Yunanistan’da açlık grevinde olan tutuklu için yürüyenlere polis saldırısı

  • dünya
  • 11:25 29 Temmuz 2022
  • |
img
ATİNA - Yunanistan'da açlık grevinin 67'nci gününde olan hasta tutuklu Giannis Michailidis için Syntagma Meydanı'nda yürüyüşe geçen kitleye polis müdahale etti.
 
Yunanistan'da Malandrinos Hapishanesi'nde 23 Mayıs'tan itibaren açlık grevinde olan anarşist Giannis Michailidis için Syntagma Meydanı'nda yürüyüşe geçen kitleye polis tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti.
 
TAHLİYE TALEBİ REDDEDİLDİ
 
Lamia Temyiz Mahkemesi'nin hasta tutuklu Mihailidis'in tahliye talebini reddetmesine tepki gösteren kitle, Atina'da şehir merkezinde toplanarak Syntagma Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşe tazyikli su ve biber gazıyla müdahale eden polisle eylemciler arasında çatışma çıktı. Polis saldırısında yaralananlar oldu.
 
SAĞLIĞA ERİŞİM HAKKI İHLAL EDİLDİ
 
İki aydır tahliye talebiyle açlık grevinde olan Mihailidis'in sağlık durumu kötüye gidiyor. Mihailidis, hipoglisemik koma ve böbrek yetmezliği tehlikesiyle karşı karşıya.
 
DAYANIŞMA EYLEMLERİ AVRUPA'YA YAYILIYOR
 
Cezaevinde 8 yıldır tutulan ve verilen 20 yıllık hapis cezasının beşte üçünü tamamlayan, şartlı tahliye koşulları oluşan Michailidis'in şartlı tahliye hakkı, eğitim ve sınav hakkı ve sağlığa erişim hakkı engelleniyor. Michailidis'in tahliyesi için devam eden eylemler, Yunanistan dışında İspanya, Almanya ve İtalya'da da sürüyor.