Cinsel saldırı sanığına ‘basit istismar’dan ceza

img

HAKKARİ - Derecik’te 5 yaşındaki çocuğa tecavüz girişiminde bulunan Tacettin G.’nin yargılandığı duruşmada, “Basit istismar” suçundan 10 yıl hapis cezası verildi. Karara tepki gösteren avukatlar, sanığın “nitelikli cinsel istismardan” yargılanması için itiraz edeceklerini söyledi. 

 
Hakkari'nin Derecik ilçesine bağlı bir köyde 16 Mayıs günü 5 yaşındaki çocuğa tecavüz girişiminde bulunan Tacettin G.’nin (25) yargılandığı davanın ikinci duruşması Yüksekova 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tacettin G.’nin tutuklu bulunduğu Van T Tipi Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldığı duruşmaya, İnsan Hakları Derneği (İHD), Hakkari Barosu ve Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) de izleyici olarak katıldı. 
 
“Hürriyeti tahdit” ve “Basit istismar” suçlamalarından yargılanan sanık Tacettin G., suçlamayı kabul etmeyerek tahliye talebinde bulundu.  
 
SAVCIDAN BERAAT TALEBİ 
 
Avukatların savunmalarının ardından mütalaasını açıklayan savcılık, sanığın “Hürriyeti tehdit” suçundan beraat, “Basit istismar” suçundan ise alt sınırdan cezalandırılmasını talep etti. 
 
MAHKEMEDEN 10 YIL CEZA 
 
Mütalaaya karşı savunma yapan avukatlar, iddia makamına katılmadıklarını, ortada “nitelikli cinsel istismar” suçunun sabit olduğunu belirterek, mahkemenin bu yönlü karar vermesi gerektiğini söyledi.  Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme, Tacettin G.’ye “Hürriyeti tahdit” suçundan beraat, “Basit istismar” suçundan ise 10 yıl hapis cezası vererek, tutukluluğunun devamına karar verdi.
 
KARARA TEPKİ 
 
Duruşma sonrası açıklama yapan çocuğun avukatı Mevlam Merezoğlu, kararın hukuka uygun olmadığını ifade ederek, sanığın “nitelikli cinsel istismar” suçundan cezalandırılması gerektiğini vurguladı. Doktor raporları, çocuğun yaşı ve diğer tüm istisnalar göz önünde bulundurulduğunda suç mahiyetinin gerçekleştiğini belirten Merezoğlu, kararı istinaf mahkemesine taşıyacaklarını söyledi.