Mexmûr'a yönelik abluka Aarau'da protesto edildi

  • dünya
  • 21:38 26 Mayıs 2023
  • |
img

İSVİÇRE – Aargau kentinde, Irak ordusunun Mexmûr’a yönelik bir haftayı geride bırakan ablukası protesto edilerek, yetkililere çağrı yapıldı. 

Birleşmiş Milletler (BM) denetimdeki Mexmûr Kampı’na yönelik Irak ordusunun tarafıından başlatılan ve bir haftayı geride bırakan abluka İsviçre’nin Aargau Kantonu’na bağlı Aarau bölgesinde protesto edildi. Aarau Bahnhofplatz'ta  gerçekleştirilen eyleme çok sayıda yurttaş katılırken çevrede bulunan yurttaşlar da alkışlarla destek verdi. Eylemde sık sık Almanca ve Kürtçe “Bijî berxwedana Mexmûr’ê” sloganı atıldı. 
 
BM’YE ÇAĞRI 
 
Kitle adına açıklama yapan Aarau Rojbin Kadın Meclisi Üyesi Şevin Batu, Türkiye’nin ve KDP yönetiminin desteği altında Mexmûr Kampı’nın etrafının demir tellerle çevrilmek istenmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.  Başta BM olmak üzere yetkili kurumlara ablukanın bir an önce durdurulması çağrısında bulunulan Batu, hukuki ve insani hiçbir yönünün bulunmadığına işaret etti. Batu, Mexmûr halkının yediden yetmişe gece gündüz direnişte olduğunu hatırlatarak, direnişi sonuna kadar sahipleneceklerini vurguladı. 
 
Açıklamanın ardından kitle, sloganlar eşliğinde eylemi sonlandırdı.