Rîsor’da ağaç kıyımı için yeni yollar yapılıyor

img
ŞIRNAK - Şırnak’ın Rîsor bölgesinde 2 yıldır ağaç kıyımı devam ederken, bölgede doğanın tahrip edilmesi için yeni yollar yapılıyor.  
 
Şırnak’ın Cudi ve Gabar Dağı ile Besta Bölgesi’nde 2 yıldır asker gözetiminde, korucuların eliyle başlayan ağaç kıyımı ve doğa talanı aralıksız sürüyor. Besta’nın Cinîwer, Xerbîge Bestin, Navyan, Bêlûzer, Şerevan, Kaniyamir, Birateto, Birapeşo, Deyndarok, Serê rû, Tîkera, Qûrteka pêşya, Girê derîncê bölgeleri ve köylerinde kıyım devam ediyor.
 
RÎSOR’DA AĞAÇ KIYIMI
 
Besta Bölgesi içerisinde bulunan ve geniş bir alanı kapsayan Rîsor bölgesinde aralıksız süren ağaç kıyımı nedeniyle doğada ciddi bir tahribat oluştu. Adını kırmızı toprağından alan Rîsor’da 2 yıldır binlerce meşe ağacı korucular eliyle kesildi. Ağaç kıyımı nedeniyle zengin ve doğal bitki örtüsünden eser kalmayan Rîsor’da her 400 metrede bir askeri kule yapıldı. 
 
Bölge halkı, Rîsor’da bölgesine yolun olduğu her yerde ağaçların kesildiğini ve bu nedenle yeni ağaç katliamları için yeni yolların yapılacağı bilgisini paylaştı. Yeni yolların yapılmasıyla birlikte yarım asırdan fazladır el değmemiş ağaçların da kesileceği belirtildi. Yerel kaynaklar ağaç katliamının bu hızla devam etmesi durumunda yıl sonuna kadar bölgenin tamamen çoraklaşacağına dikkat çekti.