Barış Akademisyeni Biter: Yeni yaşam iradesiyle geri döneceğiz

img

İZMİR - KHK ile ihraç edilen kamu emekçilerinin işe iade talebiyle düzenlediği eylemde konuşan Barış Akademisyeni Nermin Biter, "Yeni bir yaşamı inşa etme iradesiyle, her birimize düşen sorumluluğun bilincinde olarak döneceğiz" dedi.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) İzmir 2 Nolu Şube, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen kamu emekçilerinin işlerine iadesi talebiyle Karşıyaka Çarşıda düzenlediği oturma eylemine 247’nci haftasında devam etti. "Dayanışma; ezilenlerin inceligidir. Depremzedelerle dayanışma engellenemez" pankartı açılan açıklamada depremden etkilenen illerin yazılı olduğu dövizler taşındı. Açıklamada sık sık "Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek", "Asla yalnız yürümeyeceksin", "Hak, hukuk, adalet" ve "Birleşe birleşe kazanacağız" sloganları atıldı. Açıklamaya Türkiye İnsan Hakları Vakfı Genel Sekreteri Coşkun Üsterci, Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Juliana Gözen ve kentte bulunan siyasi parti ve kurumların temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı.

'MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ'

Basın metnini Barış Akademisyeni Nermin Biter okudu. Aynı davadan yargılanıp beraat eden herkesin işlerine geri dönmeden adaletin tecelli etmeyeceğini kaydeden Biter, İdare mahkemelerinin verdiği işe iade kararlarının bölge idare mahkemeleri tarafından bozulabildiğini ve hukuksuzluğun devam edeceğini söyledi. Dosyalarında gerçek hukuki bir karar çıkmadan adaletten söz edilemeyeceğini vurgulayan Biter, "İşe iadesi reddedilenler ve kabul edilenler olarak dayanışmaya ve birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz. Kendi işlevlerinin dışına çıkarak ceza mahkemeleri gibi davranan idare mahkemelerinin, arkadaşlarımızı cezalandırmasını kabul etmiyoruz. Hepimiz geri döndüğümüzde, ancak o zaman geri dönüşümüz adalet kavramıyla birlikte anılarak bir kutlamaya dönüşebilir" dedi.

'GERİ DÖNECEĞİZ'

"Mutlaka bir gün hepimiz döneceğiz" diyen Biter, "Barış içinde insanca, onurlu bir yaşam istediği için işlerinden olan; hapishanelerde tutsak edilen; baskılara maruz bırakılan bütün arkadaşlarımızla geri döneceğiz! Hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını ve zaten eskisi gibi olanı da kabul etmeyeceğimizi bildirerek, hatırlatarak döneceğiz! Yeni bir yaşamı inşa etme iradesiyle, her birimize düşen sorumluluğun bilincinde olarak döneceğiz. Bunu başarabiliriz ve başaracağız! Hep birlikte, dayanışarak, politik kötülükle ve hukuksuzlukla mücadele ederek; hafızamıza ve hayal gücümüze sahip çıkarak ve en önemlisi hakikatin her birimize yüklediği sorumluluğun bilincinde olarak" diye belirtti.