Mersin Tabip Odası: Dr. Dikmen cinayeti aydınlatılsın

img
MERSİN – Mersin Tabip Odası, 20 Ekim’de bir meslektaşı tarafından öldürülen Dr. Ahmet Dikmen olayıyla ilgili açıklama yaparak, olayın tüm boyutlarıyla incelenmesini istedi. 
 
Mersin Tabip Odası (MTO),  20 Ekim’de bir doktor, aynı sağlık merkezinde çalışan meslektaşı tarafından öldürülen Dr. Ahmet Dikmen’e ilişkin basın açıklaması yaptı. Mezitli ilçesinde bulunan Güçlendirilmiş Göçmen Sağlığı Merkezi'nde önünde yapılan açıklamada, “Emek bizim söz bizim” ve “Şimdi susuyoruz” pankartları açıldı. Açıklamada konuşan MTO Başkanı Mehmet Antmen, 20 Ekim Çarşamba günü işyerinde başka bir hekim tarafından ateşli silahla yaşamını kaybeden Dr. Ahmet Dikmen cinayetinde belirsizlikler sürdüğünü söyledi. Antmen, “Biz hekimler, sağlıkta dönüşüm programı başladığından bu yana çalışma ortamlarımızın ne denli kötü olduğunu, hekimlerin çok kötü koşullarda çalıştığını, bu kötü koşulların ve idarecilerin bu koşulların düzelmesine yönelik hiçbir önlem almamalarının gerek sağlıkta şiddete ve gerekse de hekimlerin tükenmişlik sendromu yaşamalarına neden olduğunu ısrarla belirttik. Çalışma şartlarının düzeltilmesi, çalışma saatlerinin insani koşullara çekilmesi, iş barışının sağlanması; yani kısaca hekimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının insani koşularda, güvenli ortamlarda çalışmalarının sağlanması taleplerini yıllarca dillendirdik, eylem ve etkinlikler düzenledik, basın açıklamaları yaptık ama sesimiz duyulmadı, duyulduysa da anlamazlıktan gelindi. Bu nedenle bugün buraya, konuşmaktan ziyade açıklama sonrası sessizce oturmaya ve bu sessizliğimizle bir mesaj vermeye geldik” dedi. 
 
‘İHMALİ OLAN KİŞİLER CEZALANDIRILACAK MI?’
 
Öldürülen Dr. Dikmen’in, 30 yıldır tüm iyi niyetiyle hekimlik mesleğini yapan, mesleğinin anlamını bilen ve ona yakışan bir sorumlulukla verilen görevleri hiç şikayet etmeden yerine getiren bir hekim olduğunu aktaran Antmen, “Ahmet arkadaşımızın ölümü ile ilgili, bugüne değin nasıl bir soruşturma yürütülüyor, idari soruşturma ile ne sonuçlar elde edildi, soruşturma sonucunda herhangi bir ihmal var ise bu ihmale neden olan kişiler cezalandırılacak mıdır? Tüm bu soruların yanıtları gerek sağlık camiası tarafından ve gerekse Dr. Ahmet Dikmen’in ailesi tarafından merakla ve sabırla beklenmektedir” diye konuştu. 
 
‘OLAYIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’
 
Zanlı Dr. H.Ç.’nin gerek Mersin iline sürgün olarak geldiği Antalya’da ve gerekse de Mezitli ilçesine sürgün olarak geldiği Toros İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde çeşitli olumsuz davranışlar içerisinde olup, bir yıldır çalıştığı Mezitli İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde de bazen Dr. Ahmet Dikmen ile bazen de diğer sağlık çalışanları ile pek çok kez tartışmalar yaşadığını belirten Antmen, şunları söyledi: “Bu söylentiler araştırılmış mıdır? Bu söylentiler doğru ise herhangi bir soruşturma açılmış mıdır? Dr. Ahmet Dikmen olaydan birkaç gün önce, zanlı H.Ç’nin kurumdan başka bir yere gönderilmesini istemiş midir? Bu soruları çoğaltmamız mümkün. Ancak biz konunun özellikle Valilik ve İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ayrıntılı bir şekilde araştırılacağına olan inancımızı korumak istiyoruz. Bizler, her zaman için hukukun üstünlüğüne inanan ve hukuk dışı en ufak bir şeye tahammülü olmayan kurumlarız, bu nedenle de gerekli hukuki ve idari soruşturmaların en ince ayrıntısına kadar yerine getirileceğine dair inancımız tamdır. Bu soruşturmalarda herhangi bir eksiklik gördüğümüzde uyarı görevimizi de her zaman yapacağız. Özellikle idari soruşturmalar sonucu herhangi bir ihmal var ise sorumluların cezalandırılması konusunda da olayın takipçisi olacağımızı bir kez daha ilan ediyor, sessiz oturma eylemimizin görmeyen gözlere, duymayan kulaklara gerekli mesajı vereceğine inanıyoruz.”