Saldırıya uğrayan tutuklulardan heyet talebi

img
ŞIRNAK - Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’nde gardiyanların saldırısına uğrayan tutukluların aileleri, çocuklarının heyet talebinde bulunduğunu belirterek, herkesi saldırı ve hak ihlallerine karşı tepkilerini ortaya koymaya çağırdı. 
 
Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan tutuklulara yönelik saldırıda ağır yaralanan Mehmet Ali Çevik, Şırnak Devlet Hastanesi’nde yoğun bakıma alınırken, bir çok tutuklunun ise kol ve bacaklarından yaralandığı belirtildi. Tutuklu aileleri de sabah saatlerinde itibaren cezaevinin önünde toplanarak, kötü muameleye karşı basın açıklaması yapmak istedi. Ancak, cezaevi önüne sevk edilen yüzlerce polis, Şırnak Valiliğinin "yasak" kararı gerekçesiyle açıklama yapılmasını engelledi. Bunun üzerine aileler, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak il binası önüne giderek açıklama yaptı. Açıklamaya, tutukluların aileleri, Barış Anneleri Meclisi üyeleri ve HDP'li yöneticiler katıldı. 
 
'TUTUKLULARIN HEYET TALEBİ VAR'
 
HDP Şırnak İl Eşbaşkanı Sabahattin Deniz, tutukluların cezaevine bir heyetin gönderilmesini talep ettiklerini aktardı. Deniz, tutuklu ailelerinden aldıkları bilgileri şu şekilde aktardı: "Tutukluların aileleriyle yaptıkları görüşmelerde, gardiyanların kendilerine saldırdıklarını ve birçok tutsağın hastaneye kaldırıldığını, darp edilen arkadaşlarından bazılarının hastanede kaldıklarını ve yarın ameliyat edileceklerini, yaraları daha hafif olanların hastaneden getirildikten sonra tek kişilik hücrelere atıldıklarını anlatmışlar. Hastaneden darp raporu aldıklarını ve acil olarak bir heyetin cezaevinde inceleme yapmaları konusunda talepleri var."
 
YAŞANAN HAK İHLALLERİ
 
Deniz, tutukluların en insani haklarından bile mahrum bırakıldığı belirterek, "Türkiye hapishaneleri, başta yaşam hakkı ihlalleri olmak üzere her türlü insanlık dışı ve onur kırıcı muamelenin yapıldığı birer işkence mekânları haline gelmişlerdir. Sivil toplum örgütlerinin, ihlallerin tespitine dair raporlama çalışmaları ve bu ihlalleri kamuoyu ile paylaşımına rağmen, hapishanelerin bu gerçekliği değişmemiştir. Türkiye hapishanelerinde, halen yoğun olarak ölümler, sevk ve sürgünler, işkence ve kötü muamele, tecrit ve izolâsyon, ailelerle görüş engelleri, haberleşme haklarının engellenmesi, disiplin soruşturmaları gibi çok sayıda hak ihlali yaşanmaktadır" dedi.
 
ÇAĞRI
 
Deniz, kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulunarak, "Bütün bunlara bağlı olarak, cezaevlerinde işkence ve kötü muamelenin önüne geçilmesi, keyfi yasakların durdurulması, hasta mahpusların sağlığa erişim hakkının insan onuruna yakışır bir hale getirilmesi ve ağır hasta mahpusların durumuna ilişkin çözüm sağlanması amacıyla duyarlı tüm demokratik çevrelerin el ele verip tepkilerini ortaya koymaya çağırıyoruz" diye konuştu. 
 
Basın açıklaması "Baskılar bizi yıldıramaz" ve  "Bijî berxwedana zindanan" sloganlarıyla son buldu.