İdama Karşı Dayanışma İnisiyatifi’nden Dağ ve Er için çağrı

  • dünya
  • 19:53 30 Haziran 2023
  • |
img
İSVİÇRE – Hewlêr Cezaevi’nde açlık grevini sürdüren Mazlum Dağ ve Abdurrahman Er’in durumuna dikkati çeken İdama Karşı Dayanışma İnisiyatifi, taleplerinin karşılanması çağrısı yaptı. 
 
İsviçre’de kurulan İdama Karşı Dayanışma İnisiyatifi, Federe Kurdistan Bölgesi’nde tutuldukları Hewlêr Cezaevi’nde idam cezasına çarptırılan Mazlum Dağ ve Abdurahman Er'in 18 Mayıs'tan bu yana sürdürdüğü açlık grevine dair açıklama yaptı. İnisiyatif tarafından yapılan yazılı açıklamada, Dağ ve Er’in insani taleplerinin karşılanması çağrısı yapıldı. 
 
‘DURUMLARI KÖTÜYE GİDİYOR’
 
Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Hewlêr Cezaevi’ndeki tutsaklar Mazlum Dağ ve Abdurrahman Er’in İşkence/kötü muamele ile tekli hücre uygulamasına son verilmesi ve tek tip kıyafet dayatmasından vazgeçilmesi talepleriyle başlattıkları süresiz, dönüşümsüz açlık grevi 44. gününe girdi. Daha önce de birkaç defa cezaevi koşullarının düzeltilmesi için açlık grevi yapan Er ve Dağ’ın sağlık durumlarının kötüleştiği belirtiliyor. Açlık grevinde olanlara verilmesi gereken B1 Vitaminin verilmediğini, kilo kayıplarının çok arttığını ve artık ayağa kalkmakta zorlandıklarını ifade eden Er ve Dağ’ın yakınları herhangi bir cezaevi yetkilisine ulaşamadıklarını ve avukatların girişimlerinden de herhangi bir sonuç alamadıklarını belirtiyorlar.”
 
DUYARLILIK ÇAĞRISI 
 
Cezaevinde bulunan tutsakların can güvenliğinin sağlanması ve insanca muamele görmelerinin en temel insan hak olduğu vurgulanan açıklamada, “İdam Karşıtı Komite olarak Cezaevi ilgililerinden, Er ve Dağ üzerindeki kötü muamele ve hak ihlallerine son vermelerini; böylece hayati tehlike arz etmeye başlayan açlık grevinin tutsakların taleplerinin kabul edilerek son bulmasını sağlamalarını talep ederken kamuoyunu da konu hakkında duyarlı olmaya çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi.