Hamaney’den Erdoğan’a: Askeri saldırı bölgenin aleyhinedir

  • dünya
  • 15:46 19 Temmuz 2022
  • |
img
ANKARA - AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Tahran’da görüştüğü İran’ın Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney, Suriye'nin kuzeyine yapılacak her türlü askeri saldırının, Türkiye, Suriye ve tüm bölgenin aleyhine olacağını söyledi. 
 
Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin 7'nci toplantısı Tahran’da yapıldı. Toplantının ardından iki ülke arasında yapılan anlaşmaların imza töreni gerçekleşti. AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, toplantı sonrası ortak açıklama yaptı. Kuzey ve Doğu Suriye’ye saldırı zeminini yoklayan Erdoğan, "Astana sürecini yeniden değerlendirme, ayağa kaldırma durumu olacak" diye konuştu. 
 
İKİ ÜLKE ARASI TİCARİ İLİŞKİLER
 
Açıklamada söz alan İran Cumhurbaşkanı Reisi ise, yapılan görüşmelerde iki ülkenin ekonomik ve ticari ilişkiler başta olmak üzere birçok alanda ilişkilerin gelişmesini ele aldıklarını belirtti. Reisi, “İki ülke arasında mevcut ticari ve ekonomik ilişkiler ve ticaret hacmi, potansiyel ve kapasitelere göre çok daha düşük seviyededir. 30 milyar dolarlık bir rakam belirledik ve mevcut ticaret hacminin üç katına çıkarılacağı anlamına gelmektedir. İki ülkenin ortak sanayi siteleri kurması, bugün konuştuğumuz ve anlaştığımız konulardan bir tanesi” dedi.
 
AKP’li Erdoğan, 30 milyar dolarlık bir ticari hacme ulaşma hedeflerini yineleyerek, “Maalesef Kovid olayı sebebiyle ciddi manada bir gerilemeyle karşı karşıya kaldık. Şu an itibariyle 7 buçuk milyar doları yakaladık. Ben inanıyorum ki iki ülkenin kararlı yürüyüşüyle biz 30 milyar dolara yine ulaşacağız” diye belirtti.
 
SURİYE MESELESİ
 
Bölgesel konular ile ilgili ve iş birliği konusu hakkında da konuştuklarını aktaran Reisi, “Her iki taraf da Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunmasını vurgulamıştır” ifadelerini kullandı.
 
Sonrasında söz alan Erdoğan ise istişarelerin iki ülke ilişkilerine yeni bir ivme kazandıracağına inandığını söyledi. Erdoğan, son olarak İsveç ve Finlandiya ile sağladıkları anlaşmayı hatırlatırken, bu konuya dair İran’la da görüştüklerini belirtti.
 
HAMANEY: SALDIRI BÖLGENİN ALEYHİNE OLUR
 
Erdoğan ayrıca İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney ile bir araya geldi. Basına kapalı ve yaklaşık 40 dakika süren görüşmeye, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi de katıldı. 
 
Ali Hamaney'in ofisinden yapılan açıklamaya göre görüşmede Hamaney, iki ülke arasında ticaret başta olmak üzere ikili işbirliğinin güçlendirmesi gerektiğini belirtti. Suriye meselesine değinen Hamaney, “Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması çok önemlidir ve Suriye'nin kuzeyine yapılacak her türlü askeri saldırı, Türkiye, Suriye ve tüm bölgenin aleyhine olur” diye belirtti.
 
Erdoğan'ın “terörle mücadelede” İran’ın desteğine ilişkin beyanına dikkat çeken Hamaney, “Terörle mücadelede mutlaka işbirliğimiz olacak. Türkiye'nin ve sınırlarının güvenliğini kendi güvenliğimiz olarak görüyoruz. Siz de Suriye'nin güvenliğini kendi güvenliğiniz olarak görün. Suriye meselesi diyalogla çözülmeli. İran, Türkiye, Suriye ve Rusya müzakere ile bu meseleyi çözebilir” değerlendirmesini yaptı.
 
ERDOĞAN: TAVRIMIZ NETTİR
 
Görüşmede Erdoğan da, İran'a karşı uygulanan tek taraflı yaptırımlara her zaman karşı çıktıklarını belirterek, “Suriye'deki ‘terör örgütleri’ Almanya, İngiltere, Fransa ve özellikle ABD başta olmak üzere Batılı ülkelerce ağır silah desteğine sahipler. Türkiye'nin Suriye'nin toprak bütünlüğüne ilişkin tavrı açıktır. Suriye devletinden siyasi süreci başlatmasını bekliyoruz. Astana Toplantısında Suriye meselesi özel olarak gündemde ve iyi sonuçlara varılmasını umuyoruz'' dedi.