Özerk Yönetim heyetinden İsveç’e ziyaret

  • dünya
  • 14:49 23 Mayıs 2024
  • |
img
HABER MERKEZİ - Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’nden bir heyet İsveç’te yaptıkları diplomatik görüşmelerde bölgedeki duruma dair aktarım yaptı. 
 
Avrupa’da bir dizi diplomatik temaslarda bulunan Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, İsveç’e ziyaret gerçekleştirdi. Özerk Yönetim'in Avrupa temsilcisi Ebdulkerîm Omer, Özerk Yönetim İskandinavya temsilcisi Şiyar Elî heyette yer aldı.
Yapılan görüşmelerde Kuzey ve Doğu Suriye’de 11 Haziran’da gerçekleştirilecek yerel seçimler, Türkiye’nin bölgeye yönelik saldırıları ve dünya tarafından göz ardı edilen DAİŞ tehlikesi gündeme getirildi. 
 
Heyet Stockholm’de bulunan Özerk Yönetim Temsilci Merkezi’nde, İsveç Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu Üyesi İsveç Sol Parti'nin Dış İlişkiler Üyesi Hakan Svenneling ile bir araya geldi.
 
Kuzey ve Doğu Suriye’deki son gelişmelere değinen heyet, Türkiye’nin bölgede sivil yerleşim yerlerini, altyapı bölgelerini hedef alan işgal saldırılarına dikkat çekerek, saldırıların bölgenin huzur ve istikrarını bozduğunu, Demokratik Özerk Yönetim’in DAİŞ’e mücadelesini engellediğini kaydetti.
 
SEÇİMLERİN ÖNEMİ
 
Aynı zamanda Kuzey ve Doğu Suriye Toplumsal Sözleşmesi’ne değinen heyet, 11 Haziran’da yapılması beklenen yerel seçimlere dikkat çekti.
 
Uluslararası toplumun Ukrayna-Rusya yanı sıra İsrail-Hamas savaşı gibi başka sorunlara odaklanarak, DAİŞ saldırıları diğer sorunları görmezden geldiğini de belirten Hakan Svenneling,"Terörle mücadele büyük önem arz eden konular arasında, kesinlikle göz ardı edilemez. Terörün Kuzey ve Doğu Suriye, Suriye doğusu ve aslında tüm dünya üzerinde tehlikesi büyük. Bu nedenle bu sorun yakından takip edilmeli” diye konuştu.
 
DAİŞ’E KARŞI ORTAK MÜCADELE VURGUSU
 
Demokratik Özerk Yönetim’in her alanda desteklenmesi ve DAİŞ’e karşı mücadelede yalnız bırakılmaması gerektiğine işaret eden Svenneling, bölgede gerçekleşecek olan 11 Haziran seçimlerine ilişkin, "Bu, Demokratik Özerk Yönetim'in tüm engellere rağmen demokratik projesini sürdürme kararlılığını gösteriyor” diye konuştu.
 
Heyet ve İsveç temsilcileri, Demokratik Özerk Yönetim ve İsveç ilişkilerinin gücendirilmesi için görüşmelerin devam etmesi gerektiğini vurguladılar.