ETHA muhabirleri ve ESP'lilerin duruşması ertelendi

img
İSTANBUL - ESP yöneticileri, ETHA muhabirleri ve avukatların da aralarında bulunduğu 23 kişinin yargılandığı davanın 14'üncü duruşması "eksik husuların giderilmesi" gerekçesiyle ertelendi. 
 
Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, Özgür Demokrat Avukatlar Grubu'nun (ÖDAV) İstanbul Barosu adayı Sezin Uçar, Etkin Haber Ajansı (ETHA) muhabirleri İsminaz Temel ve Havva Çuştan ile ESP üye ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 23 kişi hakkında açılan davanın 14’üncü duruşması Çağlayan’daki İstanbul 27’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. “Örgüt üyesi olmak" ve "örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla tutuksuz yargılanan gazeteci İsminaz Temel, ESP Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, ÖDAV adayı Sezin Uçar ile avukatları duruşmada hazır bulundu. Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) ile Çağdaş Hukukçular Derneği’den (ÇHD) birçok avukat da duruşmayı takip etti. 
 
‘İDDİALAR ASILSIZ’
 
Mahkeme heyeti, Gümüştaş’ın hakkında yeni bir iddianamenin hazırlandığı ve dosyalarının birleştiğini paylaştı. Sonrasında söz verilen Gümüştaş, yeni hazırlanan iddianamenin, Sosyalist Kadın Meclisi’nin (SKM) Balıkesir’de yaptığı bir etkinliğe dair yapılan ihbar üzerine hazırlandığını aktardı. İhbarda bulunan kişiyi tanımadığını söyleyen Gümüştaş, iddiaların asılsız olduğunu söyledi. Gümüştaş, ihbar eden kişinin kimliğinin belirlenmesini istedi. 
 
Mahkeme heyeti, Gümüştaş’tan sanal medya paylaşımlarına dair savunma yapmasını istedi. 
 
Gümüştaş’ın avukatı Arzu Eylem Kayaoğlu, söz konusu paylaşımları henüz inceleme fırsatı bulmadıklarına işaret ederek, dosya incelemesinin ardından savunma yapacaklarını kaydetti. Gümüştaş ve avukatı, adli kontrol şartının kaldırılmasını istedi. 
 
DURUŞMA ERTELENDİ
 
Ardından söz verilen Av. Sezin Uçar, adli kontrol uygulamasının mesleki faaliyetlerini engellediğini belirterek, kaldırılmasını talep etti. Gazeteci İsminaz Temeli, da benzer talepte bulundu. 
 
İddia makamı, adli kontrol uygulamasının devamını istedi. Mahkeme heyeti, dosyadaki eksikliklerin giderilmesine ve adli kontrol uygulamasının devamına karar verdi. 
 
Duruşma 15 Şubat 2022'ye ertelendi.