Afganistanlı kadınlardan uluslararası sessizliğe tepki

img
HABER MERKEZİ - Kabil’de bir araya gelen kadınlar, Taliban’ın uygulamalarına karşı uluslararası kamuoyunun sessizliğine tepki gösterdi. 
 
Kendilerini “Afganistan’da aktivist kadınların spontane hareketi” olarak tanımlayan bir grup kadın, başkent Kabil’de protesto eylemi gerçekleştirdi. “Neden dünya sessizce ölmemizi bekliyor?”, “Eğitim hakkı” ve “Çalışma hakkı” yazılı dövizler taşıyan kadınlar, yoksulluğun ülkeyi kırıp geçtiğini, çocukların öldüğünü, erkeklerin iş bulamadığını, intihar ettiğini ve dünyanın tüm bunlara sessiz kaldığını belirtti. Açıklamada, “Kadınlar ne zamana kadar kendi evinde hapiste kalacak ve neden kimse bu çığlığı duymuyor?” diye sordu.
 
GAZETECİLER ENGELLENDİ
 
Açıklamada, başta Birleşmiş Milletler (BM) olmak üzere uluslararası toplum kadınların eğitim ve iş taleplerini desteklemeye çağrıldı. Kadınların eylemini takip eden gazeteciler ise Taliban tarafından engellendi.
 
KADINLAR YASAK DİNLEMİYOR
 
Taliban’ın iktidara geldiği Ağustos ayından bu yana eylem yapılması yasak.  Buna rağmen kadınlar, her hafta düzenli olarak taleplerini dile getirmek için eylem yapıyor. Geçen hafta Perşembe günü de yaklaşık 20 kadın bir buçuk saat boyunca eylem yapmış, bu eylemi takip eden gazeteciler Taliban’ın şiddetine maruz kalmıştı.