ABD sınırında çıkan yangında 39 mülteci yaşamını yitirdi

img

HABER MERKEZİ - ABD sınırındaki bir göçmen tesisinde çıkan yangında en az 39 mültecinin yaşamını yitirdiği açıklandı.

Meksika’nın ABD sınırında bulunan Juarez kentindeki Ulusal Göç Enstitüsüne (INM) ait binada yangın çıktı. Hükümete bağlı enstitü adına yapılan açıklamada, 27 Mart’ta geç saatlerde çıkan yangın nedeniyle Orta ve Güney Amerikalı en az 39 mülteci yaşamını yitirdi.

29 YARALI

Açıklamada, ABD’nin Teksas eyaletinin El Paso kentinin karşısında bulunan tesiste, Orta ve Güney Amerika’dan 68 yetişkin erkeğin kaldığını ve bunlardan 29’unun da yangında yaralandığı ve bölgedeki dört hastaneye kaldırıldığı bilgisi verildi.

Reuters’a konuşan bir görgü tanığı ceset torbalarına dizilmiş cansız bedenler gördüğünü ve çıkış nedeni araştırılan yangının söndürüldüğünü doğruladı. Reuters’ın tanığına göre tesisteki göçmenlerin çoğu Venezuelalı’ydı.

Son haftalarda, yetkililer “CBP One” olarak bilinen yeni bir ABD hükümeti uygulamasını kullanarak sığınma taleplerini işleme koymaya çalışırken Meksika sınır şehirlerinde mültecilerin biriktiği görülüyordu. Mart başlarında çoğunluğu Venezuelalı yüzlerce mülteci, sığınma randevuları konusunda yaşadıkları hayal kırıklığının ardından sınırda ABD’li yetkililerle arbede yaşamıştı.

Ocak ayında ise Joe Biden yönetimi, sınır akışlarını kontrol altına almak gerekçesiyle ABD-Meksika sınırını belgesiz geçerken yakalanan Kübalı, Nikaragualı ve Haitili mültecileri hızla sınır dışı etmek için Trump dönemindeki kısıtlamaları genişleteceğini açıklamıştı.