Emekliler: Bu zam değil seçim rüşvetidir

img
HABER MERKEZİ – En düşük emekli maaşlarının artırılmasının “zam değil seçim rüşveti” olduğunu belirten emekliler, “Bizi açlığa, sefalete mahkum edenleri 14 Mayıs’ta yok sayacağız” dedi. 
 
Birleşik Emekliler Sendikası, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, en düşük emekli aylığının yüzde 36.4 oranında zam ile 7 bin 500 liraya çıkarıldığı açıklamasına tepki göstermek amacıyla Kartal Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Sendika üyelerinin yanı sıra yurttaşların da destek verdiği açıklamada sık sık, “Sadaka değil geçim ücreti”, “Seçim ücreti istemiyoruz”, “Sözleşme hakkımız söke söke alırız” sloganları atıldı.
 
Konuya ilişkin basın metnini Birleşik Emekliler Sendikası Genel Sekreteri Aysel Lüle okudu. AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın en düşük emekli aylığının 7 bin 500 TL olacağı yönündeki açıklamasına değinen Lüle, açıklanan rakamın sadece 7 bin 500 TL altında maaş alanlar için geçerli olduğu bilgisini paylaşarak, bunu bir zam olarak görmediklerine dikkati çekti. Ayrıca emekli aylığının 14 Mayıs seçimlerine doğru gidilen süreçte yükseltilmesinin tesadüf olmadığını söyleyen Lüle, bunun kısa vadeli bir seçim yatırımı olduğuna işaret ederek, “Bu bir emekli maaşı zammı değil emekliye geçici seçim rüşvetidir. Zam değil de hazine yardımı verilmesinin altında yatan niyet oylarımızı alıp seçilmek çay kaşığı ile verip kepçeyle almak anlayışıdır. Biz emekliyi açlığa, sefalete mahkum edenleri bizde 14 Mayıs’ta yok sayacağız” diye belirtti.  
 
ASGARİ ÜCRET RAKAMINA YÜKSELTİLMELİ
 
Temmuz ayına kadar en düşük emekli aylığının asgari ücret rakamına yükseltilmesi gerektiğini belirten Lüle, şu taleplerde bulundu: “Ayrımsız bütün emeklilere zam yapılmasını talep ediyoruz. Bayram harçlıklarının adının ikramiye olarak konmasının kalıcı olmasını ve en az asgari ücret tutarında olmasını talep ediyoruz. Emeklilerin sağlıkta katkı payının kaldırılmasını talep ediyoruz. Emeklilerin Sosyal ve Ekonomik haklarının emeklileri temsilen sendikamız Birleşik Emekliler Sendikası ile işveren olan SGK ile toplu sözleşme ile belirlenmesini talep ediyoruz.”
 
İZMİR’DE AÇIKLAMA
 
Tüm Emeklilerin Sendikası (Tüm Emekli Sen) İzmir şubeleri ise, Konak Eski Sümerbank önünde basın açıklaması yaptı. “Mutfakta yangın var” pankartı açılan açıklamada sık sık, “Yalanlara teslim olmayacağız”, “Direne direne kazanacağız”, “AKP zammını al başına çal”, “Sadaka değil toplu sözleşme” sloganları atıldı.
 
Burada konuşan Tüm Emekli Sen Konak Şube Başkanı Saadet Erkuş, “Müjde diye verilen zam, yüksek prim ödeyerek emekli olanların maaşlarının da eriyerek, en düşük emekli maaşı seviyesine inmesine neden olacaktır. Yapılması gereken, öncelikle en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine getirilmesidir. Aynı oranlı olarak 7500 lira ve üzeri maaş alanlarda da artışa gidilmelidir. AKP iktidarının, en düşük emekli maaşının 7500 TL’ye yükseltilmesi yalanı, emekliye 2 bin lira vererek, emekli oylarını alma, yıllardır açlık sınırı altında yaşamaya mahkûm edilen, sendikal örgütlenmesi ve haklı talepleri görmezden gelinen emeklileri bölme çalışmasıdır" diye belirtti. 
 
İKRAMİYE ARTIŞI 
 
Bin 100 liradan 2 bin liraya yükseltilen emekli ikramiyesinin de 5 bin 307 liraya çıkarılması gerektiğini vurgulayan Ertuş, "Biz emekliler olarak; Her yıl milli gelirden, sermayenin değil, emekçilerin daha fazla pay almasını, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bağımsızlaştırılarak; söz, yetki ve kararın emekçilerde olmasını istiyoruz. Emekliler arasında, eşitsizliğe neden olan, farklı maaş uygulamalarının giderilmesini, en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine getirilmesini, ayrım yapılmaksızın tüm emeklilere, yılda dört kez asgari ücret tutarında ikramiye verilmesini talep ediyoruz" diye konuştu.