Ordu Belediyesi mahkeme kararını tanımıyor

img
ORDU - OBB Başkanı Hilmi Güler'in yargı kararlarına uymadığını belirten ekolojistler, "Açtığımız davalar, verdiğimiz dilekçeler, yaptığımız suç duyuruları kayıtlara geçti. Gün gelir bu belgelerle hesap sorulacak zaman da gelecek" dedi.
 
Ordu Çevre Derneği (ORÇEV), Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin (OBB) yargı kararlarına rağmen deniz dolgusu başta olmak üzere kentteki ekolojik talana devam etmesine ilişkin belediye önünde basın açıklaması yaptı. "Sahillerimizin, kumsallarımızın Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından talan edilmesine izin vermeyeceğiz" pankartının açıldığı açıklamaya, çok sayıda siyasi parti ve kurum temsilcileri katıldı. 
 
OBB KARARLARI TANIMIYOR
 
Açıklamayı yapan ORÇEV Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, OBB Başkanı Hilmi Güler'in yargı kararlarına uymamayı alışkanlık haline getirdiğini söyledi. Melet Irmağı'ndaki deniz dolgusunun mahkeme tarafından 2 kez durdurulmasına rağmen çalışmaya devam edildiğini belirten Gönül, diğer bölgelerde verilen Danıştay kararlarına da uyulmadığını belirtti. Bölgede yapılan balıkçı barınağına karşı olmadıklarını ancak yerinin yanlış seçildiğini vurgulayan Gönül, "OBB yönetimi Melet Irmağı’ndaki balıkçıları da kandırmış, barınağı balıkçılar için yapıldığını söylemişler. Oysa bugün Melet Irmağı’nda kayıkları olan balıkçılar balıkçı barınağına alınmayacaklarını biliyorlar” dedi.
 
VALİLİK RANDEVU VERMEDİ
 
Mahkeme kararına uyulmaması üzerine Ordu Valiliği ve Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü’nden sorumlu Vali yardımcısından randevu alamadıklarını belirten Gönül, "Demek ki, yargı kararları Valilik için de önemli değilmiş. Buradan bir kez daha haykırıyoruz: gün gelecek, devran dönecek, hesap verecekler. Açtığımız davalar, verdiğimiz dilekçeler, yaptığımız suç duyuruları kayıtlara geçti. Gün gelir bu belgelerle hesap sorulacak zaman da gelecek. Yargı kararlarına uymayanların, buna sessiz kalanların uykularını kaçıracağız. Davamızın takipçisi olacağız. Yeniden çağrımızı basın aracılığıyla yineliyoruz: Yargı kararlarına uyun, çalışmayı durdurun. Zarar vermekten vaz geçin” diye belirtti.
 
DURUGÖL TEHLİKE ALTINDA 
 
OBB yönetiminin halkın taleplerine kulaklarını tıkadığını dile getiren Gönül, belediyenin “Özel Proje Alanı” adıyla ortaya çıkan uygulamayla kentin bazı bölümlerini betonlaştırılmak istediğini aktardı. Bunlardan birisinin de Durugöl mevkiisi olduğunu söyleyen Gönül, "Hiçbir proje olmadan göl çevresinde çalışmalar başlatıldı. Durugöl için Altınordu Belediye Meclisi kararında Durugöl’ün imara açılması onaylanmadı. OBB ise, bu kararı yok saydı. Ayrıca Durugöl için toplanan 110 bin imza da görülmek istenmiyor.  Buradan yeniden vurguluyoruz: Hukuksuz, projesiz çalışmaları durdurun. Yasadışı çalışmaların altında ezilirsiniz. Hesap verme gününüz de gelecek" diye konuştu.