40’ı aşkın öğrenciyi taciz eden müdür yardımcısının duruşması yarın

img

ŞIRNAK - Cizre’de 40’ı aşkın öğrenciyi taciz eden müdür yardımcısı Burak Ercan'ın yargılandığı davanın ilk duruşması yarın görülecek. Dava avukatı Sabri Çatıkkaş, kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde bulunan Merkez Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı ve Eğitim Bir-Sen İşyeri Temsilcisi Burak Ercan hakkında 2018 yılında 40’ı aşkın öğrenciye cinsel içerikli mesajlar göndererek, bazı öğrencileri istismar ettiği gerekçesiyle açılan davanın ilk duruşması yarın Cizre 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. 
 
Dava avukatlarından Sabri Çatıkkaş, tutuksuz yargılanan Burak Ercan'ın en başından tutuklanması gerektiğini belirtti. 
 
TUTUKLANMA TALEBİ
 
Cizre 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek duruşmaya Şırnak Barosu adına müdafi olarak katılacak olan avukat Çatıkkaş, dava dosyasında 40’tan fazla öğrencinin beyanlarının bulunmasına rağmen sanık Ercan'ın tutuklanmamasının yargılamanın sağlıklı yapılmasını engellediğini ifade etti. 
 
Dosya kapsamında bazı öğrencilerin ifadelerini çeşitli nedenlerden dolayı geri çektiğini anımsatan Çatıkkaş, "Nitekim şahsın tutuklanmaması delilleri karartma ve tanıklar üzerine baskı iddiaları gündeme geldi. Devamında da bazı çocuklar ifadelerini geri çekti. Maalesef bu yönüyle dosya eksik yürütülmüştür. Daha önce şahsın tutuklanması yönündeki taleplerimizi, Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan duruşmada da yineleyeceğiz” dedi.
 
DUYARLILIK ÇAĞRISI
 
Açılan idari tahkikat sonucunda daha fazla somut delillere ulaşıldığını ifade eden Çatıkkaş, tahkikatı yürüten müfettişlerin Burak Ercan'ın görevden alınması talebinde bulunduğu fakat Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından sadece kademe durdurma cezasının verildiğini hatırlattı. Çatıkkaş, “Sanığın tutuksuz yargılanması ayrı bir sorun, görevden alınmaması ayrı bir sorun, üstüne başka bir yerde göreve devam etmesi apayrı bir sorundur. Biz bu çocuklarımızın yanındayız. Hukuki çerçevede gerekli tüm mücadeleyi vereceğiz. Bu anlamda sivil toplum örgütlerinin de konuya duyarlı olmasını temenni ediyoruz” çağrısında bulundu.
 
NE OLMUŞTU?
 
Şırnak’ın Cizre ilçesinde Merkez Anadolu Lisesi’nde Müdür Yardımcısı olan Burak Ercan, çok sayıda öğrenciye cinsel içerikli mesajlar göndermiş, bir çok öğrenciye de cinsel istismarda bulunmuştu. Olayın kamuoyuna yansımasının ardından Ercan açığa alınmış, yapılan tahkikat sonucunda ise bir yıl “kademe durdurma cezası” verilerek, önce Urfa’daki bir okula, daha sonra İstanbul’da bulunan bir okula tayin edilmişti. Ercan, hala istanbul’da bir okulda görev yapıyor. 
 
İstismara uğrayan 4 çocuğun şikâyeti üzerine Ercan hakkında soruşturma başlatılmıştı. Soruşturma sonucunda Cizre Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşmasında müşteki avukatlarının, “Suçun süreklilik arz ettiği ve zincirleme suç hükümlerinin uygulanması” gerekçesiyle Asliye Ceza Mahkemesi’nin "yetkisizlik" kararı vermesini talep etmişti. Avukatların talebini değerlendiren mahkeme heyeti, "yetkisizlik” kararı vererek, dosyayı Cizre Ağır Ceza Mahkemesi’ne göndermişti. 
 
Davanın ilk duruşması yarın Cizre 1'inci Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.