21 EYLÜL 2021 GÜNDEMİ

img

* Yüksekova Belediye Eşbaşkanı İrfan Sarı, yerine atanan kayyımların "Yeni Yüksekova" adı altında propagandasını yaptığı çalışmalardan kaynaklı sokakların yapboza döndüğüne işaret ederek, durumu "kayyım terörü" olarak 

*  Müebbet hapis cezası bulunup, 29 yıldır tutuklu olan Resul Baltacı’nın infazı hapisten çıkmasına 1 yıl kala hakkında açılan iki ayrı dosyadan çıkan kararlarla yakıldı. Toplam 36 yıl hapis yatması gerekirken cezası 45 yıla çıkarılan Baltacının avukatı Aslıhan Bulut,  hatalı hesaplama yapan savcının kendini mahkeme yerine koyup yeniden cezalandırma yaptığını söyledi.
 
* Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin önceki kayyımı Mustafa Yaman ve ‘yeğenim’ dediği Kent A.Ş. müdürü Yunus Emre Akça’nın da aralarında olduğu 9 kişi hakkında usulsüzlük tespit edilen 6 ihale ile ilgili soruşturma başlatıldı.
 
* Tedavi hakkı engellendiği için iki gözünü kaybeden tutuklu Yusuf Bor, hakkında suç duyurusunda bulunduğu Adalet Bakanlığı “Gerçeklikten uzak ve ispata muhtaç” savunması yaptı. nitelendirdi. 
 
* Ege bölgesi cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine dair izlenimlerini paylaşan ÖHD İzmir Şubesi Eşbaşkanı Şükran Öztürk, tutukluların şikayet dilekçesinin başgardiyanlar tarafından idareye teslim edilmediğini söyledi. 
 
* Federe Kürdistan Bölgesi’nde son 6 ayda 4 bin, sadece son bir ayda ise bin 42 kadının kendilerine başvurduğunu belirten RJAK üyesi Jîno Reşîd, cezasızlığın cesaretlendirdiği erkekliğin, DAİŞ zihniyetiyle hareket eden imamlar aracılığıyla örgütlendiğini söyledi. 
 
* Sanat çalışmalarına hız veren Aryen Kültür Sanat ve Araştırma Derneği, müziğe büyük ilgi gösteren çocuklara anadillerinde eğitim vermeye başladı. 
 
* Tecride, kadın kırımına ve Kürtler üzerindeki ırkçılığa tahammüllerinin kalmadığını belirten TJA aktivisti Zeynep Üren, “Özgürlüğümüz için evlerden çıkıyoruz. Bu yüzden de ‘Şimdi Kadın Zamanı’ diyoruz” diyerek, 16 Ekim’deki miting için katılım çağrısı yaptı.
 
* Silahlı baskında eşi, oğlu, ağabeyi ve ağabeyinin eşini kaybeden Serdar İzol, aradan geçen 2 yılda adaletin sağlanmadığını belirterek, haftada bir gün Urfa Adliyesi önünde Adalet Nöbeti tutacak. İzol, "Sadece adalet istiyoruz” dedi.
 
* İskenderun'da, aracında arama yapıldığı sırada sigara içtiği için polislerce darp edilip, hakarete gören A.Y. aldığı darp raporuyla polislerden şikayetçi oldu.
 
* Kaçak bir şekilde işletilen plastik geri dönüşüm işletmelerinin sağlıklarını tehlikeye attığını belirten Şevket Sümer Mahallesi sakinleri, kayıtsız kalan Akdeniz ve Toroslar belediyelerini bir an önce sorumluluklarını yerine getirmeye çağırdı. 
 
* "Plansız Alanlar İmar Yönetmeliği"nde yapılan değişiklikle köylerin imara açıldığını söyleyen Şehir Plancıları Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gencay Serter, yönetmeliğin inşaat sektörü için yeni bir pazar alanı oluşturacağını aktardı.  
 
 
* Şenyaşar ailesinin Adalet Nöbeti 197'nci gününde devam edecek.
 
* Kobanê Davası’nın 4’üncü grup duruşmaları, Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülmeye devam edecek. (10.00)
 
* HDP milletvekilleri Tayip Temel ve Pero Dündar'ın da aralarında bulunduğu 36 Kürt siyasetçinin yargılandığı KCK davası, Diyarbakır 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. (09.00-17.00)
 
* Diyarbakır Bağlar ilçesi Emek Caddesi üzerinde 11 Eylül 2019’da karşıdan karşıya geçmeye çalışan 5 yaşındaki Efe Tektekin'in ölümüne neden olan zırhlı araç sürücüsü polis İ.A. hakkında "taksirle ölüme neden olma" suçundan açılan davanın duruşması Diyarbakır 9. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek. (09.00-17.00)
 
* Muş'un Korkut ilçesine bağlı Vartinis (Altınova) Beldesi’nde 3 Ekim 1993 tarihinde aynı aileden 7’si çocuk 9 kişinin öldürüldüğü katliamın davası Yargıtay’ın dosyayı bozma kararı üzerine Kırıkkale 1’inci Ağrı Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülecek. (10.00) 
 
* HDP eski milletvekili Çağlar Demirel hakkında "örgüt propagandası yapmak" ve "örgüt üyesi olmak” iddialarıyla 35 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın duruşması, Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. (09.00.17.00)
 
* İHD İzmir Şubesi, Ege Bölgesi’nde yaşanan 4 aylık hak ihlalleri raporunu dernek binasında açıklayacak. (13.00)
 
* İHD İstanbul Şubesi, Edirne'de Meriç Nehri’ne atılan ve halen kayıp olan mültecilerin aile ve avukatlarıyla dernek binalarında basın toplantısı düzenleyecek. (13.00)
 
* Muhabirimiz Sadık Topaloğlu ve gazeteci Sadiye Eser’in “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla yargılandığı devanın 3’üncü duruşması, Çağlayan’da bulunan İstanbul 22’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. (13. 30)
 
* Van'ın Edremit ilçesinde Dilan Toptaş’ı katleden gardiyan Halil İbrahim Sert hakkında açılan davanın 3’üncü duruşması, Van 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. (14.30)