'KDP gerçeğin ortaya çıkmasını istemediği için cenazeleri vermiyor'

img

HABER MERKEZİ - KDP güçlerince pusuya düşürülerek öldürülen gerillaların aileleri Sêmalka Sınır Kapısı’nda oturma eylemini sürdürüyor. Aileler, gerçeğin ortaya çıkmaması için cenazelirin teslim edilmediğini söyledi.   

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) güçleri tarafından 29 Ağustos’ta Xelifan bölgesinde pusuya düşürülen 7 kişilik gerilla grubunda 5’i yaşamını yitirdi, biri yaralı diğeri ise sağ kurtulmayı başardı. Kuzey ve Doğu Suriye'nin Cizre Bölgesi’nden Barış Anneleri, KDP güçlerince katledilen gerillalardan Nesrîn Temir ve Yusif Îbrahîm’in cenazesini almak için Sêmalka Sınır Kapısı’ndaki eylemlerini sürdürüyor. 21 gündür sınır kapısında eylem yapan annelere, her gün Hesekê, Qamişlo, Dirbêsiyê, Tirbêspiyê, Dêrîk ve Tiltemîr gibi kentlerden katılım ve destekler oluyor. 
 
Annelerin eylemine destek veren Dirbêsiyê'nin Sêgir beldesi Meclisi Eşbaşkanı Wisam Mehmûd Osman ve Serêkanî'nin Til beldesi Meclisi Üyesi Daniyal Şêxî yaşanan gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 
 
CENAZELERİ NEDEN VERMİYORLAR?
 
Dirbêsiyê'nin Sêgir Beldesi Meclisi Eşbaşkanı Wisam Mehmûd Osman, cenazeleri almadan geri adım atmayacaklarını belirterek, "Biz 2 gün önce Dirbêsiyê'den buraya geldik. Başûr Hükümetine artık yeter demek için buradayız. Artık ihanet etmekten vazgeçsin. Başûr Kürdistan artık Erdoğan'ın etkisinden çıkmalıdır. Mesud Barzani daha ne zaman kadar Türkiye ile görüşmeler yapıp bizi katledecek? Şimdi 5 gerilanın cenazesi onların elinde. Bu 5 cenazeden 2'si Rojavalı. Neden cenazeleri vermiyorlar? Çünkü gerçeğin ortaya çıkmasını istemiyorlar. Ama bizler eylemlerimizle bu gerçeği ortaya çıkartacağız. ‘Roj peşmergeler’in burada ne işi var?" diye sordu. 
 
NE ZAMANA KADAR İHANET EDECEKLER?
 
Serêkaniyê'nin Til beldesi Meclisi Üyesi Daniyal Şêxî de, KDP'nin cenazeleri vermeyerek Kürtlere yönelik düşmanlığını bir kez daha ilan ettiğini dile getirerek, "Eylemimiz 21'inci gününde sürüyor. Cenazelerimizi almadan eylemimizden vazgeçmeyeceğiz. Gerilla ve Türk askerleri savaşıyor. Barzani'nin peşmergesinin burada ne işi var. Barzani ailesi, Türkiye’nin kölesi olmuş. Biz cenazelerimizi alıp hak ettikleri gibi kitlesel defnedeceğiz, cenazelerimizi istiyoruz. Cenazelerimizi alana kadar direnmeye devam edeceğiz" diye konuştu.