Tedavisi geciktirilen tutuklunun yaşamı tehlikede

img
İSTANBUL - İHD İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu, hasta tutuklu Erol Engin’in tedavisinin geciktirilerek, yaşamının tehlikeye atıldığına dikkati çekti.  
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu, her hafta düzenlediği "F oturumu" eyleminin 498'incisini dernek binasında gerçekleştirdi. Komisyon üyeleri, bu hafta Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan 47 yaşındaki Erol Engin’in durumuna dikkat çekti.  
 
KAPANMAYAN YARALAR
 
Komisyon üyesi Meral Şahin, Engin’in 19 Aralık 2000’de 32 kişinin hayatını kaybettiği “Hayata Dönüş Operasyonu” sırasında yaralandığını anımsatarak, o zamanki yaraların halen kapanmadığını ifade etti. Şahin, şu bilgileri paylaştı: “Son aylarda yüz ve ağız içinde uyuşukluk şikayetlerinin artması nedeniyle hastaneye sevk edilmiş, yapılan MR incelemesi sırasında kafasında mermi çekirdeğine benzeyen bir metal olduğundan şüphe edildiği belirtilmiş. Ancak kesin rapor ve tedavi verilmeksizin hapishaneye geri getirilmiştir. Yüzündeki ve ağız içindeki uyuşmalar daha da artmasına rağmen yeniden hastaneye sevk edilmemiştir. Devam eden günlerde, bacağındaki rahatsızlık nedeniyle hastaneye götürülmüş, getirildiğinde tek başına konulduğu karantina hücresinde 18 Eylül 2021’de fenalaşmış, durumunun kötüleşmesi üzerine ambulans çağrılarak Tekirdağ Devlet Hastanesi'ne kaldırılmıştır. Kanda glikoz değerinin aşırı yükseldiği ve nabzının tehlike sınırına düştüğü tespit edilmiş, tedavi uygulanmış ve 4 saat sonra hapishaneye geri gönderilmiştir.”
 
Engin'in tedaviye erişimi geciktirilerek sağlığı ve yaşamının tehlikeye atıldığına dikkati çeken Şahin, hasta tutuklular başta olmak üzere yaşlı, engelli, çocuk, çocuklu kadın tutukluların pandeminin yarattığı risk de gözetilerek serbest bırakılmaları için yetkilileri göreve davet etti.