İkizdereliler: Bize bayram bırakmadılar

img
RİZE - Vadilerine yapılmak istenen taş ocağına karşı 24 gündür mücadele eden İkizdereliler, direnişlerinin süreceğini ifade etti. 
 
Rize’nin İkizdere ilçesinde yapımına devam edilen taş ocağı çalışmaları, devam ediyor. Yurttaşlar ise sokağa çıkma yasağı ve bayrama rağmen doğa nöbetlerine devam ediyor. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Mehmet Bekaroğlu bölge halkını yine yalnız bırakmıyor. Bekaroğlu, Alana girmeye ve çalışmaları durdurmaya çalışıyor.
 
Taş ocağı yapımına isyan eden köylülerden Ayşe Baş, 1 aydır mücadelelerinin devam ettiğini ve gerekirse yıl boyunca sürdüreceklerini belirterek, "Bu sene iş yaptırmayacağız. Ormanları bekleyip onları burada çalıştırmayacağız. Bize bayram bırakmadılar. Sabaha kadar çalıştılar, bize uyku uyutmadılar. Oraya yatacağım, beni aşsın geçsin. Orada taş ocağı olmayacak” dedi. 
 
KARADENİZLİLERDEN DESTEK
 
Öte yandan bin 713 Karadenizli yurttaş, “İkizdere’de Taş Ocağı İstemiyoruz!” başlığı ile yayınladığı açıklamayla direnişe destek verdi. İkizdere'de hukuka aykırı bir şekilde taş ocağının yapımına, doğanın geri dönüşü olmayacak tahribatına sessiz kalmayacakları belirtilen açıklamada, “Bugün İkizdere İşkencedere Vadisi yarın başka bir Karadeniz toprağı. Karadenizliler olarak içinde yaşadığımız doğanın şirketlere verilerek katledilmesine izin vermiyoruz. Bu toprak; içerisinde yaşayan ayının, karacanın, balığın, arının, çam ve kestane ağaçlarının, kurdun, kuşun... sayamayacağımız türde canlının ve yöre halkınındır. Şirketlerin yaşam alanlarımızı terk etmesini istiyoruz” ifadeleri yer aldı.