Yazar Tutku’nun yeniden yargılama talebine ret

img
DİYARBAKIR - AİHM’in ihlal kararıyla 29 yıl sonra cezaevinden çıkan yazar Ruşen Tutku’nun yeniden yargılama talebini Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi, reddetti. 
 
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM), Devlet Güvenlik Mahkemeleri'nde yargılananların “adil yargılanma haklarının ihlal edildiğine” ilişkin kararı üzerine 29 yıl sonra cezaevinden çıkan yazar Ruşen Tutku’nun yeniden yargılama talebi mahkemece reddedildi. Dosyayı inceleyen Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Tutku katılmazken, avukatı Yusuf Çakas hazır bulundu.
 
İŞKENCE SONRASI MÜEBBET HAPİS 
 
Görülen duruşmada, iddia makamının önceki celse yeniden yargılama talebinin reddini yönündeki mütalaasına karşı savunma yapan Av. Yusuf Çakas, müvekkilinin, bir korucunun Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Sögütlü köyünde 19 Temmuz 1991'de yaşanan çatışmada yer aldığı yönündeki ifadesi doğrultusunda  tutuklandığını dile getirdi. Müvekkilinin gözaltında yoğun işkence görmesi ardından korucunun kendisiyle ilgili beyanlarını kabul etmek zorunda kaldığını belirten Çakas, müvekkilinin savcılık ve mahkeme aşamasında ifadesinin işkence altına ifadesinin alındığını ve hiçbir çatışmaya girmediğini beyan etmesine rağmen müvekkilinin müebbet hapse mahkûm edildiğini ifade etti. 
 
HAYATINDAN 29 YL ÇALINDI
 
Bir kişinin bir önceki akşam çatışmaya girdiği koruculardan ertesi gün gelip yardım istenmesinin hayatın olağan akışına aykırı olduğunu söyleyen Çakas, müvekkilinin hiçbir çatışmaya girmediğinin 8 Kasım 1991 tarihli dosyaya eklenen silah ekspertiz raporu ile mahkemenin talebi üzerine Jandarma’dan gelen ve söz konusu tarihte bölgede hiçbir çatışma olmadığı yönündeki yazısı ile de sabit olduğuna dikkat çekti. Tek bir korucunun beyanı ve işkence altında alınan ifadeye dayanılarak hüküm kurulmasını olanaksız iken yargılandığı DGM’de müvekkilinin müebbet hapse mahkum edildiğini söyleyen Çakas, “Bu nedenle müvekkilim açısından büyük bir mağduriyet söz konusudur. Müvekkilim, girmediği bir çatışmadan dolayı cezalandırılmıştır. Bir insanın hayatından 29 yıl çalınmış olmamalıydı. Müvekkilim şayet o gün tahliye edilmiş olsaydı, hiçbir sorun olmayacaktı. Fakat cezalandırılarak ailesinden koparılmış ve hayalleri çalınmıştır” dedi. Çakas, bu durum dikkate anılarak mahkemeden müvekkili hakkında beraat kararı verilmesini, aksi kararda hakkındaki suç vasfının değiştirilmesi talebinde bulundu.  
 
TALEP REDDEDİLDİ
 
Karar almak üzere duruşmaya kısa süre ara veren mahkeme heyeti, aranın ardından açıkladığı kararında Tutku hakkında yeniden yargılama talebinin reddi yönünde karar verdi. 
 
NE OLMUŞTU?
 
Ruşen Tutku, yargılandığı Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde 1991 yılında "örgüt üyeliği" iddiasıyla müebbet hapse mahkûm edildi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM), 12 Eylül askeri darbesinin ürünü olan Devlet Güvenlik Mahkemelerinin (DGM) yapısı itibarıyla bir “mahkeme vasfı taşımadığı” kararının Anayasa Mahkemesi’nce (AYM) içtihat olarak kabul etmesiyle DGM’lerde yargılanan birçok mahkûm “adil yargılanma hakkı ihlali” başvurusunda bulundu. Talebi kabul dilen Tutku, 11 Ekim 2019’da kaldığı Van F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'nden 29 yıl sonra tahliye edilmişti.