Aliağalılar: Bölgenin zehirlenmesine izin vermeyeceğiz

img
İZMİR - Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu, bölgede yapılmak istenilen katı atık tesisine tepki göstererek, bölgenin zehirlenmesine izin vermeyeceklerini söyledi. 
 
Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu, Şehitkemal Mahallesi’nde yapılmak istenen katı atık tesisine ilişkin Emekli-Sen Aliağa Şubesi'nde basın toplantısı düzenledi. Açıklamanın yapıldığı salona "Havama, suyuma, toprağıma dokunma" pankartı asılarak, "Aliağa dünyanın çöplüğü değildir", "Sermaye doğamdan elini çek" ve "Kanser olmak istemiyoruz" dövizleri taşındı.
 
HALK TEPKİLİ
 
Açıklamayı yapan Aşağı Şehitkemal Mahalle Muhtarı Ayşe Algül, Aliağa ilçesi Şehitkemal Mahallesi Akçakise bölgesinde EKOVAR tarafından yapılmak istenen Batı Ege ve Güney Marmara Endüstriyel Atık (Cüruf) Berteraf tesisi ve HABAŞ tarafından yapılmak istenen Cüruf Depolama Ve Geri Kazanım tesisine karşı olduklarını bir kez daha yineledi. 
 
'ZEHİRE İZİN VERMEYECEĞİZ'
 
Algül, meraları, su kaynakları, zeytinlikler ve bal ormanlarının bulunduğu bölgenin zehirlenmesine izin vermeyeceklerini belirterek, "Bizleri öldürerek para kazanmayı kendilerinde hak gören patronlar; sırça köşelerinde, en doğal ortamda, en doğal yiyeceklerle temiz bir çevrede yaşamak isterken, bizlere zehir solutacaklar. Kendi ata topraklarımızda bizleri yavaş yavaş öldürecekler. Köylerimizdeki kanser vakaları ortadayken bu zehir tesislerine izin vermeyeceğimizi buradan bir kez daha haykırmak istiyoruz. Zehir yüklü geminizi nasıl ki ilçemize, ülkemize sokturmadık, bu zehir saçan  tesislerinde kurulmasına müsaade etmeyeceğiz" dedi. 
 
'İPTAL EDİLSİN'
 
Halkın itirazlarına rağmen Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığı'nın, yaşam hakkını hiçe sayarak tesisler için “ÇED” olumlu raporu verildiğini ifade ederek, "Bizleri dinlemeden, hassasiyetlerimizi dikkate almadan verilen bu kararı tanımamız mümkün değildir. Söz konusu projelerin ÇED olumlu raporunun yürütmeyi durdurularak tamamen iptal edilmesini istiyoruz. Her yurttaş gibi temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşamak istiyoruz" diye konuştu.