Alevilere Yeşil Sol Parti saflarında buluşma çağrısı

img
HABER MERKEZİ - Halkları ve inançları özgürlüğü için Yeşil Sol Parti saflarında buluşmaya çağıran FEDA, "Yeşil Sol Parti'nin büyük seçim zaferi, biz Alevi inancından canların bu dönemin görevi ve sorumluluğudur" dedi.
 
Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA), Türkiye’deki seçim sürecine ilişkin yazılı açıklama yaptı.
 
Seçimlerin Aleviler için de büyük önem taşıdığına vurgu yapılarak Alevilere dönük asimilasyon, soykırım, katliam uygulamalarının AKP-MHP iktidarında farklı biçimlerle sürdüğüne dikkat çekildi.
Alevilerin kendi inanç kimlikleriyle siyasal alanda temsil edilmeleri, Aleviliğin sorunlarını ve hak taleplerini parlamentoya taşımalarının Aleviler için önemine işaret edilen açıklamada, “Alevilerin inançlarını özgürce yaşayabilmeleri, ancak kendi inançsal kimlikleriyle ve kendi öz güçlerine dayanarak siyasal alanda yerlerini almalarıyla mümkündür” denildi. 
 
‘ÖZGÜR YAŞAMIMIZIN PARTİSİ’
 
Alevileri hiçbir tereddüde yer bırakmadan Yeşil Sol Parti saflarında yerlerini almaya çağıran FEDA, “Aleviler bu seçimlerde inançların ve halkların düşmanı Erdoğan ve Bahçeli’nin kaybetmesini sağlayan politik gücü ortaya koymalıdırlar. Bu seçimlerde Kürt- Türk- Arap Alevi halkının çıkarları, Yeşil ve Sol Partinin geliştirdiği yaratıcı politikalara dört elle sarılmayı gerektirmektedir. Biz Alevilerin de partisi olan Yeşil ve Sol Parti’nin cumhurbaşkanlığı seçiminde 'Erdoğan’a kaybettirmek', milletvekilliği seçiminde ise 'Yeşil ve Sol Parti’nin güçlü siyasal temsiliyetle parlamentoya girmesini sağlamak' şeklinde formüle edilen politika, FEDA olarak bizim de sahip çıkıp hayata geçirmemiz gereken politikadır. Bu inanç ve kararlılıkla Yeşil Sol Parti'nin saflarında yerimizi almalı, Emek ve Özgürlük İttifakı’nın azami başarısı için çalışmalıyız. Yeşil Sol Parti, ezilenlerin partisi olduğu kadar biz Kürt-Türk-Arap Alevilerin, Kızılbaşların, Rêya Heq inancından canlarımızın da partisidir. Bizim onurlu ve özgür yaşamımızın partisi ve yoludur” ifadelerini kullandı. 
 
SEÇİM ÇALIŞMASI ÇAĞRISI
 
Oy vermenin yetmeyeceği tüm Alevilerin ezilenleri Yeşil ve Sol Parti’ye, Emek ve Özgürlük İttifakı’na oy vermeye ikna etmeye çağrısı yapılan açıklama şunlar yer aldı: “2 Nisan' a kadar seçmen kütüklerinin güncellenmesi önemle ilgilenmemiz gereken konudur. Yeşil Sol Parti'nin en geniş kesimlere tanıtılması, seçmenlerin sandıklara taşınması, sandıkların korunması da yerine getirmemiz gereken görevlerimizdendir. Yeşil Sol Parti'nin büyük seçim zaferiyle bu seçimleri tamamlaması, biz Alevi inancından canların bu dönemin görevi ve sorumluluğu olmaktadır."