Uluslararası Adalet Divanı’ndan İsrail'e Refah saldırısını durdurma emri

  • dünya
  • 16:44 24 Mayıs 2024
  • |
img
HABER MERKEZİ - Uluslararası Adalet Divanı, İsrail’e Refah saldırısını durdurma emri verdi.
 
Uluslararası Adalet Divanı, Güney Afrika'nın İsrail'in Refah'a yönelik saldırılarına son vermesi için yaptığı acil başvuruyu karara bağlamak üzere toplandı. UAD Başkanı Navaf Salam, mahkemenin İsrail'in Gazze'nin güney kenti Refah'taki tahliye çabalarının yeterli olduğuna ikna olmadığını söyledi. Salam, “Mahkeme, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki sivillerin ve özellikle de yakın zamanda Refah kentinden göç ettirilenlerin güvenliğini arttırmak için üstlendiğini beyan ettiği tahliye çabalarının ve ilgili tedbirlerin, Refah'taki askeri saldırı sonucunda Filistin halkının maruz kaldığı büyük riski hafifletmek için yeterli olduğuna ikna olmamıştır" dedi. 
 
SALDIRIYI DURDURMA EMRİ
 
Salam, "İsrail, Refah vilayetinde, Gazze'deki Filistinli grubun fiziksel olarak tamamen ya da kısmen yok olmasına yol açabilecek yaşam koşullarına neden olabilecek her türlü askeri saldırıyı derhal durdurmalıdır" dedi. Salam, aynı zamanda Gazze-Mısır arasındaki Refah sınır kapısının durumuna da değinerek, "İsrail, (Gazze'de) acilen ihtiyaç duyulan hizmetlerin ve insani yardımın engelsiz bir şekilde sağlanabilmesi için Refah sınır kapısını açık tutmalı" diye belirtti. 
 
İsrail'in müfettişlerin Gazze'ye girişine izin vermesi gerektiğini bildiren Salam, "İsrail, Birleşmiş Milletler'in yetkili organları tarafından soykırım iddialarını araştırmak üzere görevlendirilen herhangi bir soruşturma komisyonu, bilgi toplama misyonu veya araştırma organının Gazze Şeridi'ne engelsiz erişimini sağlamak üzere etkili tedbirler almalıdır"  ifadelerini kullandı. 
Sadece iki hafta içinde 900 binden fazla Filistinli, Refah'taki çatışmalar nedeniyle yerinden edildi ve şu anda barınak, yiyecek, su ve ilaçtan yoksun.