Mexmûr'a yönelik abluka BM önünde protesto edildi

  • dünya
  • 19:46 24 Mayıs 2023
  • |
img
CENEVRE – PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü talebiyle BM Ofisi önünde gerçekleştirilen eylemde Mexmûr’a yönelik abluka protesto edildi. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü talebiyle "Dem dema azadiyê ye" hamlesi kapsamında 25 Ocak 2021'den bu yana her çarşamba İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Ofisi önünde süren oturma eylemi 29'uncu ayına girdi. Bu haftaki eylemde, Irak ordusunun Mexmûr kampına yönelik ablukasının durdurulması için BM’ye çağrı yapıldı.
 
Place des Nations'da bulunan BM Ofisi önünde açılan çadırın etrafında gün boyu Abdullah Öcalan'a yönelik tecride ilişkin bilgilendirmenin yapıldığı İngilizce ve Fransızca metin okundu. Eylemde Cenevre Demokratik Kürt Toplum Merkezi (CDK) Eşbaşkanı Mehmet Latif Çelebi konuştu. Çelebi, Kürtlerin yaşadığı her yere saldırıların yoğunlaştığını söyleyerek, en son Mexmûr'a yönelik ablukayı hatırlattı.
 
‘TECRİT İLE BAĞLANTISIZ DEĞİL’
 
Çelebi, bunun tecrit ile bağlantısız düşünülemeyeceğine vurgu yaparak, "Önderlik Kürt halkının can suyudur ve bu can suyunu tecritle kesmek istiyorlar. Kürt halkı her durumda ve her yerde Önderliğine sahip çıkacaktır” diye belirtti. Çelebi, bu amaçla düzenlenen eylem ve etkinliklerin önemine vurgu yaptı.