Çifte standartlı yasak bin 764 gündür sürüyor

img

VAN - Van'da eylem ve etkinlik yasağı bin 764'üncü gününe girdi. Valiliğin “AKP’nin mülkü amiri” gibi davrandığını belirten HDP İl Eşbaşkanı Handan Karakoyun, demokrasi mücadelesinden geri adım atmayacaklarını vurguladı. 

Van’da, 15 Temmuz 2016 tarihinde darbe girişiminin ardından eylem ve etkinliklere getirilen yasak, bin 764'üncü gününe girdi. 21 Kasım 2016’dan bu yana her 15 günde bir kentteki tüm eylem ve etkinliklere yasak getiren valilik, son olarak 16-30 Eylül arası benzer kararı aldı. Yıllardır kentteki muhalif parti ve sivil toplum örgütlerinin tüm etkinlikleri engelleyen yasak, AKP’lileri kapsamıyor. 
 
AKP’nin üye toplamak için kurduğu stantlara izin verilirken, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) tüm stant başvurularına ise yasak gerekçe gösterilerek izin verilmiyor. En son Van Valisi Mehmet Emin Bilmez’in 7 Eylül’de Tuşba ilçesinin muhtarlarıyla Fidanlık Parkı’nda gerçekleştirdiği toplantı, katılımcı AKP’li vekillerin konuşmalarıyla AKP propagandasının yapıldığı bir etkinliğe dönüştü. Kentte 5 yıldır sürdürülen çifte standartlı yasaktan en çok nasibini alan parti ise HDP oldu. Kimi zaman yapmak istediği eylem ve etkinliklere müdahaleler oldu, kimi zaman ise yapılan eylem ve etkinliklere “kabahatler kanunu” gerekçe gösterilerek para cezası kesildi. 
 
TEKÇİ YAKLAŞIM
 
Kentteki uygulamayı HDP Van İl Eşbaşkanı Handan Karakoyun değerlendirdi. Yasağın sadece muhalif kesime dönük olduğunu söyleyen Karakoyun, “Bu durumun tekçi yaklaşımdan kaynaklandığını ve muhaliflere dönük bir baskı aracına dönüştüğünü iyi görüyoruz. Tarihi sayfaları karıştırdığımızda, geçmişte de bu uygulamaları göreceğiz. Ancak bunula iktidarların ayakta duramadığını da göreceğiz” diye belirtti. 
 
Valiliğin AKP milletvekilleriyle birlikte muhtarlarla toplantı yapmasını eleştiren Karakoyun, “Bunu seçimlerde de yaşadık. Seçimlerde mülkü amiri, devletin kurum ve kuruşları her fırsatta AKP il ve ilçe yöneticileri gibi davranıyorlardı. Seçimle aldığımız belediyelere, AKP eliyle kayyım atandı. Her fırsatta ‘halk iradesi’ diyen AKP, mesele kendisinin dışına gelince çekinmeden bu iradeyi gasp etmiştir. Bugün kayyımların elinde olan belediyelerimiz, AKP tarafından yönetiliyor. Bu da yetmediği gibi kentin mülkü amiri valilik, sadece AKP’nin mülkü amiri gibi davranmaktan sakınca görmüyor” ifadelerini kullandı. 
 
DEMOKRASİ MÜCADELESİ
 
Partilerinin tüm baskı ve engellemelere rağmen halk tarafından sahiplenildiğini dile getiren Karakoyun, şöyle devam etti: “Bizler tüm baskılara karşı demokrasi mücadelesi veriyoruz. Halkımızın desteğiyle bu baskıların boşa çıktığını görüyoruz. Yapılan anketlerde bunu gösteriyor. Halkın, bu iktidarı demokratik yollarla göndereceğinden şüphemiz yoktur. Geçmişten günümüze kadar hiçbir iktidarın baskıyla ayakta duramayacağını gördük ve tekrar göreceğiz. Halkımızla birlikte demokrasiyi inşa edeceğiz.”
 
MA / Cemil Uğur