Guterres, Sudan’ı görüşmek için BMGK’yi toplantıya çağırdı

  • dünya
  • 21:57 31 Mayıs 2023
  • |
img

HABER MERKEZİ- BM Genel Sekreteri Guterres Sudan'daki durumu görüşmek için BMGK'yi toplantıya çağırdı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in, Sudan'daki durumu görüşmek için BM Güvenlik Konseyi'ni (BMGK) toplantıya çağırdığı açıklandı.

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında, Sudan'daki gelişmeler ve Sudan ordusunun, Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) ile Suudi Arabistan'da yürütülen, Riyad ve Washington tarafından desteklenen Cidde müzakerelerine katılımı askıya aldığına dair haberlere ilişkin soruyu yanıtladı.BM'nin, Cidde müzakerelerine taraf olmadığını vurgulayan Dujarric, "Ancak size şunu söyleyebilirim ki sahadaki insani yardım çalışanlarımız hem hükümet hem de HDK ile irtibatlarını sürdürerek yardım operasyonlarını mümkün olduğu müddetçe koordine etmeye çalışıyor. Genel mesajımız, acilen tüm çatışmaya son verilmesi yönünde. Böylelikle yardımımıza ihtiyaç duyan Sudan halkına yardım sağlayabiliriz" ifadelerini kullandı.

Sudan'daki tarafların, insani yardım sağlanması için daha fazla işbirliği yapmaya başladığını belirten Dujarric, BM ortaklarının ulaşabildikleri tüm noktalara yardım götürmeye çalıştığına değindi.

Dujarric, "BM Genel Sekreteri'nin üye ülkelerle Sudan'daki dramatik durumu görüşmek için BMGK'yi toplantıya çağırdığını teyit edebilirim. Öğleden sonra gerçekleşecek toplantı kapalı oturumla düzenlenecek" bilgisini paylaştı.

Arabistan ve ABD, tarafların, 29 Mayıs'ta ateşkes anlaşmasını 5 gün daha uzatma konusunda anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu.İlan edilen ateşkesler süresince çatışmalar sürmüştü. İki taraf da birbirini ateşkesi ihlal etmekle suçlamıştı. Bugün ise Sudan medyasında, ordunun Cidde müzakerelerine katılımını askıya aldığına dair haberler yer almıştı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Sudan'da devam eden çatışmalar nedeniyle 850 kişinin yaşamını yitirdiğini, 5 bin 500 kişinin ise yaralandığını bildirmişti.