Katledilen kolberlerin cenazesi saatlerce güneş altında bekletildi

img

HAKKARİ - Türkiye’nin saldırıları sonucu hayatını kaybeden 2 kolberin cenazesi, saatlerce güneş altında bekletildikten sonra ATK’ye kaldırıldı. Gözaltındaki 9 kişi ise Başkale’de tutuluyor. 

 
Van'ın Başkale ilçesinin Xaşkan (Esenyamaç) Mahallesi’ne bağlı Deraw (Su üstü) mezrası, Hakkari'nin Yüksekova ilçesine bağlı Bilindbasan köyü ve İran'ın Urmîyê kentine bağlı Kuranî köyünün bulunduğu sınır üçgenine yönelik Türkiye’nin dün helikopter saldırısı sonucu kolberler Sozdar Ehmedî (19) ve Elîşan Ehmedî’nin (16) yaşamını yitirdi. İki kolberin cenazesi, otopsi yapılmak üzere Hakkari Adli Tıp Kurumu’na götürüldü. Sınırda askerler tarafından gözaltına alınan Mikail Hatemî, Ferzad Hatemî, Diyar Hatemî, Ahîn Hatêmî, Guldanî Hatemî, Zêro Hatemî, Kinyas Hatemî, Axacan Hatemî ve Behzat Hatemî ise gözaltına alınarak, Başkale Jandarma Komutanlığı’nda götürüldü. 
 
CENAZELER SAATERCE BEKLETİLDİ 
 
Urmîyê kentine bağlı Kuranî köyünde yaşayan Ş.İ., saldırı anını ve sonrasını anlattı. 19 Eylül akşamı 11 kolberin Başkale’ye bağlı Deraw köyüne doğru yola çıktığını belirten Ş.İ., sabah saatlerinde sınırı geçen kolberlere helikopterden ateş açıldığını söyledi. Ş.İ., devamında şunları anlattı: “Tarama esnasında kurtulan bir kolber bizi arayarak, helikopterden tarandıklarını söyledi. Ardından bir daha kendisine ulaşamadık. Cenazelerimizin olayın yaşandığı bölgeden dün akşam kaldırıldığını öğrendik. Cenazelerimiz saatlerce güneş altında, yerde bekletildi. Gözaltına alınanların ne durumda olduğunu bilmiyoruz.”
 
SINIR ATEŞ ALTINA ALINDI
 
Kuranî köyünde yaşayanlardan Sadeş Pilifken ise, kolberlerin katledilmesinin ardından sınır hattının saatlerce top atışı altına alındığını söyledi.