Finlandiya’nın NATO üyeliği Meclis’te görüşülüyor

img
HABER MERKEZİ – Meclis’te görüşülen Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusuna dair teklifin kabul edilmesinin ardından önümüzdeki hafta üyeliğin resmi olarak ilan edilmesi bekleniyor.
 
Finlandiya'nın Kuzey Atlantik Antlaşması Teşkilatı'na (NATO) Katılımına İlişkin Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi, Meclis Genel Kurulu’nda görüşülüyor. Teklifin Genel Kurul’da kabul edilmesinin ardından Türkiye, nihai onayını resmi olarak NATO'nun Kurucu Antlaşmasına göre ittifakla ilgili belgelerin kayıt altına alınmasından sorumlu olan ABD Dışişleri Bakanlığı'na bildirecek. Finlandiya da gerekli belgeleri ibraz etmesinin ardından resmi olarak üye kabul edilecek.
 
Brüksel'den diplomatik kaynaklara dayandırılan haberlere göre, Finlandiya'nın NATO'ya kabulüne ilişkin henüz yerine getirilmeyen bazı formalitelerin önümüzdeki günlerde tamamlanabileceği ve Finlandiya'nın kabulüne karar verilebileceğini belirtti. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın da Brüksel'de yapılacak NATO Dışişleri Bakanları toplantısına katılacağı kaydedildi.