Tecavüz failini aklamak için AKP'nin kapısı çalındı

img

SİİRT - Siirt'te yatılı kuran kursunda bir çocuğa sistematik olarak tecavüz eden öğretici D.M., 26 Kasım’da hakim karşısına çıkacak. D.M.'nin serbest bırakılması ve dosyanın üzerinin kapatılması için babasının AKP’li isimlere başvurduğu iddia edildi. 

Siirt'te yatılı bir kuran kursunda 15 yaşındaki bir erkek çocuğuna sistematik bir şekilde iki yıl boyunca tecavüz eden görevli öğretici D.M. (47), 26 Kasım’da hakim karşısına çıkacak. Olayın ortaya çıkmasının hemen ardından 12 Ekim’de tutuklanan D.M. hakkında 12 saat içinde jet hızıyla iddianame hazırlanması “dosyanın üstü kapatılmaya çalışıyor” yorumlarını beraberinde getirirken, D.M.’nin kentin ileri gelenlerinden biri olan babası B.M.'nin dosyanın kapatılması için AKP’li isimlere başvurduğu iddia edildi.
 
Tillo ilçesinde, Molla Burhaneddin Medresesi’ne bağlı kursta öğretici olan oğlu D.M.’nin bir çocuğa 2019-2020 yılları arasında tecavüz ettiği ortaya çıktı. Kursta, öğretici olarak görev yapan D.M.’nin sistematik tecavüzüne uğrayan çocuğun içine kapanması eğitim gördüğü okulda öğretmeninin dikkatini çekti. Çocuk ile görüşme yapan öğretmen, tecavüzü açığa çıkardı. Öğretmen, D.M. hakkında şikayetçi oldu. 
 
ATK RAPORU KANITLADI
 
Şikayet sonrası Çocuk İzleme Merkezi (ÇİM) yetkilileri çocuğun ifadesini aldı ve “anlattıklarında tutarlılık olduğu, hayal ürünü olmadığı, olayların anlatıldığı şekilde gerçekleştiği yönünde” görüş oluştuğuna dair bir rapor hazırladı. Aynı zamanda çocuğun uğradığı sistematik tecavüz Adli Tıp Kurumu (ATK) tarafından hazırlanan raporda da yer aldı. 16 Eylül tarihli raporda, çocuğun bedeninde tecavüz bulgularının olduğu kaydedildi. 
 
TEHDİT EDİLDİ 
 
İddianamede tanık olarak dinlenen bir çocuk tecavüze uğrayan çocuğun beyanlarını doğrularken, tecavüze uğrayan çocuk ise ifadesinde bu olayın Eylül 2019'dan Mart 2020'ye sürdüğünü ve D.M.’nin kendisini "Bunları anlatırsan kıyamet kopar" diyerek tehdit ettiğini söyledi. İddianamede ifadesi alınan bir hizmetlinin de beyanları yer aldı. Hizmetli, çocuğun kendisine "Sorun yaşıyorum yurttan ayrılmak istiyorum" dediğini ifade etti. 
 
“Çocuğa birden fazla defa nitelikli cinsel istismar”  ile yargılanan D.M. suçlamaları reddederken, çocuğun babası tarafından zorla kursa gönderdiğini bundan kaynaklı yalan söylediğini ileri sürdü. Tecavüzün açığa çıkmasının ardından yurda yerleştirilen çocuğun ailesinin ise tecavüz failinden “ailenin kentin ileri gelen isimlerinden olması nedeniyle korktukları” nedeniyle şikayetçi olmadıkları belirtildi. 
 
DURUŞMA 26 KASIM’DA
 
Jet hızı ile hazırlanan iddianame, Siirt 1’inci ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. D.M., 26 Kasım’da hakim karşına çıkacak. 
 
AKLANMASI İÇİN BABA DEVREDE
 
İddianamenin hızla hazırlanması çeşitli kaygıları beraberinde getirdi. Baba B.M.’nin oğlunu kurtarmak için devreye girdiği ve AKP’li isimlerle görüştüğü iddia edildi. B.M.’nin görüştüğü isimler içinde AKP Siirt Milletvekilli Osman Ören ve iş insanı Ethem Sancak’ın olduğu belirtildi. B.M.’nin bu isimlerden dosyanın kapatılması talebinde bulunduğu iddia edilirken, görüştüğü isimlere bu konuda hassas olunması yönünde talepte bulunduğu ve ATK raporuna rağmen olayın “iftira” olduğunu söylediği öğrenildi.