Ferhat Tepe’nin fotoğrafına yasak: Örgüt bağı araştırılıyor!

img
 
DİYARBAKIR - Kürt bilge Apê Musa’nın katledildiği sokakta yapılan anmada 28 yıl önce öldürülen gazeteci Ferhat Tepe’nin fotoğrafı yasaklandı. Polis, yasağa gerekçe olarak Tepe’nin örgüt bağının araştırıldığını söyledi. 
 
Kürt bilge Apê Musa (Musa Anter), ölümünün 29’uncu yıldönümünde katledildiği Diyarbakır Yenişehir ilçesi Cumhuriyet Mahallesi 442'nci sokakta anıldı. Yüzlerce polisin ablukaya aldığı sokağa gelen gazeteciler, polis engellemesiyle karşılaştı. Polis, Bitlis’te bulunan evinden çıktığı 28 Temmuz 1993’te kaçırılan ve 8 Ağustos’ta Elazığ’ın Hazar Gölü yakınlarında cenazesi bulunan Özgür Gündem Gazetesi muhabiri Ferhat Tepe’nin fotoğrafının taşınmasına izin vermedi. 
 
FERHAT TEPE YASAKLI!
 
Fotoğrafa el koymak isteyen polis ile gazeteciler arasında yaşanan tartışmada, polis Ferhat Tepe’nin “yasaklı” olduğunu gerekçe gösterdi. Fotoğrafı vermeyen gazeteciler, anma boyunca polis gözetimine maruz kaldı. 
 
ÖRGÜT BAĞI ARAŞTIRILIYOR
 
Fotoğrafı taşıyan gazetecinin polislere “Neden yasaklı?” diye sorması üzerine, “Sen bu işleri bizden iyi biliyorsun, talimat bu yönde, sorma” yanıtı verdi. 
 
Daha sonra gazetecinin engelleme nedenini sorduğu polis müdürü, 28 yıl önce katledilen Ferhat Tepe’nin örgüt bağının araştırıldığını belirterek, engellemenin anma etkinliğinin selameti için olduğunu savundu.