılları arasında polisin görevi kötüye kullandığı iddiasıyla ilgili açılan davalarda 136 milyon dolar para cezasına mahkum edildi.