KESK’ten ‘tasarruf paketi’ne tepki: Emekçiler sessiz kalmayacak

img

MERSİN/ ANKARA - İktidarın “Kamuda Tasarruf Paketi”ne tepki gösteren KESK, “Emekçiler ‘Tasarruf Paketi’ adı altında yürütülen saldırı politikalarına karşı sessiz kalmayacak” dedi. 

 
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Mersin Şubeler Platformu, AKP iktidarının “Kamuda Tasarruf Paketi”ni Özgür Çocuk Parkı'nda gerçekleştirdiği açıklamayla protesto etti. "Tasarruf paketi saldırı paketidir" sloganıyla yapılan açıklamanın basın metnini KESK Mersin Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mahmut Sümbül okudu. 
 
Emekçilerin “Tasarruf Paketi” adı altında yürütülen saldırı politikalarına karşı sessiz kalmayacağını belirten Sümbül, "Bu paketin IMF’in hazırladığı kemer sıkma paketlerinin bir kopyası olması dışında yeni hiçbir tarafının olmadığını çok iyi biliyoruz. Barışa en çok ihtiyaç duyduğumuz bir dönemde, emekçiler daha da yoksullaşırken silah fabrikaları sahibi damatlar zenginler listesinde giderek ön sıralarda yer almaktadır” dedi.  
 
10 TALEP AÇIKLANDI 
 
Mücadeleyi yükseltme çağrısı yapan Sümbül, son olarak taleplerini şöyle sıraladı:
 
* Kamudan tasarruf değil Saray harcamalarından tasarruf edilsin. 
 
* Vergide adalet sağlansın, az kazanandan az çok kazanandan çok vergi alınsın. 
 
* Yandaşlara, 'Beşli Çetelere' hazineden yapılan döviz garantili projelere, Kur korumalı mevduat soygununa son verilsin.
 
* Bir dakikalık masrafı 2 emekli maaşına, bir aylık gideri iki büyükşehir belediyesi giderine denk olan Saray ve bağlı harcamaları kısılsın.
 
* Kamu idarecilerinin kimi zaman özel gezileri için dahi kullandığı lüks uçak ve makam harcamalarına son verilsin.
 
* Üniversitelerdeki kaldırılan servisler tekrar hizmete alınsın.
 
* Personel eksikliği giderilsin, personel alımında liyakati ortadan kaldıran, torpilin kapısını sonuna kadar açan mülakata ve siyasal kadrolaşmaya son verilsin.
 
* Angarya çalışma yasaklansın, esnek ve uzaktan çalışma yönetmeliği hazırlıkları sonlandırılsın.
 
* Gerçek ve özgür toplu sözleşme koşulları sağlansın. 
 
* Emeklilere insanca yaşayacakları maaş verilsin.
 
ANKARA
 
KESK’in Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan Sakarya meydanında yaptığı açıklamada “Halktan emekten emekçiden yana olmayan tasarruf paketine hayır” yazılı pankart açıldı. Açıklamada sık sık “Saraya değil emekçiye bütçe”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganları atıldı.
 
 
Açıklamayı yapan KESK Dönem Sözcüsü Tülay Yıldırım,  söz konusu paketin bir tasarruf tedbiri değil kamu hizmetlerine yönelik bir taarruz olduğunu belirterek, ”Bu paket kamu harcamalarının kısılmasını, kamu hizmetlerinin daraltılmasını hedeflemektedir. Yani tasarrufun faturasını kamu çalışanları, emekliler ve kamu hizmetlerinden yararlanan tüm yurttaşlar ödeyecektir. Kamu harcamalarında 100 milyar TL tasarrufa yol açacağı iddia edilen paketin devamının da geleceği belirtiliyor bakan Şimşek: Bu açıkladığımız ilk paket değil, son paket de olmayacak diyor. Biz bakan Şimşek'in kamudaki araç saltanatı için Çerez Parası dediğini unutmadık” dedi. 
 
AMED 
 
KESK, hükümetin açıkladığı Kamuda Tasaruf Paketi’ni protesto etmek için Peyas’ta (Kayapınar) bulunan Roboski Parkı’nda açıklama yaptı. Çok sayıda KESK’e bağlı sendika üyesinin katıldığı açıklamada, “Sefalete mahkum olmayacağız” sloganı atıldı. 
 
 
Burada konuşan Yol, Yapı, Altyapı, Çevre ve Şehircilik, AFAD ve Tapu ve Kadastro Kamu Emekçileri Sendikası (Yapı Yol-Sen) Başkanı Murat Demir, “O kadar biliyorsanız Ankara’da tasarruf yapın, kamuda değil” tepkisinde bulundu. 
 
Açıklama alkışlarla son buldu. 
 
İZMİR 
KESK İzmir Şubeler Platformu, Konak Meydanı'nda basın açıklaması yaptı. Çok sayıda kişinin katıldığı açıklamaya, “Tasarruflara emekçilerden değil saraylardan başlayın” pankartı açıldı. Sık sık, “Savaşa değil, eğitime bütçe”, “Sefalete teslim olmayacağız” ve “AKP elini cebimizden çek” sloganları atıldı. 
 
'SİLAH FABRİKA SAHİPLERİ ZENGİNLEŞECEK'
 
Açıklamayı yapan KESK Dönem Sözcüsü Nihat Filiz, tasarruf paketinin üç yılı kapsadığını söyledi. Filiz, bu üç yılda bütçelerden faize ayrılan miktarlara bakıldığında daha vahim bir tablo ile karşılaştıklarını belirtti. Pakette savunma ve güvenlik harcamalarına ayrılan paya dikkati çeken Filiz, "Önümüzdeki üç yılda savunma ve kamu düzeni/güvenlik harcamalarına bütçeden ayrılan pay yüzde 11,2'den yüzde 11,8'e yükselecek olup, silahlanma harcamalarında dünyada ilk sıralara doğru hızla yükselmekteyiz. 2024-2026 yıllarını kapsayan üç yılda bu harcamalar için bütçeden toplam 4 trilyon 869 milyar TL ödenek ayrılmıştır. Üstelik bu harcamalara Savunma Sanayi Destekleme Fonu'nun (SSDF) kaynakları dahil değildir. Barışa en çok ihtiyaç duyduğumuz bir dönemde, biz emekçiler daha da yoksullaşırken silah fabrikaları sahibi damatlar en zenginler listesinde giderek ön sıralarda yer almaktadır" diye konuştu.
 
 
'SALDIRI PAKETİNE KARŞI MÜCADELE EDECEĞİZ'
 
Filiz, faizden, Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) adı altında yandaş şirketlere garanti ödemelerinden, güvenlik harcamalarından, saray harcamalarından vazgeçmeyen iktidarın gözünü kamu hizmetlerine ve kamu emekçilerine diktiğini ifade ederek, "Bizler de kamu emekçileri olarak saldırı paketine karşı bir mücadele hattı örmek sorumluluğuyla hareket edeceğiz" diye konuştu.