Azerbaycan, Çekya ve İngiltere'den yardım açıklaması

  • dünya
  • 19:44 6 Şubat 2023
  • |
img

HABER MERKEZİ- İngiltere,  Azerbaycan ve Çekya, Türkiye’ye yardım ekipleri gönderdiklerini duyurdu.

Mereş'te meydana gelen ve 10 ilde hissedilen 7.7 büyüklüğündeki depremin ardından birçok ülke yardım için harekete geçti.

İNGİLTERE'DEN AÇIKLAMA

İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, İngiltere’nin Türkiye’ye 76 kişilik arama kurtarma ekibi gönderdiğini duyurdu. Cleverly sanal medya hesabından yaptığı açıklamada, “İngiltere, 76 kişilik bir arama kurtarma ekibi, ekipman ve arama ve kurtarma köpekleri de dahil olmak üzere Türkiye'ye acil destek gönderiyor. Suriye'de ise İngiltere tarafından finanse edilen Beyaz Baretliler, müdahale için kaynaklarını seferber etti. Gerek olması halinde daha fazla destek sağlamaya hazırız” ifadelerini kullandı.

ÇEKYA

Çekya da 68 kişilik arama kurtarma ekibi gönderme kararı aldı. Başkent Prag ve Ostrava itfaiyelerinden oluşan toplamda 68 kişilik ekip ve 4 arama köpeği TSİ 20.00’de (TSİ) Prag Vaclav Havel Havaalanından Türkiye’ye doğru yola çıkacak. Çekya Başbakanı Petr Fiala yaptığı açıklamada, “Türkiye ve Suriye’de meydana gelen yıkıcı ve ölümcül depremi büyük bir üzüntüyle öğrendim. Çekya, 68 kişilik bir arama kurtarma ekibi ile Türkiye’ye yardım edecek” dedi.

AZERBAYCAN

Azerbaycan, deprem nedeniyle Türkiye'ye 370 kişilik arama kurtarma ekibi gönderecek. Yapılan açıklamada, "Azerbaycan'dan 370 kişilik arama kurtarma ekibi, AFAD ve diğer ekiplerin çalışmalarına katkı vermek üzere deprem bölgesine intikal etmektedir."